"כשאומרים שמשרד האנרגיה מתנהל כמו מכולת, זה להעליב את המכולות"
דיון סוער בכנסת בנושא עתיד יחידות הייצור הפחמיות בתחנת הכח "אורות רבין" הציף את עמדות הצדדים השונים: המשרד להגנ"ס, משרד הבריאות, משרד האנרגיה, נציגי חברת חשמל ועוד. הפרטים לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/8/2016

ביום שני האחרון התקיים דיון בוועדת הכלכלה בכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, בנושא הפעלת יחידות הייצור הפחמיות בתחנת הכח "אורות רבין". הכוונה ל- 4 יחידות ישנות, הפועלות על פחם, לגביהן טרם הוחלט האם להתקין בהם אמצעים להפחתת פליטות שיאפשרו את המשך השימוש בפחם, או להשבית אותן ולשמרן כך שניתן יהיה להפעילן במצב חירום תוך ייצור החשמל הנגרע מעצם השבתתן, באמצעות גז או אנרגיה מתחדשת.

במהלך הדיון, בתגובה לשאלה של ח"כ איתן כבל, הסביר המשרד להגנת הסביבה, כי זיהום האוויר מתחנות הכוח הפחמיות הוא בעל ההשפעה המשמעותית ביותר על בריאות הציבור, הרבה יותר מאשר איכות האוויר במפרץ חיפה או בשדה בריר. בנוסף, המשרד להגנת הסביבה הציג חלופה לשימור יחידות הייצור הפחמיות, לפיה במקרה חירום אפשר להפעילה תוך ימים ספורים, שלא הייתה ידועה למשרד האנרגיה. כמו כן, משרד האנרגיה לא העביר למרכז המחקר והמידע של הכנסת את הדו"ח שעל בסיסו התקבלה החלטתו להתקין סולקנים ולהמשיך להשתמש בפחם.

לנוכח הדברים היו"ר כבל הודיע בתום הישיבה כי מיד בפתח מושב החורף יכנס דיון נוסף, אליו יזמן את השר להגנת הסביבה, שר הבריאות, שר האנרגיה ויו"ר חברת החשמל. "מדובר בפצצה שאי אפשר לעבור עליה לסדר היום", אמר.

ייצור חשמל בפחם – המשפיע ביותר על בריאות הציבור

סמנכ"לית תעשיות במשרד להגנת הסביבה, שולי נזר, אמרה כי מבחינת המשרד זו אחת הסוגיות המשמעותיות ביותר שתשפיע על האוויר שאזרחי ישראל נושמים ב-20 השנים הקרובות. "בשורה התחתונה הסוגיה של התחנות הפחמיות היא בעלת ההשפעה הכי משמעותית על בריאות התושבים בישראל – יותר מהזיהום במפרץ חיפה או שדה בריר. למעלה משנה אנחנו מנסים, בשיח מעמיק עם משרדי האוצר והאנרגיה, לשכנע אותם לבחור בחלופה שהיא גם כלכלית יותר וגם סביבתית יותר ונכונה טכנולוגית – סגירה של היחידות הפחמיות הישנות", אמרה. לדבריה, היחידות בנות 35 שנה, ובמידה ויוחלט להתקין סולקנים נותנים להם זריקת החייאה מלאכותית לעוד 20 שנה. "זה שגוי מכל הבחינות", אמרה. עוד היא הוסיפה כי המשרד פנה למומחים בתחום, בהן מנהלי תחנות כוח לשעבר, וכולם אמרו שאפשר לשמר את התחנה למקרה הצורך.

סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אהוד קלינגר, אמר כי בהשוואה בין האפשרות של התקנת סולקנים לאפשרות של סגירת היחידות הפחמיות, המשמעות היא תמותה עודפת של 35 מקרים בשנה רק בחדרה ועוד 13 בשנה בפרדס חנה (במידה ויוחלט להמשיך להשתמש בפחם).

