תלונה במשטרה ותביעה ייצוגית של 170,000,000 ₪ בגין זיהום נחל הירקון
תושבים מדרום השרון הגישו בקשה לתביעה ייצוגית על חשיפתם למטרדים הנגרמים משפכים שזורמים לירקון ממט"ש ניר אליהו. במקביל עמותת צלול הגישה תלונה במשטרה
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 09/5/2017

ביום חמישי האחרון הגישו תושבים מאזור דרום השרון, בתמיכת עמותת צלול, בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד שמונה רשויות ותאגידים בגין זיהום חמור ומתמשך שנגרם לנחל הירקון. לטענתם, הנחל זוהם כתוצאה מהזרמת שפכים וקולחים באיכות ירודה ממתקן טיהור שפכים בניר אליהו, ממאגרי הקולחים ניר אליהו ורמת הכובש.

הבקשה הוגשה בשם תושבי היישובים הסמוכים למט"ש – כ-350 אלף תושבים. מטרת התובענה היא שיקום הנחל ופיצוי התושבים על נזקיהם במשך השנים בשל חשיפתם למטרדים שצוינו לעיל. סכום הפיצוי המבוקש: 170,000,000 ₪ לפי 5,000 ₪ לתושב.

בהמשך, עמותת צלול הודיעה כי בעקבות המשך זיהום הנחל ולאחר שהתברר לה, שכפי הנראה, איגוד ערים דרום שרון מזרחי מזרים לנחל שפכים ולא רק קולחים, הגישה עמותת צלול תלונה במשטרת כפר סבא כנגד ההזרמה וזיהום הנחל והסביבה כולה. בנוסף, שלחה "צלול" מכתב ליו"ר הוועדה למתן צווי הראשה להזרמה לנחל, דני גרינוולד, בבקשה לבטל את צו ההרשאה, בטענה שהוא הושג בטענות שווא.

מפגעים קשים

לטענת התושבים, השפכים ממט"ש ניר אליהו, הנמצא בסמוך לקיבוץ ניר אליהו, מוזרמים ישירות אל נחל קנה ונחל סיר שזורמים אל הירקון ומשם לים. בבקשה הם מציינים, כי הזרמת השפכים פוגעת בנחל, יוצרת מטרדי ריח קשים הגורמים לבחילות וכאבי ראש, גורמת למפגעי יתושים ופוגעת באיכות חייהם של התושבים המתגוררים בסמוך לתוואי הנחל.

מט"ש ניר אליהו לא עומד בעומס

בתביעתם טוענים התושבים, כי מט"ש ניר אליהו, שהוקם בשנת 1999, נועד לטפל בכ-6,000 מ"ק של שפכים ביממה. אבל כבר עם הקמתו היה ברור לרשויות בסביבה כי אינו מסוגל לטפל בכמות השפכים המוזרמת אליו, וכי מדובר במפגע חמור אשר יש הכרח למגר באופן מידי.

לטענת התושבים, במשך השנים נוספו עוד רשויות המזרימות שפכים אל המט"ש, וכיום מוזרמות אליו כ-23,000 מ"ק של שפכים ביממה - פי 4 מהקיבולת המקסימלית שלו. לטענתם, השפכים והקולחים זורמים בסמוך לבתיהם, יוצרים מפגעים קשים, תוך זיהום הנחלים סיר וקנה, וגם פוגעים במערכת האקולוגית של נחל הירקון ובניסיונות לשקמו. מכאן, לטענתם, המאמצים והמשאבים הכספיים האדירים, שהושקעו בשיקום הירקון יורדים לטמיון.

התושבים מוסיפים, כי למרות שתכניות לשדרוג המט"ש קיימות שנים רבות, רק בשנת 2014,  בעקבות שימוע שערך המשרד להגנת הסביבה לרשויות הרלוונטיות, החלו בצעדים לביצוע השדרוג, אבל נראה כי גם שדרוג זה לא ייתן מענה מספיק. לטענתם, לא ננקטו צעדים לצמצום המפגע בתקופת השדרוג.

עמותת צלול, שהצטרפה לתביעה, מציינת כי היא פועלת בשנים האחרונות באינטנסיביות למציאת פתרון לזיהום הנחל ולסבלם של התושבים. בין היתר, העמותה פנתה למקבלי ההחלטות, נפגשה עם אנשי איגוד הערים וארגנה הפגנות, אך ללא הועיל.

בנוסף, מסבירים בצלול, כי לפני כשנתיים, ולאחר עיכוב של שנים ארוכות, החל האיגוד בהקמת מט"ש שיטפל בשפכים הרבים אלא שלפי שעה העבודה טרם הושלמה ומשמעות הדבר היא המשך הזיהום והמשך סבלם של התושבים. צלול מסבירה כי להערכת האיגוד העבודות יסתיימו בסוף 2017 ולפי הערכות גורמים אחרים, הקמת המט"ש תסיים רק ב-2018 ואף מאוחר מכך. עד להשלמת המט"ש מזרים האיגוד את הקולחים באמצעות צו של הוועדה למתן צווי הרשאה להזרמה לנחל, שבאחריות רשות המים. לאחר שהתברר, שכפי הנראה, האיגוד מזרים לנחל לא קולחים כי אם גם שפכים, ביקשה "צלול" מהוועדה לשקול את ביטול הצו.

התייחסויות

מאיגוד ערים דרום השרון המזרחי לביוב נמסר בתגובה כי מאחר ומדובר בהליך משפטי יעביר האיגוד את תגובתו לבית המשפט.

-------------

מסמכים רלוונטיים:

 1. בקשה לאישור תביעה ייצוגית [pdf]
 2. מכתב "צלול" ליו"ר הוועדה למתן צווי הרשאה, דני גרינוולד [word]
 3. צו הרשאה להזרמת עודפי קולחים של מט"ש דרום השרון, המשרד להגנ"ס [pdf]

-------------------

קישורים רלוונטיים:

 1. 64 מיליארד ליטר קולחין ושפכים הוזרמו לנחלים בישראל ב-2016, 19.01.2017
 2. דו"ח סיכום שנת 2016 לצווי הרשאה להזרמה לנחלים, המשרד להגנ"ס [pdf
 3. לראשונה בישראל: ניטור ושידור רציף של איכות מי נחל בזמן אמת לקהל הרחב, 04.04.2016
 4. עודכן טופס הבקשה להזרמת שפכים לנחל, 30.06.2015
 5. שפכים תעשייתיים | infospot
 6. זיהום ים ונחלים | infospot