מתנגדים להרחבת מתחם קצא"א באשקלון
איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון פנה לשר האוצר, משה כחלון, כי יפעיל את סמכותו כשר הממונה על קצא"א ולא יאפשר את הרחבת פעילותה של החברה בשל הנזקים הסביבתיים והבריאותיים החמורים שעלולים להיגרם לעשרות אלפי תושבי אזור
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/8/2016

יו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה– נפת אשקלון וראש מועצת שפיר, אשר אברג'ל, פנה לשר האוצר, משה כחלון, בדרישה כי יפעיל את סמכותו כשר הממונה על חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון), ולא יאפשר את הרחבת פעילותה של החברה באזור בשל הנזקים הסביבתיים והבריאותיים החמורים שעלולים להיגרם לעשרות אלפי תושבי אזור אשקלון כתוצאה מהרחבה זו.

בקשת קצא"א להרחבת פעילותה

הרקע לפנייתו של יו"ר האיגוד הינה בקשת קצא"א לאחרונה מרשויות התכנון להרחיב את היקף פעילות איחסון הנפט הגולמי שברשותה במתקן שבאשקלון. מהמכתב עולה כי מדובר בתוספת של כ- 40% להיקף המיכלים המצויים כיום במתחם והוא כולל בינוי של תשעה מיכלים גדולים לאחסון נפט גולמי, שלדברי האיגוד, היקף השפעתם השלילית האפשרית על הסביבה גדול יותר.

קצא"א לא עומדת בדרישות הסביבתיות

בפנייתו מציין אברג'ל כי כבר כיום חברת קצא"א אינה עומדת בדרישות הסביבתיות הנוגעות לפעילותה בהיקף הנוכחי. לדבריו, במסמך הסביבתי שהוגש לאחרונה על ידי קצא"א למוסדות התכנון עולה כי כבר במצב הקיים כיום מהווה פעילותה סיכון סביבתי ובריאותי חמור. במכתב מצוין לדוגמא, כי על פי המסמך שקצא"א הגיש, מתקיימות חריגות משמעותיות ביחס לערכי סביבה וערכי יעד של המזהם בנזן אשר הוכר על ידי ארגון הבריאות העולמי כחומר מסרטן וודאי (קבוצה A).

בנוסף, נאמר במכתב עי לאחרונה אושר אחסון של כ - 20 אלף טון גפ"מ במתחם קצא"א באשקלון וכי משמעות הדבר היא שכבר עתה הסיכון הסביבתי גדל באופן משמעותי וזאת עוד לפני הגדלת היקף הפעילות המבוקש.  

אברג'ל דורש כי לא תתקבל שום החלטה בעניין מבלי שייערך תחילה דיון על ידי מוסדות התכנון אשר יאפשר את הצגת עמדת הציבור לבקשה זו.

בקשה להעברת הדיון לוועדה מחוזית

בנוסף, מנכ"לית איגוד הערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מיטל אמיתי, כתבה אל מתכננת מחוז הדרום וכן אל מנהלת מנהל התכנון בינת שוורץ על מנת שלא יכריעו בבקשה בעצמן, כפי שנתבקשו על ידי קצא"א, אלא יעבירו את ההחלטה בבקשה אל הועדה המחוזית ו/או למועצה הארצית אשר תאפשר שמיעת עמדת הציבור טרם מתן המלצתן לגבי בקשת קצא"א. 

בפנייתה מציינת מנכ"לית האיגוד כי תוקף הזיכיון של קצא"א עתיד לפוג בעתיד הקרוב. וכי במצב זה, וככל שלא יחודש הזיכיון בתנאים הנוכחיים, ממילא תידרש כל בקשה של קצא"א להרחבת פעילותה לקיומו של הליך בפני מוסדות התכנון.

הדרישות הסביבתיות מקצא"א

לפני כארבעה חודשים דיווחנו שאיגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון פנה למשרד להגנת הסביבה בדרישה לחייב את חברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) לנקוט בשורה של מהלכים לצמצום המפגעים הסביבתיים מפעילותה כיום לאור כוונתה להרחיב את פעילותה באזור.

התייחסויות

יו"ר האיגוד אשר אברג'ל לשר האוצר כחלון: "פעילות חברת קצא"א הינה מזהמת ומסכנת את שלום הציבור – אין לאשר לה כל הרחבה ו/או פיתוח עד לעמידה בתנאים הסביבתיים המחמירים – אנו דורשים דיון ציבורי רחב ושקוף בבקשת החברה להרחיב את היקף פעילותה בעשרות אחוזים"

מדוברות קצא"א נמסר: "התכנית להרחבת מתחם האחסון של קצא"א הוגשה לוועדת התכנון המחוזית. ע"פ דרישת הוועדה ובהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה ערכה החברה סקר סביבתי מקיף ויסודי, אשר צורף לתכנית. תוצאות הסקר הסביבתי מצביעות כי מתחם האחסון הקיים והמתחם המתוכנן עומדים בכל דרישות הבטיחות, איכות הסביבה והבקרה, ואינם מהווים כל סכנה לתושבי הסביבה. קצא"א  פועלת תחת כל כללי הרגולציה גם בנושאי איכות הסביבה, והסקר הסביבתי שהגישה מדבר בעד עצמו. ניכר כי איגוד ערים לאשקלון כלל לא טרח לקרוא את הסקר בטרם שלח את פנייתו, ועל כך אנו מצרים."

---------------

קישורים רלוונטיים

  1. מכתב יו"ר האיגוד אשר אברג'ל, לשר האוצר [pdf]
  2. מכתב מנכ"לית האיגוד, מיטל אמיתי, לרשויות התכנון [pdf]
  3. באשקלון מתנגדים להרחבת מתחם אחסון הדלקים של קצא"א, 12.04.2016
  4. הוגש כתב אישום נגד קצא"א בגין זיהום נחל צין, 19.01.2016
  5. שר האנרגיה לתושבי אשקלון: "על חברת החשמל לסיים במהרה את התקנת הסולקנים" 29.12.2015
  6. זיהום אוויר | infospot
תגיות: זיהום אוויר , קצא"א , איגוד ערים אשקלון ,