ראיון עם מייסד ועידת קלינטק | חיים אלוש
איך אפשר להפוך את ענף הקלינטק הישראלי לתחום משגשג כמו ענף המים? מה המגמות שצפויות ב 2017?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/2/2017

חיים אלוש, יו"ר קבוצת משוב, עוסק בתחום התערוכות והכנסים כבר 30 שנה. לקראת ועידת קלינטק השנתית שתתקיים בשבוע הבא, ניהלנו שיחה אודות המגמות בתחום הקלינטק.

לטובת הקוראים שלא מכירים, ספר קצת על עצמך

אני עוסק בתחום של תערוכות וכנסים משנת 1987. ועידת קלינטק החלה כוועידת Aqua Israel, לפני 21 שנים. בזמנו זיהינו את האתגרים של משק המים הישראלי – מחסור במים, זיהום מקורות מים וכו' ויזמנו את התערוכה במטרה לעודד נותני שירותים בתחום המים לשפר את איכות המים, לטייב בארות ומקורות מים ולקדם פיתוח וייצוא של טכנולוגיות מים.

לפני כעשור זיהינו התעוררות של תחומי קלינטק נוספים מלבד ענף המים והרחבנו את התערוכה ליתר התחומים בהם היא עוסקת כיום: אנרגיה מתחדשת, פסולת, שיקום קרקעות מזוהמות ועוד. בהתאם גם שינינו את שם התערוכה ל'ועידת קלינטק' והשאר היסטוריה.

כמי שמלווה את תחום הקלינטק במשך 20 שנה, איזה מגמות צפויות ב-2017?

מצד אחד, המשרד להגנ"ס מחמיר עם המפעלים והוא ימשיך להכביד כחלק מהמגמה העולמית. הרגולציה מחמירה יותר, האכיפה והפיקוח הדוקים יותר והקנסות יותר גבוהים.

מנגד, שר הכלכלה החדש מצהיר שצריך לעודד את התעשייה ולפתח מקומות עבודה. זה הקונפליקט של תחום איכות הסביבה שימשיך ויתגבר - החמרה עם מזהמים במטרה לשמור על הבריאות והסביבה מול עידוד התעשייה ופיתוח כלכלי.

הפתרון לקונפליקט של תחום איכות הסביבה טמון בענף הקלינטק, שלא רק מספק טכנולוגיות שהמפעלים משתמשים בהם למניעת וצמצום פליטות, אלא גם  מפתח ענף כלכלי חדש – קלינטק שמייצר מקומות עבודה.

יש כעת הזדמנות היסטורית להשתלב במגמה העולמית של פתרונות טכנולוגיים לפתרון הקונפליקט של איכות הסביבה. ישראל יכולה להוביל את העולם בניקוי ומניעת זיהומים ופתרון בעיות אקולוגיות ולפתח במקביל תעשיה מקומית שגשגת.

מה צריך לעשות בשביל להפוך את ענף הקלינטק לתחום משגשג, כמו ענף המים הישראלי?

כמו שהייתה התוכנית הממשלתית 'ניוטק' לעידוד ענף המים, צריך תוכנית ממשלתית לעידוד ענף הקלינטק. המדינה צריכה לנצל את חלון ההזדמנויות העולמי ולעודד את תעשיות הקלינטק בישראל להתפתח.

צריך החלטת ממשלה שתעודד את ענף הקלינטק, תשקיע כספים, ותציב את הנושא החשוב הזה גבוה בסדר העדיפויות הממשלתי. זה מייצר מוטיבציה אצל יזמים ומשקיעים להיכנס לתחום.

בעיה נוספת היא 'עמק המוות'. במקרים רבים חברת הזנק מפתחת מוצר מעולה והיא מעוניינת למכור אותו. מיד נשאלת השאלה "תראו לי איפה זה עובד?" וכשאין דוגמא מסחרית או פיילוט מוכח, אי אפשר למכור. בטח שלא בחו"ל. זה עמק המוות. לכן, המדינה צריכה לעודד פיילוטים והתקנה מסחרית ראשונה של טכנולוגיות ישראליות בישראל בענף הקלינטק.

במקביל, הרגולטור גם צריך לגלות גמישות, סובלנות וסבלנות לתוצאות של פיילוטים.

מה מצפה לנו בוועידת קלינטק השנה?

אחד הדגשים של ועידת קלינטק הוא סינרגיה. כמו למשל בפארק אקו תעשייתי בו הפסולת של מפעל אחד משמשת כחומר גלם של מפעל אחר. כך נוצר מצב של win win, בו יצרן הפסולת מקבל פתרון לסילוק הפסולת מבלי לזהם ובעלות נמוכה (לפעמים ברווח) ומפעל נוסף זוכה לחומר גלם זול במקום רכישת חומר גלם מקורי יקר.

לכן אני תמיד מציע למבקרים בוועידת קלינטק לבוא עם ראש פתוח, להקשיב, לשמוע ולהיחשף לטכנולוגיות חדשות ולרעיונות חדשים.

הרעיון הוא לחבר בין האתגרים של התעשייה, לרגולטור ולעמותות שתפקידן להתריע, כאשר בתווך יש את ועידת קלינטק המעודדת את התעשייה ויצרני הטכנולוגיה לפתח מוצרים שיפתרו את הבעיות.

השנה, בפעם הראשונה, יורחב שיתוף הפעולה עם ענף ההייטק הישראלי כאשר יקי ינאי, יו"ר IATA (האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות) ייקח חלק בוועידה ויישא דברים במושב הפתיחה.

יש משהו אחרון שאתה רוצה לומר לקוראים של infospot?

אני מזמין את כולם לתערוכה ולוועידה של קלינטק 2017. זאת הזדמנות טובה למפעלים חפצי חיים שהרגולטור מכביד עליהם להכיר פתרונות וטכנולוגיות חדשות.

בשביל להיות 'סטארט-אפ ניישן' צריך לחדש כל הזמן. החיבור של החדשנות הישראלית עם האתגרים של ענף הקלינטק יכול לייצר את ההצלחה הבאה. בואו להיות חלק מההצלחה.


וועידת קלינטק 2017 תתקיים בימים ד' + ה' 22-23 בפברואר בגני התערוכה תל אביב – לפרטים נוספים לחץ כאן

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. ראיון עם מדען סיני בכיר המתמחה בזיהום אוויר, 16.05.2016
  2. ראיון עם מתאם בכיר בארגון הבריאות העולמי, 03.05.2015
  3. ראיון עם גיא סמט, סמנכ"ל המשרד להגנ"ס, 25.07.2016
  4. ראיון עם מנכ"ל נאות חובב, אמנון בן דהן, 26.11.2016