מטמנת ברקת לבג"ץ: הורה על פתיחת המטמנה
בעלי האתר טוענים כי לאתר היתר בנייה עד אוגוסט 2019, וכי בשל סגירת המטמנה מושלכת פסולת בניין בשטחים פתוחים וגורמת לשריפות ולנזקים סביבתיים קשים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 30/7/2018

סאגת המחלוקת סביב המשך פעילותה של מטמנת ברקת עולה שלב. מטמנת ברקת הגישה בקשה לערעור לבית המשפט העליון וביקשה שיוציא צו ביניים לפתיחת המטמנה ויורה על המשך פעילותה. זאת לאחר שבית המשפט המחוזי בלוד דחה את הערעור שהגישה המטמנה על החלטת בית המשפט השלום ברמלה שהורה על סגירתה, ומזה כחודש המטמנה סגורה.

בבקשה לערעור טוענת המטמנה, כי האתר פועל על בסיס היתרי בנייה משנת 2008 וכי האחרון שבהם ניתן בשנת 2016 ותוקפו 3 שנים עד אוגוסט 2019. לכן בעלי האתר טוענים, כי ההיתר עדיין בתוקף ואין צורך בחידושו.

כמו כן טוענת המטמנה, כי ביהמ"ש המחוזי שדן באי חידוש ההיתר התעלם מתוכניות השיקום שהגישה לביהמ"ש ומהעובדה שההיתר שלפיו פועלת המטמנה תקף עד שנת 2019 ואיננו היתר ישן שלמועצה יש סמכות להחליט אם להאריכו או לא.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. המחלוקת על פעילות מטמנת ברקת בשוהם נמשכת, 18.06.2018
  2. חוק פסולת בניין יועלה להצבעה בכנסת באוקטובר, 10.07.2018
  3. האם אתר ההטמנה ברקת בשוהם ייסגר? 31.07.2017
  4. מידע נוסף בנושא פסולת בניין | infospot

מחלוקת כספית או נזק סביבתי?

לטענת בעלי האתר, המטמנה פועלת כדין כבר 20 שנה, והפסקת פעילותה תגרום לירידת עבודות השיקום שנעשו לטמיון ולנזק סביבתי של שפיכת כ-1,000 טון פסולת בניין ביום בשטחים פתוחים ושריפות ביערות הסמוכים לשוהם. לטענתה, בעקבות סגירת המטמנה הודיעו מספר תחנות מעבר (תחנות אליהן מגיעה הפסולת מאתרי הבנייה לפני העברתן להטמנה) על הפסקת קליטת פסולת (היות ואין להן מטמינה זמינה וקרובה לקליטת פסולת בניין). בנוסף, טענו, כי פרצו כמה שריפות ביער קולה של פסולת שהושלכה במקום, כאשר האחרונה פרצה ביום שישי וכובתה לפני שהתפשטה לכביש 6.

מטמנת ברקת טוענת כי היא קולטת כשליש מפסולת הבניין בישראל, והיא המטמנה הראשית של כל אתרי הבניין באזור שבין נתניה לגדרה. לטענת המטמנה, הסיבה לסגירתה נובעת מסכסוך כספי, וכי ראש מועצת שוהם דרש להגדיל את תשלום הארנונה מ-700,000 ₪ בשנה ל-5 מיליון ₪ בתחילת 2017 ובסוף 2017 ל-9 מיליון ₪.

לטענת המטמנה כתוצאה מסגירת המטמנה והשלכת הפסולת בשטחים פתוחים, נגרם למדינה נזק של כחצי מיליון ₪ ליום.