חיפה כימיקלים מושכת את מכתבי הפיטורין
במסגרת המאמצים למנוע את סגירת המפעלים, הסכימה החברה לבטל את פיטורי העובדים לצורך מציאת פתרון שיאפשר את פעילות המפעלים. בפגישה עם נציגי העובדים יונה יהב התחייב לממש את חלופת האיזוטנקים. חיפה כימיקלים מאיימת לתבוע את יהב על הוצאת דיבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 08/8/2017

גזרת האמוניה שוב מתחממת. בעקבות שליחת מכתבי הפיטורין לכל עובדי חיפה כימיקלים, בצפון ובדרום, נעשים מאמצים בהולים מצד כל הגורמים, שכנראה הבינו שהלכו רחוק מדי, למצוא פתרון להמשך פעילות החברה ולמניעת פיטוריהם של מאות עובדים.

כפי שדיווחנו שלשום (א') ראש עיריית דימונה מנסה למנוע את סגירת המפעל בדרום. באותו היום קיימה ועדת הכספים דיון ממושך בסוגיה ובסיומה החליטה החברה למשוך את מכתבי הפיטורין לצורך קיום מו"מ להשגת פתרון שיאפשר את המשך פעילות המפעלים בצפון ובדרום. אתמול (ב') התקיימה פגישה בין ראש עיריית חיפה, יונה יהב, נציגי ועד העובדים של חיפה כימיקלים צפון וארגוני הסביבה בה הוחלט, כי עיריית חיפה תעשה מאמצים כדי לממש את חלופת האיזוטנקים. בנוסף, התקיימה אתמול גם פגישת גישור רבת משתתפים במשרד הכלכלה והתעשיה.

במסגרת הדיון במשרד הכלכלה, הציג המשרד להגנת הסביבה את החלופות המומלצות לתקופת הביניים שיאפשרו את הפעלת האתר הצפוני של חברת חיפה כימיקלים. עיריית חיפה ביקשה ללמוד בימים הקרובים את החומרים המקצועיים שהוצגו כאשר החלופה שתיושם בהתאם להמלצת המשרד להגנת הסביבה תיקבע במהלך דיון המשך שנקבע ליום ראשון הקרוב.

במקביל, מאיימת חיפה כימיקלים לתבוע את ראש עיריית חיפה, יונה יהב, על הוצאת דיבה בגין דברים שאמר במסגרת ראיון שנערך עימו אתמול ב"קול ישראל", שלטענת חיפה כימיקלים נאמרו מתוך כוונה לפגוע בשמה הטוב ולהסב לה נזק בלתי הפיך.

חיפה כימיקלים מושכת את מכתבי הפיטורין

בתום דיון ממושך ומתוח מאוד שהתקיים שלשום (א') בוועדת הכספים, דרש יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, מהנהלת 'חיפה כימיקלים', המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה להגיע לפתרון מוסכם שיאפשר את המשך פעילות המפעלים של החברה ומניעת פיטורי עובדיה. בתום הדיון נציגי הנהלת החברה הסכימו להיענות לדרישתו להיכנס למו"מ ולמציאת פתרון ולמשוך את מכתבי הפיטורין שנשלחו לעובדים.

גפני וחברי כנסת נוספים, האשימו במהלך הדיון את ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שנמנע מלהגיע לישיבת הוועדה וטענו כי "אף שבעבר אישר את הרחבת הפעילות של חיפה כימיקלים ובזן, חברה שפעילותה גורמת לזיהום באזור המפרץ, הוא שינה את עמדתו בנושא נוכח סקרים שקיים מתוך היערכות לבחירות הבאות".

