מפעל אקולוגיה לקהילה מוגנת: לא מכרנו ציוד אלקטרוני לפלשתינים
סימני שאלה בנוגע לאמינות כתבה ששודרה בחדשות ולפיה מפעל מיחזור מכר פסולת אלקטרונית לשריפה באתר פיראטי בשטחים. תאגיד המיחזור אקומיוניטי מבהיר: מדובר בחברה אחרת. במפעל המיחזור "אקולוגיה לקהילה מוגנת" אומרים כי מדובר בטענות שקריות וכי תוגש תביעת דיבה ותלונה לנציב קבילות הציבור של הרשות השנייה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/12/2018

בכתבה ששודרה בשבוע שעבר בחברת החדשות, נטען כי חברת "אקולוגיה לקהילה מוגנת", אתר טיפול מורשה לפסולת אלקטרונית, המשתמש בשם המותג "אקומיוניטי", מוכרת לכאורה פסולת אלקטרונית לגורמים המעבירים את הפסולת האלקטרונית לאתרים לא מורשים בשטחים, בהם שורפים את הפסולת שאינה ברת שימוש או ניתנת למיחזור, בשטחים פתוחים וגורמים למפגעי זיהום אוויר, מפגעי ריח, זיהום קרקע ומי תהום ועוד.

בדיקה שערכנו, מעלה סימני שאלה בנוגע לאמינות הכתבה. הנה תמצית הדברים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. נתפסו 3 משאיות בהברחת פסולת אלקטרונית לשטחים, 28.12.2015
  2. לקראת חידוש תקופת ההכרה: דרישות חדשות מגופי היישום, 14.08.2018
  3. פסולת אלקטרונית: המוקד עובר לרשויות המקומיות, 14.05.2018
  4. הצעת החוק לאיסור הבערת פסולת אושרה בכנסת, 12.08.2018
  5. מידע נוסף על פסולת אלקטרונית | infospot

לא מדובר בתאגיד המיחזור אקומיוניטי

בתאגיד המיחזור אקומיוניטי מסבירים שהכתבה כלל לא עוסקת בהם. וגם המשרד להגנת הסביבה מאשר את הדברים. מה ההסבר?

תאגיד המיחזור אקומיוניטי, הוא אחד משני גופי היישום המוכרים, היחידים בישראל, לטיפול בפסולת אלקטרונית. התאגיד אחראי לעמידה ביעדי המיחזור של פסולת אלקטרונית של יבואנים ויצרנים של ציוד אלקטרוני המתקשרים עימו. לשם כך, התאגיד אוסף פסולת אלקטרונית מרשויות מקומיות ועסקים באמצעות קבלני משנה ומפנה אותם לאתרים מורשים לטיפול בפסולת אלקטרונית.

אחד מאתרי המיחזור המורשים – חברה בשם "אקולוגיה לקהילה מוגנת", הוא בעלים של 50% מתאגיד המיחזור אקומיוניטי ולכן משתמש אף הוא בשם המותג "אקומיוניטי", אף על פי שמדובר בשתי חברות שונות ונפרדות.

הכתבה השתמשה בשם "אקומיוניטי" בין אם במודע או שלא במודע, ובכך יצרה בלבול כאילו תאגיד המחזור אקומיוניטי הוא האחראי לטענות שהועלו בכתבה. בעוד שהכתבה עוסקת בעצם בחברת "אקולוגיה לקהילה מוגנת בע"מ".

תאגיד המיחזור אקומיוניטי פנה במכתב לכל לקוחותיו, ובו ציין כי הוא אחראי רק להעברת הפסולת האלקטרונית לשערי אתרי הטיפול המורשים, ואילו האתרים המורשים, במקרה הזה - חברת אקולוגיה לקהילה מוגנת בע"מ, אחראים לטיפול בפסולת עצמה (מחזור, שימוש חוזר, השבה והשמדה של הפסולת).

לכן הטענות שהועלו בכתבה אינן קשורות ואינן רלוונטיות לתאגיד המחזור אקומיוניטי. גם המשרד להגנת הסביבה מאשר את הדברים האלה.

האם אתר הטיפול המורשה העביר ציוד אלקטרוני לשטחים?

בכתבה הועלו טענות חמורות כנגד חברת "אקולוגיה לקהילה מוגנת", מפעל מיחזור מורשה לפסולת אלקטרונית, שלכאורה מכרה פסולת אלקטרונית שהגיעה בסופו של דבר לשריפה באתר פיראטי בשטחים. בחברה שוללים את טענות הכתבה על הסף ומבהירים כי יגישו תביעת דיבה ותלונה לנציב קבילות הציבור לטלוויזיה כנגד הכתבת ועורך מערכת החדשות.

בחברה מעלים שורה של טענות כנגד אמינות הכתבה, למשל, הם מסבירים כי בין המצולמים בכתבה ילדים המתלוננים על עשן שצולמו לפני 5 שנים, ללא קשר לפסולת אלקטרונית וכי הצילומים בהם מופיעה שריפה לכאורה של פסולת אלקטרונית, היא שריפה אקראית שאינה קשורה לרכב שיצא מהמפעל. בחברה, מוסיפים כי אין הגיון כלכלי בסיפור שמוצג בכתבה, על כך נרחיב במשך. לבסוף, בחברת "אקולוגיה לקהילה מוגנת" מזמינים כל גורם לבקר במפעל ולבחון בשקיפות מלאה את תהליכי הטיפול בפסולת אלקטרונית בעבר ובהווה.

