גזר דין ראשון בשערוריית דיזלגייט - מהנדס נידון ל-40 חודשי מאסר
ג'יימס ליאנג נשלח לכלא ליותר מ-3 שנים למרות שחתם על עסקת טיעון. ליאנג הואשם כי עזר לפתח תוכנה שהסתירה את רמות פליטות המזהמים הגבוהות של מנועי הדיזל של פולקסווגן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/8/2017

גזר דין ראשון בפרשת דיזלגייט - מהנדס בפולקסווגן נידון ל-40 חודשי מאסר בפועל על חלקו בהונאה, שנמשכה כעשור, שמטרתה הייתה להונות את הממשל בארה"ב בבדיקות רמות הפליטה של מזהמים לאוויר ממאות אלפי רכבי החברה.

המהנדס, ג'יימס ליאנג מקליפורניה, הודה בשנה שעברה באשמה שיוחסה לו על תפקידו בהונאת הממשל האמריקאי שעיקרה עבירה על חוק האוויר הנקי. ליאנג חתם על עסקת טיעון לסייע לממשל בחקירה נגד החברה, דבר שהפחית מעונשו. ליאנג הואשם כי עזר לפתח את התוכנה שהסתירה את רמות פליטות המזהמים הגבוהות של מנועי הדיזל של פולקסווגן.

אוליבר שמידט, מנהל בכיר יותר של חברת פולקסווגן מוחזק במעצר בארה"ב כבר 7 חודשים, לאחר שנעצר בעת ביקורו במדינה, על רקע מעורבותו בפרשת הדיזלגייט. משפטו עדיין מתנהל.

נזכיר, כי חברת פולקסווגן חתמה על הסדר טיעון עם ממשלת ארה"ב במסגרתו הודתה פולקסווגן ב-3 סעיפים פליליים בגינם תשלם קנסות פליליים בסך של 2.8 מיליארד $ ועוד 1.5 מיליארד $ להסדרת תביעות אזרחיות ממשלתיות. כמו כן, ימונה מפקח חיצוני לחברה שיבחן את פעילותה ב-3 השנים הקרובות.

שיפרו את ביצועי התוכנה

מכתב האישום עולה, כי משנת 2006, ליאנג ושותפיו להונאה החלו לעצב מנוע דיזל חדש "EA 189", אבל לאחר שהבינו כי המנוע לא יעמוד בסטנדרטים המחמירים של פליטות בארה"ב, הם פיתחו תוכנה שמזהה כאשר רכב עובר בדיקות פליטה תקופתיות על מנת לרמות בעת בדיקות הפליטה. התוכנה מופעלת רק בזמן בדיקה וביתר הזמן היא כבויה וכך מאפשרת למכונית לפלוט מזהמים עד פי 30 מהמותר על פי חוק האוויר הנקי בארה"ב.

בחודש מאי 2008, ליאנג עבר לארצות הברית כדי לסייע בהשקת כלי הרכב החדשים "דיזל נקי" של פולקסווגן בשוק האמריקני. ליאנג הודה, כי בין השנים 2009 ו-2016, הוא ושותפיו להונאה שיקרו ל-EPA ול-CARB כי מכוניות הדיזל של פולקסווגן ששווקו עמדו בתקנים של פליטת ארה"ב ובדרישות חוק האוויר הנקי, ובמקביל, המשיכו לשפר את ביצועי התוכנה כדי שתזהה טוב יותר מתי המכונית נבדקת.

מסר חזק של הרתעה

התובע מטעם ממשלת ארה"ב, עו"ד דניאל ל. למיש, אמר כי "גזר הדין שולח מסר חזק של הרתעה למהנדסים ומנהלים שצריכים לחשוב פעמיים לפני שיפרו ביודעין את חוקי ארצות הברית לטובת המעסיק שלהם".

ה-FBI הוסיף: "גזר הדין הוא משמעותי כי הוא מחיל אחריות אישית על מנהלי חברות שיתכננו לרמות את הצרכנים האמריקאים, להפר את החוקים הפדרליים, בכוונה לנצל טכנולוגיות המסכנות את הסביבה שלנו."

----------------

קישורים רלוונטיים:

  1. מעצר בכירים, כתבי אישום פליליים וקנסות של 4.3 מיליארד$, 12.01.2017
  2. קנס של 2,718,300 ₪ לחברת הסעות בגין הפרות אוויר נקי, 10.11.2016
  3. חוקרים מעריכים: הונאת פולקסווגן תגרום למוות בטרם עת של 59 אנשים בארה"ב, 15.02.2016
  4. ארה"ב הגישה תביעה משפטית נגד פולקסווגן, 25.01.2016
  5. המניה של רנו צונחת ב 20% בגלל זיהום אוויר?, 14.01.2016
  6. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

 

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: