חוקרים הולנדים פיתחו שיטה למדידת זיהום אוויר באמצעות הסמארטפון
המדידה נעשית באמצעות צילום המוני של תמונות אוויר בעזרת תוסף למצלמת הסמארטפון שמתורגם למפות איכות אוויר מעודכנות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/3/2015

חוקרים הולנדים פיתחו שיטה למדידת איכות אוויר באמצעות הסמארטפון: באמצעות רכיב אופטי קטן שחובר למכשירי הסמארטפון של 3187 משתתפי המחקר, צילמו המשתתפים תמונות אוויר במכשיריהם במשך 3 ימים מרוכזים ברחבי הולנד. החוקרים קיבלו מהמשתתפים כ- 10,000 תמונות שתוייגו אוטומטית עם שעה, תאריך ומיקום, ותרגמו אותן למפות המשקפות את מצב האוויר לפי אזורים. המזהמים שנמדדו בצילום ההמוני היו אירוסולים של 2.5 PMו – 10PM שנפלטים בדרך כלל מכלי רכב ומפעילות תעשייתית.

המחקר הראה ששילוב של טכנולוגיה והשתתפות המונית יכול לספק כלי רב עוצמה לניטור אוויר. למרות שהדיוק שיכול מכשיר הסמארטפון הבודד לספק נמוך משל תחנת מדידה מקצועית, מספר המשתתפים הרב איפשר ביצוע מדידות רבות שהתקרבו ברמת הדיוק לאלה של תחנות האוויר המקצועיות וסיפקו רזולוציית מיפוי גבוהה. החוקרים השוו את תוצאות הניטור של המכשירים עם תוצאות תחנות הניטור הרגילות ולא מצאו סטיות משמעותיות. עם זאת, הם ציינו כי השיטה שפיתחו אינה יכולה להחליף את התחנות הללו, אלא לסייע בהשלמת הנתונים שהן מספקות.

לשיטת הניטור באמצעות הסמארטפון יש כמה יתרונות על ניטור לוויני או ניטור באמצעות תחנות מדידה מקצועיות על הקרקע ובראשן העלות הנמוכה הנדרשת להקמת מערך הניטור. בנוסף, ניטור לווייני אפשרי רק פעם אחת ביום ומספק תצפיות ברזולוציה של כ - 10 ק"מ, בעוד שניטור מבוסס סמארטפון יכול להתעדכן כל הזמן בהתאם לכמות המשתתפים והמצלמים, כך שמתקבלת רזולוציה גבוהה מאלה שבתצפיות הלוויין. היתרון של ניטור באמצעות הסמארטפון על ניטור של תחנות מקצועיות הוא חוסר ההגבלה במספר המיקומים שמנוטרים – כמעט בכל מקום שיש אדם עם סמארטפון יכול להתבצע ניטור.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. המחקר המלא:Mapping atmospheric aerosols with a citizen science network of smartphone spectropolarimeters, אנגלית [pdf]
  2. אפליקציה חדשה: זיהום אוויר בזמן אמת בכל מקום – ידיעה מה- 22.6.2014
  3. אפליקציה חדשה למדידת רעש "קהילתית" – ידיעה מה 13.11.14
  4. עמוד ראשי - זיהום אוויר

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

תגיות: זיהום אוויר , מדידת זיהום אוויר , איכות אוויר , ניטור זיהום אוויר ,