גבאי ודנציגר יורים בתוך הנגמ"ש הממשלתי
אבי גבאי, השר להגנת הסביבה וישראל דנציגר מנכ"ל המשרד המשיכו להשמיע השבוע התנגדויות חריפות בעניין מחירי הגז הגבוהים המונעים מהתעשייה לעזוב את המזוט המזהם ונגד החלטת משרד האנרגיה על המשך השימוש בפחם לייצור חשמל בתחנת הכח בחדרה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/4/2016

באופן מתוזמן, דיברו בשבוע שעבר השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, בהזדמנויות שונות, נגד 2 החלטות ממשלתיות חשובות שהתקבלו בחודשים האחרונים ולדבריהם בעלי השלכות שליליות משמעותיות על זיהום האוויר בישראל, נושא שהוגדר על ידי השניים כנושא מרכזי לטיפול המשרד להגנת הסביבה בשנת 2016.

גבאי נאם בוועידה הלאומית לאנרגיה, ודנציגר נאם בכנס חדרה לאנרגיה, שני הנאומים זכו לכיסוי נרחב בתקשורת הארצית.

גבאי ודנציגר נגד מתווה הגז

אין זה חדש כי השר גבאי מבקש לעודד את הוזלת הגז הטבעי. בעבר דיווחנו כי בעקבות הצהרת מפעל הזכוכית פיניציה, שהמפעל מפסיק להשתמש בגז הטבעי וחוזר להשתמש במזוט כינס השר להגנת הסביבה אבי גבאי מסיבת עיתונאים והצהיר: "אני קורא לחברות (המפיקות גז טבעי) ובעיקר לבעלי המניות הישראלים: תורידו את המחיר משום שכל הישראלים נושמים את האוויר המזוהם, גם אתם והמשפחות שלכם". גבאי הסביר אז ש"ירידת מחירי הנפט בעולם לצד הקשיחות של מחיר הגז הטבעי בישראל מונעת את הרחבת השימוש בגז".

גם בכנס בשבוע שעבר גבאי אמר דברים דומים: "גז זמין וזול הוא המפתח לצמצום זיהום האוויר בישראל. חלק מהעניין נובע מכך שיש יותר מדי גורמים בממשלה שעסוקים באיך לייצא את הגז במקום באיך להשתמש בגז בישראל. במהלך 2015 לא גדלה צריכת הגז לתעשייה בישראל – היא נותרה דומה ל-2014 – פחות מ-20 מפעלים גדולים בישראל מחוברים כיום לגז טבעי. וגם כאלה שמחוברים לגז טבעי מבקשים מאתנו לחזור להשתמש בדלקים מזהמים כמו מזוט, בשל מחירו הגבוה של הגז.

במקום שהגז הטבעי יהיה יתרון יחסי של ישראל הוא הופך לחסרון – הגז לתעשייה בהודו זול מזה של תעשיין ישראלי. אתם מבינים שכבר אפשר לדמיין את ישראל מייבאת  ?LNG זו תהיה תעודת כישלון גדולה אם נגיע למצב כזה".

גבאי ודנציגר נגד הטלת מס על מזוט לתעשייה

נושא נוסף בו התבטא אבי גבאי הוא ההצעה שהעלתה רשות המסים ובנק ישראל להטיל מס על מזוט לתעשייה וכך להשוות את מחירו למחיר הגז הטבעי. גבאי אמר: "קראתי את ההמלצה של בנק ישראל להטיל מס על מזוט לתעשייה. גאוני. כשר להגנת הסביבה אני אמור לתמוך בכך אבל מה יעשו 99% מהמפעלים? הם הרי לא מחוברים לרשת חלוקת הגז. כמה שנות מחקר ידרשו להגיע למסקנה שפשוט צריך להוזיל את מחיר הגז ולגרום לכך שתעשיינים יראו בגז טבעי דבר נחשק ולא להיפך? פונקציית המטרה של הממשלה היא צמיחה. ולא נייצר צמיחה אם נטיל מס על המזוט. אנחנו צריכים להוזיל את הגז".

גבאי ודנציגר נגד המשך השימוש בפחם לייצור חשמל בחדרה

לפני חודש דיווחנו על ההחלטה של משרד האנרגיה לבחור בחלופה של המשך שימוש בפחם והתקנת סולקנים לצורך הפחתת הפליטות בתחנת הכח בחדרה. זאת במקום החלופה של הסבת היחידות להפעלה בגז טבעי בגיבוי פחם. אנחנו כתבנו שזאת ההחלטה החשובה ביותר המשפיעה על עתיד זיהום האוויר בישראל. הנה מה שאומר על הנושא השר גבאי: "ייצור החשמל מפחם הוא הגורם המזהם ביותר בישראל. כשלוקחים בחישוב את העלויות החיצוניות שהן בסדר גודל של 5 מיליארד ₪, ברור שאסור להשתמש בפחם, פשוט אסור. אנחנו צריכים לעזוב את הרעיון של יצור חשמל בפחם ולהפוך את התחנות הפחמיות לתחנות לשעת חירום ולא בשגרה. בוודאי במדינה שיש לה כל כך הרבה גז טבעי". גבאי המשיך והבהיר את דעתו על פרויקט הסולקנים: "אני גם לא מאמין בפרויקט הסולקנים. לא הגיוני להשקיע מיליארדים עבור פרויקט ל- 5 שנים, זה לא פתרון שמתאים למאה ה-21".

------

קישורים רלוונטיים

  1. במקום להוריד את מחירי הגז – מעלים את מחירי המזוט לתעשייה, 22.03.2016
  2. בשקט בשקט מוכרעת ההחלטה החשובה ביותר על עתיד זיהום האוויר בישראל, 13.03.2016
  3. גבאי מתייחס למפעל שהודיע על הפסקת השימוש בגז טבעי: "חלום הבלהות של המשרד להגנ"ס", 01.02.2016
  4. שר האנרגיה מצהיר על הפחתה של 15% בשימוש הפחם של חברת החשמל, 31.12.2015
  5. המשרד להגנת הסביבה דורש מחברת חשמל לצמצם את השימוש בפחם, 20.12.2015
  6. אבי גבאי: זיהום אוויר זה חיי אדם. נקודה, 10.01.2016
  7. מאמר: מיסוי ירוק זה לא רק לתחבורה, 21.03.2016
  8. זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום אוויר , גז טבעי , מזוט , זיהום מייצור חשמל , זיהום אוויר מתחבורה , אבי גבאי ,