החשד לניגוד עניינים באיגוד ערים חיפה מגיע לכנסת
דיון בוועדת ביקורת המדינה הוקדש לחשד לניגוד עניינים של סמנכ"לית איגוד ערים חיפה שבעלה הוא קבלן המבצע עבודות עבור מפעלים המפוקחים באיגוד
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/1/2016

לפני כחודש דיווחנו על פתיחתה של חקירה פלילית בגין ניגוד עניינים באיגוד ערים חיפה, כעת הנושא מגיע לדיון בכנסת. הועדה לביקורת המדינה דנה אמש במקרה המדובר בו עלה חשש לכאורה לניגוד עניינים משום שבעלה של סמנכ"לית איגוד הערים חיפה הינו קבלן המבצע עבודות, בין השאר, עבור מפעלים הנמצאים תחת פיקוח האיגוד.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) "דיווח מגמתי וניגודי עניינים מעלים חשש לאינטרס של הציבור. מי שעלה חשד לגביו לא יכול להיות חלק מהשירות הציבורי, וההגבלות שהוטלו על עובדת האיגוד שבעלה הוא קבלן באיזור אינן די-ברורות, ומעלות יותר מחשש".

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני), שיזמה את הדיון, האשימה כי סמנכ"ל האיגוד "נמצאת בניגוד עניינים חריף בשל העובדה כי בעלה מבצע פרויקטים בעשרות מיליוני ש"ח - עבור התעשייה עליה היא מפקחת. לחברתו גם מחלקה לניטור ופיקוח, המוצעים למפעלים בזמן שהאיגוד אמור לפקח על דיווחים אלה". לדבריה, אמנם העובדת חתומה על הסכם ניגוד עניינים האמור להגבילה, אלא שנראה כי היא מעורבת בייצור דו"חות שונים ובהעברת חוות דעת לגופי התכנון ביחס לתעשיות שהיא מנועה מלעסוק בהן. "אם החשדות נכונים כל נתוני הפיקוח של המשרד להגנת הסביבה על זיהום האוויר באזור הם חלקיים ושגויים, שמשמעותה הפרת אמונים של עובדי ציבור. הדבר מסביר חוות-דעת תמוהות של האיגוד בעניין תעשיות שונות במפרץ".

עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים חיפה השיב כי העובדת המדוברת הצהירה על ניגוד עניינים, בגיבוי משפטי מלא, מנועה מפיקוח באזור, וכן בהופעותיה בוועדות היא מלווה בעובד נוסף. "נדרשנו להוציאה מפיקוח מבתי הזיקוק והוראה זו מילאנו מיד. אין יד זדונית שמעלימה או מסתירה נתונים מאתר האיגוד. איכות האוויר משתפרת לאורך 12 השנים האחרונות, ולפחות כבר שש שנים אין חריגות", אמר.

לדברי ירון חנן, חבר מועצת העיר חיפה, "מדובר בניגוד עניינים עם היבט פלילי, הפרת אמון הציבור, ולכאורה בעיוותים חמורים של נתונים, ופגיעה בטוהר-המידות". הוא טען כי העובדת בהחלט השתתפה בשורה ארוכה של דיונים בנושאי בתי הזיקוק, "שמשמעותם מיליארדי ₪ לבתי הזיקוק, ובנוסף הועלמו נתוני ניטור שאינם-נוחים, הוסרו מאתר האינטרנט של האיגוד נתוני-זיהום חמורים, הוצגו נתונים חסרים ומגמתיים או נתונים שנתיים שקריים – הפוכים מהנתונים החודשיים המצטברים".

---------

קישורים רלוונטיים:

  1. חקירה משטרתית על ניגוד עניינים באיגוד ערים חיפה, 17.12.2015
  2. מאחורי הקלעים של הסערה סביב זיהום האוויר בחיפה, 19.04.2015
  3. אבי גבאי: זיהום אוויר זה חיי אדם. נקודה. 10.01.2016
  4. המשרד להגנ"ס: במפרץ חיפה לא יתווספו פליטות מזהמים אורגניים נדיפים מהתעשייה, 18.08.2015
תגיות: ניגוד עניינים , איגוד ערים חיפה , זיהום אוויר , בתי זיקוק ,