ציוד אלקטרוני לשימוש חוזר שוב עולה לכותרות

אתר הטיפול של "אקולוגיה לקהילה מוגנת" מטפל בעצמו בציוד האלקטרוני המשומש שנמסר לו וידוע בכך שהוא מעסיק אנשים רבים בעלי מוגבלויות בתנאי עבודה הולמים.

חלק מהציוד האלקטרוני המשומש שנמסר לחברה, הוא במצב מספיק טוב על מנת להימכר ל"שימוש חוזר" – כלומר לאותו שימוש מקורי לו הוא יועד. למשל מחשב נייד או סמארטפון משומשים שנמסרו לכאורה כפסולת אלקטרונית, אך לאחר החלפת מסך וסוללה ניתנים לשימוש חוזר. בהתאם, אתר הטיפול המורשה "אקולוגיה לקהילה מוגנת" מוכר באתר האינטרנט שלו ציוד אלקטרוני "מחודש" לשימוש חוזר. 

חשוב להדגיש כי "שימוש חוזר" נחשב לפתרון סביבתי עדיף על פני מיחזור וככזה הוא מוכר לצורך חישוב יעדי המיחזור בחוק פסולת אלקטרונית.

חלק קטן מהציוד האלקטרוני המשומש שמגיע לאתר הטיפול של "אקולוגיה לקהילה מוגנת" במצב מספיק טוב לשימוש חוזר, נמכר כחוק לקבלני משנה שבתורם מוכרים את הציוד האלקטרוני לגורמים פרטיים. זה גם המקרה של אותה פסולת אלקטרונית שנראה בכתבה שמועברת לידי גורם אחר.

מרגע שהציוד האלקטרוני נמכר כחוק לטובת שימוש חוזר, המוכר, במקרה הזה חברת "אקולוגיה לקהילה מוגנת", לא אחראי לשימוש שהקונה עושה בציוד. אך בחברה לא "עוצמים עיניים" ומסבירים כי לא ייתכן שהציוד האלקטרוני שהם מוכרים ל"שימוש חוזר" הגיע לשריפה בשטחים וזאת משום שהוא נמכר במחיר גבוה התואם את העובדה שהוא מיועד לשימוש חוזר ואם הגורם שרכש את הציוד ישרוף אותו או ימכור אותו לטובת שריפה לחילוץ נחושת - הוא יפסיד כסף.

בחברה לא פוסלים אפשרות שאותו גורם לו נמכר הציוד האלקטרוני לשימוש חוזר, העביר לאתר פיראטי בשטחים פסולת אלקטרונית שבסופו של דבר נשרפה, אך מסבירים כי לא ייתכן שמדובר בציוד אלקטרוני שהוא רכש מ"אקולוגיה לקהילה מוגנת", אלא בפסולת אלקטרונית ממקור אחר. ובכל מקרה, הם אומרים, אם אכן יתגלה שאותו גורם מכר פסולת אלקטרונית לשריפה בשטחים, ואף על פי שמדובר בפסולת ממקור אחר וללא קשר ל"אקולוגיה לקהילה מוגנת", הם יפסיקו את ההתקשרות עמו.

אגב, זו לא פעם ראשונה שציוד אלקטרוני המיועד ל"שימוש חוזר" מגיע לכותרות בהקשר של חוק פסולת אלקטרונית, ולכן לפני כחצי שנה פרסמו במשרד להגנ"ס הנחיות שאמורות היו להבהיר את הנושא.

הנזק מהעברת פסולת אלקטרונית לטיפול פיראטי בשטחים

העברת פסולת אלקטרונית לטיפול פיראטי בשטחים יוצרת בעיה כפולה: בראש ובראשונה, בעיה סביבתית ובטיחותית היות וטיפול פיראטי בפסולת אלקטרונית יכול להביא לזיהום קרקע ומי תהום וזיהום אוויר הנישא למרחקים.

בעיה נוספת היא פגיעה ביעדי המיחזור להם מחויבים יצרנים ויבואנים של ציוד אלקטרוני בישראל בהתאם לחוק פסולת אלקטרונית. יעדי המיחזור נגזרים ממשקל הציוד האלקטרוני שכל יבואן ויצרן מוכר. במידה וחלק מהציוד מגיע בסוף חייו, באופן לא מבוקר, לשטחים, היצרנים והיבואנים נאלצים להשקיע משאבים רבים יותר על מנת לאסוף מספיק פסולת אלקטרונית לצורך עמידה ביעדי המיחזור.

באופן דומה, כמות נמוכה יותר של פסולת אלקטרונית בשוק הישראלי הקטן פוגע ברווחיות ובכדאיות של מתקני טיפול בפסולת אלקטרונית, בלעדיהם לא ניתן לקיים מיחזור של פסולת אלקטרונית.

התייחסויות

המשרד להגנ"ס מסר כי הוא בודק את הטענות שעלו בכתבה ששודרה וטרם גיבש עמדה בנושא.

---------

מסמכים רלוונטיים:

  1. הנחיות לאיסור מכירת פסולת אלקטרונית, 05.2018, המשרד להגנ"ס [pdf]
להמשך קריאת הכתבה המלאה