שת"פ עם צ'כיה בנושאי מים ופסולת
ישראל תתרום מניסיונה הרב בתחום המים והצ'כים ילמדו את הישראלים כיצד להגדיל את שיעור מיחזור הפסולת
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 28/11/2018

המשרד להגנת הסביבה מדווח כי השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, נפגש עם סגן ראש ממשלת צ'כיה המכהן גם כשר הסביבה, ריצארד בראבץ', וכי השניים חתמו על הסכם  שיתוף פעולה בנושא סביבה.

לדברי המשרד, ההסכם שנחתם בין שתי המדינות הוא המשך לסדרת מפגשים שנערכו בשנתיים האחרונות בהן הביעו הצ'כים עניין רב בלמידה מהידע והניסיון הקיימים בישראל בתחום המים. המשלחת הצ'כית שביקרה בישראל כללה את נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, לו העניק אלקין את אות מגן ירושלים.

המשרד מוסיף, כי בשנה שעברה חתמו שתי המדינות על הצהרת כוונות לשיתוף פעולה בתחום הסביבה, ובמסגרת זו נערכו סמינרים בנושא ניהול מים וניהול ופסולת וביקורים הדדים של אנשי מקצוע. ההסכם הנוכחי מרחיב את שיתוף הפעולה וכולל מגוון נושאים ביניהם: מניעה והתמודדות עם זיהום מים, שיקום נחלים, ניהול משאבי מים, טיפול פסולת, ניהול איכות אוויר שיתוף טכנולוגיות סביבתיות וחקלאיות ועוד.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. אלקין מקדם שת"פ עם רואנדה בתחום המים, 26.11.2018
  2. העמקת שת"פ עם ארה"ב בתחומי הסביבה והחדשנות, 29.10.2018
  3. השת"פ הישראלי-אמריקאי בתחום האנרגיה והמים מעמיק, 07.12.2017
  4. מידע נוסף על שינוי אקלים | infospot

מחסור במים בשל בצורות תכופות

במהלך הפגישה ציין השר הצ'כי את הבעיה ההולכת ומחריפה של מחסור במים בצ'כיה הנובעת מכך שהמדינה לא נערכה כראוי למצב של בצורות, מאחר והתמקדו בעיקר בהתמודדות עם בעיית השיטפונות, ולכן כיום בכמה כפרים יש מחסור במים בקיץ .

מנגד מדינת ישראל תלמד מהצ'כים היבטים שונים של טיפול בפסולת כולל מיחזור. בראבץ' הציג את התכנית לניהול הפסולת בצ'כיה והסביר כיצד בתוך כעשור הצליחו להגיע למצב שכ-40% מהפסולת ממוחזרת. כמו כן לצ'כיה יש ניסיון בהשבת אנרגיה מהפסולת תחום שהמשרד להגנ"ס מקדם בישראל.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "שינויי האקלים הובילו לכך שמרכז אירופה וצ'כיה מתמודדים עם משבר מים, מציאות לא פשוטה אך מוכרת בישראל. מעבר לכך שמדינת ישראל יכולה לתרום רבות מניסיונה בכל הנושא של ניהול מים ופיתוח טכנולוגיות מים, יש פה גם פוטנציאל כלכלי גדול. שיתוף הידע בין המדינות הוא הדדי בשנים האחרונות צ'כיה צמצמה פערים משמעותיים בכל הנושא של ניהול ומיחזור פסולת בהתאם לדרישות של האיחוד האירופי, נושא שאנחנו מקדמים גם בישראל".