חיפה כימיקלים: אין מפעל דשנים שעובד על איזוטנקים

מנכ"ל חיפה כימיקלים, נדב שחר, אמר בדיון כי כבר ב-2009 החברה פנתה לממשלה למציאת פתרון לבעיית מיכל האמוניה והתקבלה החלטה להקים מפעל לייצור אמוניה בנגב. לדבריו, המיכל שייך למדינה והוא רק אמצעי להביא כמות אמוניה לתעשייה, כאשר הוויכוח הוא על המקור להבאת האמוניה. שחר הוסיף כי בנובמבר 2016 הממשלה הודיעה לבית המשפט שיוקם מסוף אמוניה ארצי עד 2022, אבל המכרז נכשל כי אף אחד לא ניגש וחיפה כימיקלים הפכה להיות לקוח שבוי של מפעל האמוניה.

לדברי שחר, חיפה כימיקלים השקיעה 100 מיליון דולר בהקמת מפעלים חדשים בנגב והגדילה את התעסוקה בנגב ב-20%. "אמוניה היא חומר מסוכן ולא המפעל מחליט איך מביא. הצענו 12 חלופות לטווח זמן קצר ולטווח הארוך איך לספק אמוניה. רק לפני כחודש אחרי שהמפעלים סגורים 4 חודשים הממשלה קיבלה החלטה מה הדרך הבטוחה לאספקת אמוניה; באמצעות אוניה עם אספקה קטנה ישר למפעלים וזה היה פותר את כל הבעיה. בינתיים שילמנו קנס 4 חודשי שכר לעובדים ללא פעילות עד שהממשלה קיבלה החלטה אבל אז ראש עיריית חיפה לא חידש את רישיון העסק של הצינור ושל חיפה כימיקלים-צפון."

שחר הוסיף, כי הנושא יכול היה להיפתר עם החלטת הממשלה. לדבריו, תוך שלושה שבועות עד חודש אפשר להביא אוניה קטנה עם אמוניה לנמל חיפה אבל לצורך כך המפעל צריך לקבל רישיון עסק לצינור ולמפעל כדי שהמשרד להגנת הסביבה יוכל להוציא היתר רעלים.

בנוגע לחלופה של האיזוטנקים, אמר שחר כי בכל העולם אין מפעל דשנים אחד שעובד על איזוטנקים. לדבריו, החברה הצליחה לגייס כמעט 200 איזוטנקים בדרום, לאחר שפיקוד העורף איפשר להשתמש בנמלים חיפה ואשדוד להביא כל שבוע 100 איזוטנקים של אמוניה שיעברו לדרום. אך לדבריו הקיבולת של הנמלים לקבל איזוטנקים כרגע עומדת על אפס ולכן הדבר דורש מענה מיידי. שחר הוסיף, כי אין חברות שממלאות בהיקפים האלה איזוטנקים "כרגע אנחנו במגעים עם שתי חברות יחידות באגן הים התיכון, מצרית וטורקית, והן עושות את זה לראשונה עבורנו".

התאחדות התעשיינים: האיזוטנקים לא יאפשרו הפעלת שני המפעלים

יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש אמר בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כי ההנהלה והעובדים רוצים שהמפעל יישאר פתוח. "כולנו מבינים שהמיכל הזה עומד 30 שנה ורצוי להעבירו רחוק מאוכלוסייה אז מי שרוצה לעשות את זה צריך גם להציע פתרון, ואם לא אז צריך לדפוק על השולחן ולדחוף את הכנסת והממשלה למצוא". לדבריו, ראש עיריית חיפה היה צריך לדאוג לפתרון אך במקום פתרון התחיל סאגה עם בית משפט לעניינים מקומיים.

"אני לא מכיר הרבה מפעלים שמסוגלים לשלם משכורות לעובדים ללא עבודה 4 חודשים. עד לפני 8 שנים המפעל הזה הפסיד כסף. אין אמוניה כי ראש עיריית חיפה החליט שהוא יודע יותר טוב מכולם מה טוב ומה לא".

בנוגע לאיזוטנקים, אמר ברוש כי היות ובאשדוד אין בונקרים לאחסון, המיכלים ייסעו מנמל חיפה לדרום. לדבריו, אפשר לקלוט כרגע רק 100 איזוטנקים שלא יאפשרו הפעלת את שני המפעלים, כי חיפה כימיקלים צריכה 10 איזו-טנקים ליום רק למפעל בדרום. "יש פתרון שהעובדים לא ילכו הביתה, המחלוקת לא בין ההנהלה לעובדים. תלכו בכוחות משותפים נגד מי שרוצה שלא תעבדו".

יהב: העירייה תפעל למימוש חלופת האיזוטנקים

בפגישה שנערכה אתמול (ב') בין ראש עיריית חיפה, יונה יהב, נציגי ועד העובדים של חיפה כימקלים צפון וארגוני הסביבה הודיעה עיריית חיפה כי תעשה מאמצים כדי לממש את חלופת האיזוטנקים.

יונה יהב: ״פתרון שמתאים למפעל בדרום יכול להתאים גם למפעל בצפון ואין כל סיבה להפרדה בין המפעלים. לא נסכים להפקיר את עובדי חיפה כימקלים צפון ואפשר להחזיר את המפעל לפעילות מלאה מחר בבוקר באמצעות איזוטנקים". יהב התחייב שאם הנהלת החברה תציג את כל המסמכים כפי שנדרשה יינתנו הרישיונות להפעלת איזונטקים.

יו״ר ועד חיפה כימקלים צפון, אלי אלבז אמר בפגישה: "אנחנו הולכים יחד עם ראש העיר לפגישה עם השרים בירושלים. כנראה שבהנהלת חיפה כימקלים שכחו שיש עובדים גם במפעל בצפון ולא רק בדרום. אנחנו דורשים להגיע להבנות מיידיות כדי לחזור לעבודה. לא יכול להיות שמפעל כל כך רווחי יפטר עובדים ולא נסכים שרק המפעל בדרום יעבוד, כל העובדים זכאים לפרנסה ותעסוקה להם ולמשפחותיהם!"

חיפה כימיקלים מאיימת בתביעת דיבה נגד יהב

במקביל, בעקבות הדברים שאמר ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בריאיון עם קרן נויבך שהתקיים עמו בתוכנית "סדר היום" ברשת ב' אמש, שלחה חיפה כימקלים מכתב התראה לראש העיר על הוצאת דיבה. לפי המכתב יהב אמר בראיון דברים שקריים, בין היתר שחיפה כימיקלים מסרבת לעמוד בפסק הדין ועושה כל מעשה כדי לעקוף אותו, וכי היא רוצה להמשיך להשתמש במיכל האמוניה.

לדברי החברה, הדברים שאמר יהב בראיון נאמרו מתוך כוונה לפגוע בשמה הטוב של החברה ולהסב לה נזק בלתי הפיך. במכתב דרשה החברה מיהב לפרסם תוך 24 שעות מכתב התנצלות שישלח לתוכנית בו הוא חוזר בו מהדברים שאמר ומצר עליהם כי אין להם שחר ונבקש להתנצל בפני החברה על הנזקים שנגרמו לה בשל הפרסום המטעה והמכוון. החברה מאיימת שאם לא ישלח מכתב התנצלות היא תתבע את יהב על הוצאת דיבה.

------------

קישורים רלוונטיים:

  1. ניסיונות למניעת סגירת חיפה כימיקלים, 06.08.2017
  2. יום עצוב. טראמפ סוגר את חיפה כימיקלים, 02.08.2017
  3. המפעל שלנו יכול לשגשג גם בלי שחיפה כימיקלים תרכוש מאתנו אמוניה, 30.07.2017
  4. מלחמה עד טיפת האמוניה האחרונה, 27.07.2017
  5. מחלוקת קשה בין המדענים משני צידי המתרס בפרשת האמוניה, 19.07.2017
  6. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  7. מיכל האמוניה | אסון קטסטרופלי או סיכון סביר? 01.02.2017
  8. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot