תחליף לפחם: פסולת לולים יכולה לשמש כמקור לאנרגיה מתחדשת
מחקר חדש שנערך באוניברסיטת בן גוריון מגלה כי פסולת לולים רטובה, שעברה פיחום הידרותרמי, עשויה להחליף עד כ-10% מהפחם המיועד לייצור חשמל
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 30/11/2017

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון פרסמו מחקר חדש לפיו פסולת לולים רטובה, שעברה טיפול הקרוי פיחום הידרותרמי, עשויה להחליף עד כ-10% מהפחם המיועד לשימוש בייצור חשמל. בכך ניתן לצמצם פליטת גזי חממה ולספק מקור אנרגיה אלטרנטיבי. המחקר מומן באמצעות המשרד להגנת הסביבה וקרן רוזנצוויג-קופרשמיט.

לטענת החוקרים, סילוק בטוח לסביבה של פסולת לולים הפכה לבעיה משמעותית, לכן המרת פסולת לולים לדלק מוצק, כמקור לאנרגיה מתחדשת היא אלטרנטיבה סביבתית חשובה הדורשת פחות משאבים, ובנוסף עשויה להפחית את התלות בדלקים מאובנים (פוסילים).

פיחום הידרותרמי מחקה את תהליך היווצרות הפחם

על פי המחקר, חוקרים במכון צוקרברג לחקר המים באוניברסיטת בן-גוריון, השוו בין תהליך הייצור, השריפה ופליטת הגזים של ביוצ'אר (biochar) והידרוצ'אר (Hydrochar). ביוצ'אר נוצר מחימום איטי של ביומסה בטמפרטורה גבוהה (בד"כ של 450 מעלות צלזיוס ומעלה) בתנור ללא חמצן בתהליך הנקרא פירוליזה - שיטת הפיחום הנפוצה יותר. הידרוצ'אר מיוצר על ידי חימום של ביומסה רטובה לטמפרטורה נמוכה בהרבה, עד 250 מעלות צלזיוס, תחת לחץ בתהליך הנקרא פיחום הידרותרמי (HTC). תהליך זה הנמשך מספר שעות מחקה את תהליך היווצרות הפחם הטבעי שלוקח אלפי שנים.

החוקרים מצאו כי פסולת לולים המעובדת כהידרוצ'אר, יעילה יותר אנרגטית בכ-24% בהשוואה לייצור ביוצ'אר. כמו כן, נמצא כי הידרוצ'אר של פסולת עופות נשרף באופן דומה לפחם פוסילי, ולכן יכול להוות גורם משמעותי בהחלפת הפחם בהידרוצ'אר (מקור של אנרגיה מתחדשת).

החוקרים הראו כי ייצור הידרוצ'אר בטמפרטורות גבוהות הביא להפחתה משמעותיות של פליטת מתאן (CH4) ואמוניה (NH3), אך גם להגברה מסוימת בפליטה של  פחמן חד-חמצני (CO).

התייחסויות

ראש המחלקה להידרולוגיה ומיקרוביולוגיה של הסביבה, פרופ' עמית גרוס: "מחקר זה הוא עוד אבן דרך לעבר פיתוח של דלק מתחדש אלטרנטיבי. ממציאנו עשויים לסייע באופן משמעותי בהפחתת פליטה של גזי חממה, הקשורים לייצור חשמל ופסולת חקלאית. מתוכננים ניסויי שדה עם פסולת לולים שתעבור פיחום הידרותרמי על מנת לאשר את ההערכות ממחקר המעבדה הנוכחי".

---------

קישורים רלוונטיים:

  1. מענקים עד 1,000,000 $ לפיתוחים של התייעלות אנרגטית, 24.4.2017
  2. קרן בירד תשקיע 15 מיליון ₪ בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת, 15.11.2016
  3. התחייבות או הזדמנות? ישראל אישררה את הסכם פריז 15.11.2016
  4. מענק להתייעלות אנרגטית ברשויות מקומיות בדרום 03.11.2016
  5. מענקים להתייעלות אנרגטית ברשויות מקומיות עד 4 מיליון ₪, 23.05.2016