מחסור עולמי במסנני חלקיקים גורם לדחייה ביישום מגבלות על רכבים מזהמים
תקנות חדשות היו אמורות להיכנס לתוקף ב-1 בנובמבר, אך בשל מחסור במסנני חלקיקים יישום החוק נדחה ל-1 במאי 2019 כדי לאפשר לבעלי הרכבים המזהמים להתקין מסנן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/11/2018

המשרד להגנת הסביבה פרסם טיוטה להערות הציבור על כוונתו לדחות את יישום התקנות החדשות של זיהום אוויר מכלי רכב, זאת בשל מחסור עולמי במסנני חלקיקים. על פי התיקון המוצע, רשאי בוחן (טסט לרכב) לתת לבעל רכב כבד ישן, שלא הותקן בו מסנן חלקיקים, אישור שימוש ברכב לתקופה של עד 6 חודשים, במהלכה יותקן ברכב מסנן ובסיומה תבוצע בדיקה חוזרת במכון רישוי.

התקנות היו אמורות להיכנס לתוקף ב-1 בנובמבר

נזכיר, כי התקנות החדשות לצמצום זיהום אוויר מרכבי דיזל,  היו אמורות להיכנס לתוקף ב-1 בנובמבר. בהתאם לתקנות, כלי הרכב דורגו לפי רמת זיהום האוויר הנגרם מהם. רישיונות הרכב החדשים המונפקים בימים האחרונים כבר כוללים דירוג זה, וכלי רכב מזהמים יסומנו במדבקה בעת הליך הרישוי השנתי (ה"טסט").

הקבוצה המזהמת ביותר, הכוללת 13,000 אוטובוסים, מיניבוסים ומשאיות כבדות המונעות בדיזל, הוגדרה בתקנות "רכב כבד ישן". כלי רכב אלו יוכלו לחדש את רישיונם רק אם יתקינו מסנן חלקיקים. כאמור, היישום של דרישה זאת, תתעכב בכחצי שנה עקב המחסור העולמי במסנני חלקיקים.

המשרד מציע לבעלי רכב כבד ישן סבסוד של עד 100% מעלות התקנת המסנן או מענק גריטה של עד 21,000 ₪ לרכב, כתלות בשנת הייצור ובסוג הרכב.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. חידוש רישיונם של רכבי דיזל מזהמים יותנה בהתקנת מסנן, 25.10.2018
  2. לקראת המגבלות על רכבי דיזל מזהמים ב-1 לנובמבר, 7.08.2018
  3. תקנות חדשות: רכבי דיזל ישנים יחויבו להתקין מסנן, 15.03.2018
  4. האם המדינה מסבסדת גופים ממשלתיים על חשבון האזרח? 18.02.2018
  5. זיהום אוויר מתחבורה | Infospot

מחסור עולמי במסננים

לדברי המשרד, עקב מחסור בשוק העולמי במסננים, אין אפשרות להתקין מסנן חלקיקים בכל כלי הרכבים הכבדים הישנים ומשמעות הדבר היא אי עמידה במבחן רישוי לרכב לאלפי כלי רכב, בהם רבים שנערכו להתקנת מסננים והזמינו אותם מבעוד מועד.

המשרד מוסיף כי מבדיקה שנעשתה, פרק זמן של חצי שנה יאפשר לבעלי הרכב הכבדים הישנים להזמין ולהתקין מסנן חלקיקים ברכבם. התיקון המוצע לחוק אוויר נקי מוסיף הוראה לפיה בוחן זיהום אוויר יהיה רשאי לאפשר את המשך השימוש בכלי הרכב, גם אם לא הותקן בו מסנן עד ה-1 במאי 2019. לדברי המשרד, תקופה נוספת זו נועדה לאפשר לציי כלי הרכב להשלים את התקנת המסנן בתוך פרק זמן סביר, לאור העובדה שכלי הרכב משמשים לצורכי עבודה ואי חידוש הרישיון יפגע בפרנסתם.

ניתן להעביר הערות על התיקון המוצע עד ה-11 בנובמבר, באמצעות אתר קשרי ממשל

--------

מסמכים רלוונטיים:

  1. טיוטה להערות הציבור: תקנות אוויר נקי (זיהום אוויר מכלי רכב) 2018
להמשך קריאת הכתבה המלאה