העמקת שת"פ עם ארה"ב בתחומי הסביבה והחדשנות
זו הפעם השלישית בה נחתם מזכר הבנות לשת"פ, שמטרתו לקדם שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה וגם בין גורמים עסקיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/10/2018

המשרד להגנת הסביבה מדווח כי חתם עם מקבילו בארה"ב (EPA) על מזכר הבנות לשיתוף פעולה. לדברי המשרד זו הפעם השלישית שבה נחתם הסכם מסוג זה, כאשר המזכר החדש מחליף הסכם דומה שתוקפו פג בסוף 2017.

המשרד מציין, כי מזכר ההבנות מסדיר עבודה משותפת במגוון תחומי סביבה, ביניהם שיקום קרקעות מזוהמות, היבטים סביבתיים של ניהול משאבי מים, ניהול פסולת, חדשנות טכנולוגית בתחום הסביבה, בריאות וסביבה, איכות אוויר ומוכנות לחירום. המשרד מוסיף, כי מזכר ההבנות מתייחס גם לקידום יוזמות אזוריות ורב-צדדיות בתחום הסביבה בהובלת שני הצדדים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. שת"פ ישראל ארה"ב: כ-250 מיליון ₪ יושקעו במו"פ אנרגיה, 01.07.2018
  2. השת"פ הישראלי-אמריקאי בתחום האנרגיה והמים מעמיק: התקציב יגדל ל-12 מיליון  $, 07.12.2017
  3. בשורה לקלינטק: שת"פ בתחום האנרגיה המתחדשת עם מדינת ניו יורק, 16.04.2018

שת"פ עם רשות החדשנות

לדברי המשרד, לאחר החתימה על מזכר ההבנות בארה"ב נפגשו בשבוע שעבר בירושלים נציגים בכירים מהמשרד להגנ"ס וה-EPA כדי לסכם תכנית פעולה לשיתוף פעולה בעתיד הקרוב יחד עם גופים נוספים ביניהם רשות החדשנות ומשרדי הכלכלה, האוצר והבריאות. זאת במטרה לקדם שיתוף פעולה ברמה הממשלתית וגם בין גורמים עסקיים משתי המדינות. המפגש התקיים במסגרת כינוס ה-Joint Environmental Development Group) JEDG), הפורום הבכיר לדיאלוג כלכלי בין ישראל וארה"ב בראשות שרי האוצר של שתי המדינות, כחלון ומנוצ'ין.

המשרד מוסיף כי, המפגש התמקד בפעילויות מעשיות ליישום משותף של מזכר ההבנות בתחומים שיקום קרקעות, רגולציה של שפכי תעשייה, היערכות ותגובה לאירועי חירום סביבתיים, קידום חדשנות טכנולוגית בתחום המים וקידום איסור על עופרת בצבעים. המפגש נועד לקדם מפגשים והתייעצויות מומחים משתי המדינות בתחומים אלה, כמו גם סיורים לימודיים, ומפגשים ליצירת שותפויות בין חברות עסקיות משתי המדינות בתחום המים ובתחום הקרקעות בישראל ובארה"ב.

שת"פ של ידע

במסגרת הדיון שהתקיים ציינה גלית כהן, סמנכ"לית בכירה לתכנון, מדיניות ואסטרטגיה במשרד להגנ"ס, כי "לצד העובדה שנחיצות הסיוע של מומחי ה-EPA הוכיחה את עצמה במקרים רבים, ועוד תסייע רבות גם בהמשך, אנו בטוחים כי ידע ישראלי יוכל לסייע לרשויות ארה"ב". כהן סקרה שיתופי פעולה בעבר, שכללו בין היתר, ביקור של מומחי ה-EPA במפרץ חיפה כדי לתת מענה לסוגיות זיהום האוויר, התייעצות בזמן אמת על תקריות חומרים מסוכנים ומקרי חירום אחרים, סיור לימודי על תעשיית הפוספטים לאחר ארוע אשלים ועוד.

שולי נזר, סמנכ"לית בכירה לתעשייה במשרד להגנ"ס, הציגה את פרויקט שיקום הקרקעות במחנות צה"ל ומפעלי התעשייה הצבאית, במסגרתו יתבצע שת"פ עם סוכנות הסביבה האמריקאית. נציגי ה-EPA גם סיירו באתר השיקום באפולוניה וקיבלו הסברים על מורכבות הנושא מבחינת הרכב החומרים והקרבה לגן לאומי.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "העמקת הקשר בתחום הסביבה עם שותפתנו האסטרטגית ארה"ב, וחידוש מזכר ההבנות עמה, יאפשרו לשני הצדדים לאחד כוחות במאבק בזיהומים ומפגעים סביבתיים. אני בטוח שהחיבור בין הניסיון והמומחיות הנרחבים של ה-EPA והידע הייחודי והחדשנות שקיימים בישראל, יפיק תועלת מעשית בתחומים חיוניים לשני הצדדים כמו ניהול משאבי מים, היערכות לאירועי חירום סביבתיים ועוד. נתחיל ביישום המזכר באמצעות פרויקטים משותפים כבר בזמן הקרוב".

----------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מזכר ההבנות בין ארה"ב וישראל. Pdf]]
להמשך קריאת הכתבה המלאה