מגמות הפסולת בעולם: האיסור הסיני, רובוטיקה וצואת סוסים
נשיא האגודה הבינלאומית לפסולת מוצקה חושב שהפתרון לענף הפסולת טמון בשילוב של כלכלה מעגלית וחדשנות. ומה ניתן ללמוד מהפתרון שנמצא לצואת הסוסים לפני 100 שנה?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/11/2018

בכנס תעשיות המיחזור הישראלית שהתקיים לאחרונה הציג Antonis Mavropoulos, נשיא האגודה הבינלאומית לפסולת מוצקה (ISWA), ניתוח של השלכות האיסור הסיני על ייבוא פסולת ומגמות נוספות בתחום.

נזכיר כי סין, הנחשבת ליבואנית הגדולה בעולם לחומרים למיחזור ואשר עד לאחרונה קלטה יותר ממחצית מהפסולת המיוחדת למיחזור בעולם, החליטה לאחרונה לאסור יבוא של מספר זרמי פסולת לתעשיית המיחזור במדינה, ביניהם סוגים מסוימים של פלסטיק, מתכת, נייר, טקסטיל ועוד.

האיסור נובע מרצונה של הממשלה הסינית לצמצם את המפגעים הסביבתיים הנגרמים מטיפול ומיחזור בכמויות האדירות של הפסולת המיובאת למדינה כדי לצמצם את הפערים בנושאי איכות סביבה עם מדינות המערב.

חלופות בעלות מאפיינים דומים

בתגובה לאיסור הסיני, הסביר אנטוניס, החליטו בארה"ב ובאירופה למצוא חלופות בעלות מאפיינים דומים, כלומר מדינות זולות, עם רגולציה נוחה שתאפשר להם לסלק את הפסולת ואת ההשלכות הסביבתיות הנובעות ממנה, למדינה רחוקה ובמחיר נמוך. בהתאם החלו לייצא את הפסולת למדינות כמו תאילנד, וייטנאם ומלזיה. אלא שלאחרונה הודיעו גם מדינות אלו שהן אינן מוכנות להיות החצר האחורית של העולם והן מתכוונות להטיל איסורים דומים לאלה של סין.

 כמות פסולת פלסטיק שיוצאה מארה"ב בחציון I 2018 לפי מדינה

הזרם הבעייתי - פסולת הפלסטיק

לדברי אנטוניס, זרם פסולת הפלסטיק הוא הזרם המאתגר ביותר לתעשיית המיחזור, וסין הגבילה אותו כדי למנוע שימוש בפלסטיק כדלק זול, הגורם לזיהום אוויר. בסין רצו לארגן מחדש את תעשיית המיחזור במדינה, כך שבמקום שריפת פלסטיק כדלק בהרבה חברות קטנות עליהן קשה לפקח, מספר מועט של חברות גדולות יבצעו מיחזור ברמה גבוהה יותר.

ההשלכות של הגבלת היבוא של זרם פסולת הפלסטיק מועילות לסין מעבר להשפעות הסביבתיות. למשל, המגבלה הסינית צפויה לגרום בטווח הקצר לירידה בכמות הפלסטיק הממוחזר המיוצר בסין כך שהביקוש לפלסטיק בתולי יגדל והיבוא שלו מסין צפוי לעלות, ויגדיל את צריכת הפלסטיק הבתולי בכל העולם.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. סין מגבילה יבוא של 32 סוגי פסולת נוספים, 23.04.2018
  2. מכה או הזדמנות לתעשיית המיחזור? סין מפסיקה לייבא פסולת, 20.12.2017
  3. מפעל המיחזור 'אביב' בסכנת סגירה עקב צניחת מחירי הנפט, 13.08.2017
  4. "על מיחזור צריך לשלם", 1.12.2016
  5. מידע נוסף על ענף הפסולת | infospot

הפתרון – כלכלה מעגלית

אז מה הפתרון? לדברי אנטוניס יש לנוע לעבר כלכלה מעגלית, מעבר לתהליכי המיחזור הנהוגים כיום. אנטוניס מסביר כי החיפוש אחר מדינות היעד הזולות ביותר גורם לחוסר יציבות בענף המיחזור, כי בנקודת זמן כלשהי אותן מדינות משדרגות את הרגולציה כפי שעשתה סין.

לכן מסביר אנטוניס, יש להתמקד בשינוי חומרי הגלם ותהליכי הייצור כך שהמוצרים הסופיים יהיו נוחים וזולים יותר למיחזור איכותי. כמו כן, יש להשקיע מאמצים בתשתיות איסוף, הפרדה במקור, מיון זרמי הפסולת וטכנולוגיות מיחזור חדשניות שיאפשרו לנהל את שוק הפסולת ברמה אזורית תוך כדי הפחתת שינוע הפסולת בין מדינות.

מילת המפתח: חדשנות

אנטוניס מדגיש כי פתרונות טכנולוגיים, חדשנות, ומדיניות תואמת הם הפתרון. לדבריו אנחנו בפיתחה של המהפכה התעשייתית הרביעית ויש לשים לב שקצב החדשנות והשינוי הטכנולוגי הולך וגדל, כך שהוא מקדים את קצב ההתאמה של המדיניות הרגולטורית, שוק התעסוקה וכו'.

מבחינה טכנולוגית, אנטוניס סבור כי רובוטיקה, בינה מלאכותית ו- Big Data יובילו את השינויים הטכנולוגיים הצפויים בענף, בוודאי בצד של ייעול תהליכי המיחזור וניהול הפסולת הקיימים, אך מציין כי לא בטוח שהם אלה שיתרמו את התרומה המכרעת לשינוי חומרי הגלם – שיכול להוות שינוי מהותי יותר.

כך בדיוק נפתרה הבעיה של צואת סוסים

בעיית המיחזור כיום מזכירה לאנטוניס את בעיית צואת הסוסים שהלכה והצטברה ברחובות הערים ובמיוחד בערים דוגמת לונדון וניו יורק בשנת 1898, כאשר הסוסים היו כלי התחבורה הנפוץ בערים. בכנס שנערך בתקופה ההיא בניו יורק ושעסק בפתרונות לבעיית צואת הסוסים הגיעו למסקנה שאין פתרון אמיתי לבעיה, כל עוד הכלכלה מבוססת על סוסים.

כלומר, ניתן לייעל את מערך הסילוק ולייצר רגולציה, אך בגדול, צריך ללמוד לחיות עם הבעיה. ובכל זאת, מזכיר אנטוניס, הבעיה נפתרה. ממקום לא צפוי - בזכות הנרי פורד והמכוניות. כלומר הפתרון לא הגיע מתוך ענף הסוסים, אלא ממהפכה תעשייתית טכנולוגית בתחום אחר חדשני. כך, צופה אנטוניס, תיפתר גם הבעייה המובנית של ענף הפסולת כיום.


חברות לטיפול בפסולת עירונית

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
 תהל עוזי רוזנטל 072-3712012 Tahal@infospot.co.il
נגב אקולוגיה יניב דמרי 072-3712247 Negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>

----------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מצגת: מגמות בתעשיית המיחזור העולמית, אנטוניס מאוורופולוס, ISWA
להמשך קריאת הכתבה המלאה