משרד האנרגיה לא משתף פעולה

ח"כ יעל כהן פארן שביקשה את הדיון, אמרה כי "ההחלטה להמשיך לשרוף פחם בישראל עוד 20 שנה כבר התקבלה במשק האנרגיה, על ידי השר, ולא ברור איך ומדוע. הייתי מצפה לראות כאן לכל הפחות את מנכ"ל המשרד, אם לא את השר". היא הוסיפה כי הייתה ועדה בין משרדית שכללה נציגי משרדי האנרגיה, האוצר והגנת הסביבה, אך היא לא הוציאה דו"ח ולא הסבירה את ההחלטה.

נציגת מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שירי ספקטור-בן ארי, שהתבקשה להכין מסמך רקע לדיון ציינה כי ביקשה ממשרד האנרגיה את הדו"ח עליו התבסס המשרד בהחלטתו להתקין אמצעים להפחתת פליטות ולהמשיך להשתמש בפחם, אך לא קיבלה. ח"כ חנין הגיב על כך ואמר כי "כשאומרים שמשרד האנרגיה מתנהל כמו מכולת זה להעליב את המכולות".

משרד האנרגיה מתעלם מהחלטות ממשלה

עומר תמיר, מנכ"ל חברת אקוטריידרס הוסיף כי בעת ביצוע העבודה של בחינת החלופות להפעלת התחנות הפחמיות, עבור המשרד להגנ"ס, הם מצאו כי תכנון משק האנרגיה לוקח בחשבון אי עמידה בהחלטות הממשלה בעקבות וועידת פריז: ב 2030 ישראל אמורה להגיע ל 17% התייעלות אנרגטית ו 17% אנרגיה מתחדשת. יעדים אלה, לדברי תמיר, אינם נלקחים בחשבון בתכנון משק האנרגיה ובאופן ספציפי בקבלת ההחלטות על היחידות הפחמיות.

עמדת חברת החשמל ומשרד האנרגיה

מהנדסת הכימיה ואיכות הסביבה בתחנת הכוח אורות רבין מחברת החשמל, אלה קוטלר, התייחסה לנושא הביטחון האנרגטי והאמירה של המשרד להגנ"ס שניתן לשמר את התחנות כך שיופעלו תוך שבועיים. היא אמרה כי כל העבודות המקצועיות שנעשו בחברה מדברים על הפעלת היחידות לאחר תקופה ארוכה של 26 שבועות לפחות. "לא נוכל להחזיר את התחנות לפעילות תוך מספר ימים או שבוע".

נציגת רשות החשמל, טניה אילריאנוב, הסבירה כי העבודה של הצוות הבין משרדי נעשתה בעקבות היתר הפליטה שנותן המשרד להגנת הסביבה, היא הוסיפה כי עבר ב-2016 הופחת השימוש בפחם ב-15% ובשנים הבאות – 2017-2019 – תהייה הפחתה נוספת של 19%. לדבריה, הדברים שהציגו אנשי המשרד להגנת הסביבה בדבר השימור היו חסרים בקבלת ההחלטה והם נבדקים.

סיכום

יו"ר וועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל סיכם ואמר כי מדובר בנושא סביבתי ראשון במעלה ואי אפשר לעבור לסדר היום לנוכח הפצצה שהטיל המשרד להגנת הסביבה. הוא הבהיר כי כבר עם חזרת הכנסת מהפגרה יזמן לדיון מיוחד בנושא את השר להגנת הסביבה, שר הבריאות, שר האנרגיה ובכירי חברת החשמל בהם היו"ר והמנכ"ל.

-------------------

קישורים רלוונטיים

  1. מחממים מנועים לקראת החלטה על עתיד היחידות הפחמיות של חברת חשמל, 07.08.2016
  2. דיון היסטורי על עתיד תחנות הכח הפחמיות בישראל, 19.07.2016
  3. בשקט בשקט מוכרעת ההחלטה החשובה ביותר על עתיד זיהום האוויר בישראל, 13.03.2016
  4. שר האנרגיה מצהיר על הפחתה של 15% בשימוש הפחם של חברת החשמל, 31.12.2016
  5. זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

 

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום אוויר , יחידות פחמיות , חשמל , אורות רבין , סולקנים , ביטחון אנרגטי ,