מאות נשים וילדים פונו מאזור חצי האי קרים בעקבות אסון אקולוגי
תושבי העיירה ארמינסק מתלוננים כחודש על התקפי אלרגיה וקוצר נשימה. האצבע המאשימה הופנתה כלפי מפעל כימי לייצור טיטניום דו חמצני
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/10/2018

לפני כחודש החלו תושבי העיירה ארמינסק שבחצי האי קרים שבשליטת רוסיה לדווח על קוצר נשימה והתקפי אלרגיה כתוצאה מזיהום אוויר כבד שנגרם, ככל הנראה, מפליטת מזהמים מהמפעל הכימי "קרים טיטאן" הממוקם בסמוך לעיר ומייצר חומרים שונים. למרות שמקור הזיהום עדיין לא זוהה בוודאות, המפעל נסגר באופן זמני וילדים ונשים פונו מהאזור, בשל ריכוז גבוה מהנורמה באוויר של גופרית דו חמצנית [SO2].


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. האיחוד האירופי: 6 מדינות חרגו בשנת 2016 מתקרת הפליטות, 29.07.2018
  2. המשרד להגנ"ס: ערכי הסף לזיהום אוויר בישראל מחמירים מהתקן האירופי, 27.06.2018
  3. האם איכות הסביבה תחסל את התעשייה בישראל?, 1.02.2018
  4. מידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

משבר פוליטי גרם למשבר סביבתי

על פי פרסומים בעיתונות הבינלאומית, בליל ה-23 באוגוסט העיר ארמינסק והכפרים הסמוכים התמלאו עשן צהבהב בריח חריף וציפוי שמנוני הופיע על חפצי מתכת, גגות הבתים ועל עלים של העצים. אזרחים התלוננו על קוצר נשימה, גירוי בעיניים ובגרון ועל תגובות אלרגיות אחרות.

לאחר החמרה נוספת בערכי איכות האוויר באזור, באמצע ספטמבר הוכרז על מצב חירום באזור והרשויות החלו לפנות נשים וילדים לאזורים רחוקים. שבוע לאחר מכן, הוסר מצב החירום והרשויות טוענות כי איכות האוויר השתפרה וכי הבעיה נפתרה.

אחת הסיבות האפשריות לנוכחות המזהמים באוויר היא התייבשות של בריכת אידוי שריכזה את השפכים התעשייתיים של המפעל הכימי "קרים טיטאן" כך שהמזהמים מוסעים ברוח. בתקופת הקיץ, כשכמות המשקעים מועטה, הבריכה הייתה מוזנת במי נהר סמוך על מנת שלא תתייבש ושהמזהמים לא ירחפו באוויר. אלא שאוקראינה מסרבת לאפשר הזרמת מים מהנהר לבריכות האידוי, בעקבות השתלטות רוסיה על חצי האי קרים ב-2014, שהותירה את הנהר בשטח שבשליטת אוקראינה ואת המפעל ובריכות האידוי בשטח שבשליטת רוסיה.