צה"ל ממשיך להתחמק מאכיפה סביבתית
דיון בכנסת בנושא אכיפת דיני איכות הסביבה במערכת הביטחון חשף את המחדל בתחום. מי יחקור אירועים סביבתיים בצה"ל ומי יאכוף אותם?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 07/3/2016

בשבוע שעבר התקיימה ישיבה בכנסת בנושא אכיפת דיני איכות הסביבה במערכת הביטחון. מרבית הישיבה עסקה בשאלה מי יחקור עבירות איכות סביבה בתוך מחנות צה"ל?  האם מפקחי המשרד להגנת הסביבה, או שצה"ל יחקור את עצמו? מסתבר ששאלה זו מעכבת כבר 5 שנים תקנות אותן מחויבים להכין שר הביטחון והשר להגנת הסביבה על פי חוק.

ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה: "הבנתי שההכרעה הזו כבר הוכרעה בחוק. בסעיף 6 לחוק הגנת הסביבה נאמר שמי שחוקר זה המפקח להגנת הסביבה".

מירי פרנקל שור, יועצת משפטית של ועדת הפנים הסבירה: "השאלה עכשיו איננה מי חוקר, שזה המשרד לאיכות הסביבה, אלא רק מי מעמיד לדין".

סא"ל ענבל דה פז, משרד הביטחון: "אין מחלוקת על כניסת המפקחים לבסיסים. אין מחלוקת על נטילת דגימות. המחלוקת נוגעת לחקירה. הפרק דן בהסדרת האכיפה, והחקירה היא חלק מהאכיפה. יש פה שאלה משפטית שנדרשת לברור".

דליפת בנזין חמורה בבסיס צה"ל

למרות תמימות הדעים לגבי סמכות מפקחי המשרד להגנ"ס לחקור אירועים סביבתיים במחנות צה"ל, נראה שעקרון זה לא מיושם בשטח. אחד האירועים שגרמו לכינוס הישיבה בכנסת היה דליפת בנזין חמורה שהתרחשה בבסיס צאלים עליה דיווחנו לפני כשבועיים. הדליפה דווחה באיחור של 4 ימים למשרד להגנ"ס, ונציגי המשרד להגנ"ס שהגיעו לבחון את האירוע ולפעול לצמצום הנזק עוכבו בכניסה, והתבקשו לעזוב את הבסיס. בעקבות ההתנהלות הבעייתית, השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, שלח מכתב בנושא לשר הביטחון, ח"כ משה (בוגי) יעלון בו ציין כי מדובר ב"התנהלות חמורה שכן כניסתם של המפקחים לבסיס הינה על פי חוק".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "כתבתי מכתב לשר הביטחון שנשלח ב 7.2. לא נענינו עד היום. התעלמות טוטלית. אנחנו לא מחפשים פה ועדת חקירה אלא לטייב עניין. אם אתה בונה נוהל ומפקחי המשרד להגנת הסביבה לא מקבלים תעודת כניסה לבסיסי צה"ל, זו סוגיה מעיבה ומעליבה. הפקח נוסע עד צאלים ומוציאים אותו מהבסיס, תחזור הביתה".

אכיפת דיני איכות סביבה בצה"ל

לאחרונה אנו עדים להתגברות של האכיפה הסביבתית על המגזר העסקי, ויצא לנו לדווח כמעט בכל שבוע על עוד מקרה של הטלת קנסות ועיצומים כספיים של מאות אלפי שקלים על חברות פרטיות, הגשת כתבי אישום פליליים ואף מעצר בפועל בגין עבירות סביבתיות במגזר העסקי. אבל כשזה מגיע לאכיפה של אותן דרישות על המגזר הציבורי ועל גופים ממשלתיים? נדמה כי האכיפה רכה יותר, מתחשבת באילוצים ועוד הטבות שחברה עסקית לא הייתה זוכה להן.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם: "איכות הסביבה זו סוגיה אזרחית והצבא צריך להתחיל לחשוב על סדרי עדיפויות. הוועדה תקיים דיון בעוד 4 חודשים, שיימשך 10 דקות – אתם תדווחו אם הגעתם להסכמה בין השר להגנת הסביבה לשר הביטחון. אם לא – אגיש לכם הצעת חוק פרטית שלי, בחתימת כל חברי הוועדה. יותר לא נקיים דיונים".

אמסלם סיכם: "בינתיים חיילי צה"ל חשופים יותר מאזרחי המדינה לנזקים סביבתיים כי אין אכיפה למרות חוק האמור להסדיר זאת".

תגובות

תגובת סמנכ"ל בכיר לאכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד (בנדה): "המשרד להגנת הסביבה ימשיך לאכוף על מערכת הביטחון".

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל פועל בשיתוף פעולה מלא עם המשרד להגנת הסביבה ומטפל בכל מקרה של חשד לפגיעה בסביבה במלוא היסודיות והרצינות, מתוך מחויבות להגנת הסביבה. דו"חות בעניין מפגעים סביבתיים בדרגות חומרה שונות, המתקבלים כתוצאה מבדיקות עצמאיות של המנהל להגנת הסביבה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, ומהמשטרה הירוקה, מטעם המשרד להגנת הסביבה, מתבררים ומטופלים בהתאם לחומרת האירוע.

במקרה שאירע בצאלים, כמו ב- 4 מקרים נוספים מן העת האחרונה, ניתנה הוראה של הפרקליטות הצבאית על פתיחה בחקירת מצ"ח כאשר בשני מקרים נוספים הורתה הפרקליטות הצבאית על בדיקת האירוע על-ידי קצין בודק".

--------

קישורים רלוונטיים

  1. אבי גבאי ליעלון, שר הביטחון: "שוב אנו עדים להתנהלות לא תקינה של צה"ל", 28.02.2016
  2. דליפת דלק מבסיס צה"ל לנחל הקישון, 19.02.2015
  3. הבכירים מדברים על שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון, 25.11.2015
  4. שיקום קרקעות מזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות | חלק ב', 09.11.2015
  5.  זיהום קרקע | infospot

חברות לטיפול בפסולת מסוכנת:

תגיות: אכיפה סביבתית , צה"ל , דליפת בנזין ,