טיפול לא נפוץ בישראל בשיטת On-site בקרקע מזוהמת במתחם רכבת ישראל
נבחרה שיטת On site הסביבתית והיקרה יותר המאפשרת להחזיר את מרבית הקרקע המטוהרת למקום המקורי ממנו נחפרה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 20/8/2018

רכבת ישראל מסיימת בימים אלה פרויקט טיפול ב-3,000 טון של קרקע מזוהמת בדלק במתחם התדלוק של תחנת הרכבת בבאר שבע. מדובר בפרויקט מיוחד של טיפול בקרקעות מזוהמות שכן הקרקע טופלה בשיטה פחות נפוצה בישראל - טיפול On-site שמשמעו חפירת הקרקע המזוהמת החוצה וטיפול להסרת המזהמים בשטח האתר, כך שניתן להחזיר חלק ניכר מהקרקע המטוהרת למקום המקורי ממנו היא נחפרה, וזאת במקום שינוע הקרקע המזוהמת לאתר טיפול מרוחק ולאחר מכן שינוע נוסף לאתר אחר שיקלוט את הקרקע המטוהרת.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. חלופות הטיפול המוצעות בשיקום בה"ד 20 בצריפין, 24.07.201
  2. מתקן שטיפה לטיפול בקרקעות מזוהמות: המכרז ייצא בקרוב, 18.06.2018
  3. כמה למה ואיך? פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות סוגר שנה, 16.11.2017
  4. התקציב, שיטות הטיפול, והערכות הכמות של פרויקט שיקום קרקעות, 26.09.2017
  5. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

רוב הקרקע המטוהרת הוחזרה למקומה

הטיפול בקרקע המזוהמת, שנעשה בעזרת חברת נגב אקולוגיה ובליווי המשרד להגנת הסביבה ונמשך כחצי שנה מסתיים בימים אלה, כאשר הקרקע המטוהרת הוחזרה למקומה ורק מיעוטה נשלח לטיפול באתר פסולת.

תהליך העבודה כלל סקר קרקע שבדק את סוג הזיהום, רמת הזיהום והיקפו. לאחר מכן הוכן משטח הקליטה והטיפול בקרקע שכלל פרישת יריעות אטומות לחדירת מזהמים עליהם נערמה הקרקע המזוהמת, והקמת בריכה לניקוז ואיסוף תשטיפי המים שנוצרים במהלך הטיפול. בהמשך נחפרה הקרקע המזוהמת ונערמה על משטח הטיפול. במקביל לחפירת הקרקע המזוהמת התבצע דיגום של הקרקע והדגימות נשלחו למעבדות מוסמכות.

על גבי משטח הטיפול התבצע טיפול ביולוגי בקרקע המזוהמת שכלל אוורור, דישון והזלפת תרביות חיידקים המותאמות למזהמים בהם נדרש לטפל – TPH [Total petroleum hydrocarbon]. במהלך הטיפול בוצע ניטור של הקרקע כדי להבטיח אופטימיזציה של התהליך המורכב.

מדוע טיפול בקרקע מזוהמת On site פחות שכיח בישראל?

נזכיר כי קיימות 3 שיטות לטיפול בקרקע מזוהמת:

  1. In Situ: טיפול בקרקע מזוהמת באתר עצמו ללא חפירה.
  2. On Site: חפירה והוצאת הקרקע המזוהמת, אך טיפול בשטח האתר.
  3. Ex Situ: חפירה והוצאת הקרקע המזוהמת והעברתה לטיפול או הטמנה באתר חיצוני.

בשלושת המקרים, ניתן לטפל בקרקע באמצעים ביולוגיים (חיידקים), כימיים או פיזיקליים.

הטיפול הזול, המהיר ושיעילותו בהרחקת כל סוגי המזהמים מהאתר מובטחת, מבין שלושת השיטות הוא Ex situ ולכן הוא גם השכיח ביותר בישראל, אך לטיפול זה חסרונות מבחינה סביבתית ובטיחותית (פגיעה בתוואי הקרקע באתר החפירה, הגברת תנועת משאיות לשינוע הקרקע וזיהום אוויר כתוצאה מהשינוע, ניצול נפח הטמנה יקר ערך במטמנות, חשיפת העובדים לגזי קרקע רעילים ועוד).

טיפול בקרקע מזוהמת בשיטת In situ בד"כ לוקח זמן ממושך יותר מאשר Ex situ וגם יקר יותר, אך עדיין שימש בפרויקטים רבים בישראל מסיבות שונות, בינהן הרצון למזער את הפגיעה בפני הקרקע, או במקרים בהם הזיהום היה בעומק רב. כמו כן, יש מספר סוגי מזהמים בהם הוא פחות יעיל.

טיפול On-site בקרקע מזוהמת הוא אינו נפוץ בישראל בשל הפרשי המחיר ביחס לטיפול Ex situ הנובעים מכך שיש להקים מתקן טיפול זמני בשטח האתר, דבר הכרוך בעלויות גבוהות ביחס לאפשרות שינוע הקרקע המזוהמת לאתרי טיפול והטמנה חיצוניים. מנגד, שיטת הטיפול ON site סביבתית יותר בשל האפשרות להחזיר את הקרקע המטוהרת לאותו מקום ממנה נחפרה.

--------

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
TAHAL עוזי רוזנטל 072-3712012 tahal@infospot.co.il
WINDEX צח כהן 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compostor@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>