הוגדל מערך ניטור איכות האוויר סביב מתחם קצא"א באשקלון
2 תחנות ניטור אוויר חדשות יחלו לפעול ויחוברו למערך הנתונים הממוחשב של איגוד הערים והמשרד להגנת הסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/6/2017

איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון הודיע לאחרונה, כי בתום מאבק שהוביל האיגוד בשנה האחרונה, נוספו 2 תחנות ניטור אוויר חדשות בהן מנוטרת איכות האוויר באזור שטח חברת קצא"א במשך 24 שעות ביממה. המשמעות היא שיפור ניכר ביכולת הפיקוח של האיגוד על איכות האוויר וההגנה על בריאות הציבור באזור אשקלון והסביבה. תחנות אלה, יחליפו תחנה ניטור אוויר קיימת הפועלת כבר כשנה.

נזכיר, כי לפני כשמונה חודשים דרשה מנכ"לית האיגוד, מיטל אמיתי, להתקין 2 תחנות ניטור אוויר חדשות במתחם קצא"א שיחוברו למרכז בקרת ניטור האוויר של  איגוד הערים. לאחר דין ודברים ובתמיכת המשרד להגנת הסביבה חויבה קצא"א להציב 2 תחנות  שיתחברו למערך הניטור של איגוד הערים.

הרקע להגדלת מערך ניטור איכות האוויר הוא בקשת קצא"א להקים מיכלי אחסון נוספים לנפט גולמי ותלונות ציבור שהגיעו לאיגוד ערים לאיכות סביבה נפת אשקלון.

יו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה וראש מועצת שפיר, אשר אברג'ל, מסר כי בעקבות דרישת האיגוד נערך דיון תקדימי בוועדה המחוזית לתכנון ובניה במחוז הדרום, במסגרתו נקבעו שורה של תנאים מחמירים טרם קבלת האישור, זאת על מנת להבטיח את איכות האוויר של תושבי אשקלון והסביבה. יו"ר האיגוד ברך על חיבור חברת קצא"א למערך הניטור, והודה למ"מ ראש עירית אשקלון, תומר גלאם, על שיתוף הפעולה ומסר כי הוא משוכנע שהתיאום ההדוק בין האיגוד לעירית אשקלון יוביל לקידום הישגים מקצועיים נוספים במאבק להפחתת הזיהום אל מול המפעלים הגדולים הפועלים באזור, בניהם: תש"ן, תחנת הכוח רוטנברג ועוד.

התייחסויות

מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מיטל אמיתי: "כעת יוכל האיגוד לדעת בכל רגע נתון על מגוון רחב של סוגי החומרים הנפלטים לאוויר כולל מהשטח שבמתחם קצא"א, הכולל מזהמים מקבוצת BTEX (המודד את החומרים: בנזן, טולואן, אתיל בנזן וקסילן)".

יו"ר איגוד ערים לאיכות סביבה נפת אשקלון, אשר אברג'ל: "חיבור התחנות יאפשר לאיגוד במקרה של חריגה ואו תקלה לאתר את המקור לכך במהירות ולטפל בו באופן מידי, דבר שיביא לצמצום משמעותי בהיקף פליטת המזהמים לאוויר ומטרדי ריח מהם סבלו תושבי אשקלון והסביבה מספר פעמים בשנה האחרונה.

בחודש יולי צפויה להיחנך תחנת ניטור נוספת בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון, שתנטר את החומרים הנפלטים מכיוון מכלי הדלק והמקשרים הימיים של חברת קצא"א – מכיוון צפון וצפון מערב,  דבר שיביא לבקרה כוללת ורחבה יותר לטובת עשרות אלפי תושבי האזור".

מקצא"א נמסר: "קצא"א מחויבת לשמירה על איכות הסביבה בכל מקום בו היא פועלת, ומשקיעה משאבים אדירים במכשור ותפעול מערך הגנת הסביבה בתחומה. החברה נענתה בחיוב לבקשתו של ראש העיר החדש להקדים את הקמת תחנות הניטור, ואין לנו כל ספק כי תחנות אלו יעידו, כפי שהעידה תחנת הניטור שהקמנו לפני כשנה, על רמת פליטות נמוכה בצורה משמעותית מהמינימום המוגדר בתקני איכות האוויר המחמירים ביותר. קצא"א תמשיך למלא אחר הוראות המשרד להגנת הסביבה והממונים"

-------------

קישורים רלוונטיים:

  1. קצא"א חויבה להקים 2 תחנות ניטור איכות אוויר, 09.02.2017
  2. דיון חריג בוועדה המחוזית על הרחבת מתחם קצאא באשקלון, 18.01.2017
  3. מתנגדים להרחבת מתחם קצא"א באשקלון, 16.08.2016
  4. הוגש כתב אישום נגד קצא"א בגין זיהום נחל צין, 19.01.2016
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר infospot

 

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: