עמותת אזרחים למען הסביבה: לחייב את סאג'ור להפסיק את שריפת הפסולת הפיראטית
בעתירה מינהלית שהגישה העמותה נגד המועצה המקומית מבקשת העמותה מבית המשפט להורות למועצה לנקות את מצבורי הפסולת ולהפסיק את שריפות הפסולת הגורמות למפגע בריאותי ובטיחותי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/6/2019

עמותת אזרחים למען הסביבה מדווחת כי הגישה בתחילת השבוע עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד המועצה המקומית סאג'ור (ישוב דרוזי ליד כרמיאל) והעומד בראשה בגין אי פינוי אתרי פסולת פיראטיים ואי מניעת שריפת פסולת.

בעתירה, שאליה צורף גם המשרד להגנת הסביבה, מבקשת העמותה מבית המשפט להורות למועצה לנקות מיד את מצבורי הפסולת הנמצאים בשטח הישוב סאג'ור, לפעול להפסקת שריפות הפסולת ולנקוט באמצעים אפקטיביים כדי לשמור על הניקיון ולמנוע הצטברות של פסולת בשטחים הפתוחים ובאתרים לא חוקיים.

תדירות גבוהה של שריפות פסולת פיראטית

אתר הפסולת המרכזי של היישוב שוכן בקרבת כביש 85 ובמרחק לא רב מבתי התושבים, מגני ילדים ומבתי ספר של הישובים שזור, סאג'ור, נחף, ראמה וכרמיאל. על פי העתירה, הפסולת מושלכת באתר במעלה גבעה של עפר )שמתחתיה ככל הנראה הוטמנה בעבר פסולת) אך גולשת גם במדרונות ומתפזרת בשטח נרחב.

הפסולת, כך נטען בעתירה, מושלכת ככל הנראה על ידי גורמים פרטיים ו/או בתי עסק ואולי אף על ידי קבלן איסוף הפסולת של המועצה. בנוסף לאתר המרכזי, ע"פ העתירה, קיימים בתחום הישוב ובשוליו מצבורים וערימות פסולת נוספים. הפסולת באתרים הנ"ל מעורבת מסוגים שונים (פסולת בניין, גרוטאות, פסולת ביתית מעורבת, כבלים ועוד).

מאחר והפסולת לא מפונה על ידי הרשות, נטען בעתירה, היא נשרפת על ידי גורמים שונים, כאשר השריפות מתרחשות בתדירות גבוהה שמגיעה לפעמים למספר פעמים בשבוע, במיוחד בחודשי הקיץ. כל אירוע של שריפה נמשך שעות ואף לאורך מספר ימים, שבמהלכן ענני עשן שחור מכסים את האזור מבלי שהרשות המקומית פועלת לכיבויהמאחר ולתושבי הישובים אין כל דרך להימנע מחשיפה לתוצרי השריפות, וגם הסתגרות בבית וסגירת כל החלונות בדרך כלל לא עוזרת, אלפי תושבים נפגעים מהשריפות.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. מכת מדינה: 6,166 קריאות לכיבוי שריפות פסולת בשנת 2018, 14.05.2019
  2. 19 חשודים נעצרו בחשד להפעלת מטמנת פסולת פיראטית, 15.04.2019
  3. הסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד אתר לייצור קומפוסט מבוצה, 4.09.2018
  4. לחייב את עיריית שפרעם לטפל במפגעים שגורם בית המטבחיים, 11.01.2018
  5. מידע נוסף על משפט סביבתי | infospot

מפגע בריאותי ובטיחותי

עוד נטען כי מצב זה נמשך למעלה משנה וכל הפניות לרשות המקומית ולגורמי אכיפה נוספים לאורך התקופה לא הביאו לפתרון הבעיה. מדובר לא רק במפגע סביבתי ובריאותי חמור, אלא גם במפגע בטיחותי שמסכן את התושבים, את רכושם ואת השטחים הפתוחים והציבוריים, בשל סכנת התפשטות האש שקיימת בכל שריפה.

לטענת העמותה, התופעה של אתרי פסולת פיראטיים ושריפת פסולת היא אחת הבעיות הסביבתיות הקשות שמדינת ישראל כשלה בהתמודדות שלה בהן, כישלון המהווה איום ממשי לבריאות הציבור ולמשאבי הטבע.

עמותת אזרחים למען הסביבה מובילה את המלחמה בתופעת אתרי פסולת פיראטיים כבר שנים רבות, בין היתר באמצעות מיפוי האתרים, הפעלת לחץ על הרשויות, עזרה לתושבים בפתרון בעיות נקודתיות ואזוריות ומאבקים ציבוריים נגד המפגעים המקומיים וכן באמצעות הליכים משפטיים.

------

התייחסויות

מגישת העתירה, עו"ד ג'מילה הרדל ואכים: "עתירות מינהליות הן כלי חשוב של האזרחים וארגוני החברה האזרחית כדי לבצע אכיפה אזרחית היכן שהמדינה נכשלה. העתירה בסאגיור הוגשה לאחר מיצוי כל הניסיונות והפניות לרשות המקומית ולמשרד להגנת הסביבה והיא מצטרפת לשורה של הליכים משפטיים שהגשנו בשנים האחרונות נגד רשויות ואשר כמעט בכולם ראינו שיפור בבעיה ואף ניקוי מוחלט של הרבה אתרים פיראטיים ותחנות מעבר של פסולת, והפסקת השריפות בהם".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: