מט"ש הרצליה יפונה לטובת יחידות דיור
במקום המט"ש, הרצליה תחובר לשפד"ן. הרעיון עלה כבר לפני שנתיים, אך כעת משרד האוצר מקדם את הפרויקט כדי להגדיל את היצע הדירות, כמו בפרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות. עלות הפרויקט כ-175 מיליון ₪
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/5/2017

משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל, רשות המים והמשרד להגנת הסביבה מדווחים על קידום תכנית לפינוי מתקן לטיהור שפכים בהרצליה. פינוי המתקן יאפשר בנייה מיידית של כ-500 יח״ד במרחק של כ-300 מטרים מהמתקן, בשל שחרור מהמגבלות הסביבתיות שהטיל המשרד להגנ"ס. עם פינויו הסופי של המתקן ניתן יהיה לבנות על הקרקע שתתפנה כ-800 יח״ד נוספות ושטחי מסחר ותעסוקה.

פינויי מט"ש הרצליה במקום הרחבה

המתקן לטיהור שפכים של הרצליה ממוקם באחד מאזורי הביקוש הגדולים לדיור במרכז והגיע לגבול הקיבולת שלו. בשנתיים האחרונות התנהלו דיונים באשר להרחבתו ובמסגרתם עלה גם הרעיון לפנות את המתקן ולאפשר תכנון של דיור במקום.

במסגרת הפרויקט המתוכנן, שעלותו כ-175 מיליון ₪, תחובר מערכת הולכת השפכים של העיר למתקן טיהור השפכים של השפד"ן, בביצוע "איגודן".

פינוי המתקן ישחרר את תושבי המקום מהמטרד הסביבתי הקיים ומפגעי הריח העולים מהמתקן. בסמוך למתקן טיהור השפכים קודמה תכנית "גליל ים" הכוללת 2,943 יח"ד, מתוכן שווקו בסוף שנה שעברה 1,468 יח"ד במסגרת תכנית "מחיר למשתכן". תכנית המתאר כוללת הוראות באשר למרווח הנדרש בין המגורים למתקן בשל מטרדי ריח.

הגדלת היצע באזורי הביקוש באמצעות פרויקטים סביבתיים

במשרד האוצר טוענים, כי פינוי מתקן טיהור השפכים והכשרת הקרקע לדיור היא חלק ממדיניות המשרד להגדלת היצע הדיור. זאת באופן דומה למערכת השיקולים שהובילה לביצוע פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות שבבעלות המדינה. נזכיר כי לפני כשנה, לקחה הממשלה אחריות על שיקום הקרקעות המזוהמות אותן זיהמו לאורך השנים גורמים ממשלתיים (בעיקר מחנות צה"ל ותעשיות ביטחוניות) ושניתן לבנות עליהן יחידות דיור באזורי ביקוש. זאת במטרה להגדיל את היצע הקרקעות המיועדות לבנייה למגורים ולהוריד את מחירי הדיור, לצד טיפול בזיהום הסביבתי. פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות צפוי להיות פרויקט השיקום הסביבתי היקר והמורכב שהתקיים אי פעם בישראל.

---------------

קישורים רלוונטיים:

  1. מי יממן את שיקום הקרקעות המזוהמות בפריפריה? 28.02.2017
  2. מי מוכן לקנות קרקע מזוהמת של משרד הביטחון? 18.09.2016
  3. האם שיקום קרקעות מזוהמות יקפיץ את ערך הנדל"ן בשכונות סמוכות? 16.05.2016
  4. מי ישקם את הקרקעות המזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות? 09.11.2015
  5. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot