חדשנות קלינטק ישראלית: ניטור איכות אוויר דור 2
המערכת הייחודית שפיתחה חברת אטמוספיר מאפשרת ניטור של מזהמים באוויר במרחב בזמן אמת (בהשוואה לתחנות הניטור הנקודתיות הקיימות). התקנות מסחריות של המערכת בישראל ובחו"ל כבר בוצעו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/7/2017

בוועידה השנתית למדע ולסביבה שהתקיימה לאחרונה, לצד המחקרים האחרונים בתחום, הוצגו גם טכנולוגיות חדשות. את אחת הטכנולוגיות המעניינות הציגה חברת ההזנק אטמוספיר אופטיקס, שחשפה מערכת ניטור מהפכנית למדידה של מזהמים באוויר.

החידוש: ניטור רציף של איכות האוויר במרחב

תחנות הניטור הסטנדרטיות מודדות את איכות האוויר רק בנקודה בו מוצבת התחנה ועם רשימה  מצומצמת של מזהמי אוויר,  ולכן מספקות תמונה חלקית ללא מדידה של פרישת הזיהום במרחב. באטמוספיר פיתחו מערכת שיכולה למדוד מגוון רחב יותר של מזהמים באוויר באופן רציף במרחב, בעזרת קרן אינפרה אדומה (IR) הנורית אל עבר מערכת מראות המחזירה את הקרן. באמצעות ניתוח ספקטרלי של נתוני ההחזרה מתקבלת תמונת המזהמים לכל אורך הקו בו עברה הקרן בזמן אמת.

וגם: זיהוי מקור הפליטה

האלגוריתם שפותח על ידי מדעני חברת אטמוספיר מאפשר גם איכון (טריאנגולציה) של מקור הפליטה באמצעות שילוב נתוני ריכוז המזהמים ונתונים מטאורולוגים. ע"י הצבת מכשיר הניטור על גבי מסובב חשמלי אוטונומי והצבת מערכת מראות מחזירות במספר נקודות במרחב ניתן עם מערכת אחת לכסות שטח נרחב וכך לקבל תמונת איכות אוויר מדויקת בזמן אמת.

יכולת זו חשובה במיוחד כאשר מנסים לאתר מקורות פליטה לא מוקדיים (למשל שאינם ארובה), כגון דליפה ממערך צינורות, מתקנים, מערומים, בריכות אידוי ועוד.

המערכת כבר מוצבת בישראל ובחו"ל

המערכת של אטמוספיר כבר מוצבת במספר אתרים בישראל, ביניהם התקנה עבור המועצה התעשייתית נאות חובב והתקנות מסחריות נוספות בוצעו בצפון אמריקה ואוסטרליה. לפחות מפעל אחד בישראל כבר קיבל דרישה בהיתר הפליטה לאוויר, להציב מערכת ניטור רציפה על גדר המפעל (דוגמת המערכת של אטמוספיר) כחלק מעמידה בתנאי טכנולוגיה מיטבית זמינה (BAT). במספר מדינות מערביות דרישה דומה כבר קיימת עבור מפעלים מהתעשייה הפטרו-כימית.

איזה מידע מספקת מערכת הניטור הרציפה במרחב?

שמה של מערכת הניטור הוא 'D-fencelineTM' והיא משמשת ככלי לניהול איכות אוויר ע"י זיהוי ומדידת ריכוז מזהמים שונים באוויר לאורך זמן ולאורך קווי הדיגום, בנוסף ליכולת האיכון של מקור הפליטה. המערכת יכולה להתריע בזמן אמת על עלייה בריכוז מזהמים ספציפיים ועל מיקום מקור הפליטה שלהם כך שניתן לטפל בכל חריגה באופן מיידי וע"י כך למנוע החמרת אירוע בהתהוות ובצמצום הדליפות.

כיצד המערכת עובדת?

קרן אינפרא אדומה [IR] נורית מספקטרומטר באמצעות טלסקופ דרך האוויר הפתוח למערך של מראות המחזיר את הקרן לטלסקופ ומשם להתקן אופטי המפריד את עוצמת הקרן למאות תדירויות. כשהקרן עוברת דרך האוויר הפתוח, עוצמתה פוחתת כתוצאה מהבליעה של הקרינה בטווח האינפרא אדום הבינוני [mid-IR] על ידי מולקולות הגז השונות באוויר. לכל חומר יש חתימה ייחודית של בליעת הקרינה שלו כתלות בתדירות (טביעת אצבע). באמצעות מדידת עוצמת הבליעה במאות תדירויות, המערכת יודעת להפריד ולאמת את סוג המזהמים בהם נתקלה הקרן ולקבוע את ריכוזם בזמן אמת. באמצעות מדידה מקבילה של נתונים מטאורולוגים המערכת משערכת את מיקום מקור הפליטה.

--------

הדברים הוצגו במסגרת הועידה השנתית למדע וסביבה על ידי יעל עציון מחברת אטמוספיר אופטיקס.

------------

קישורים רלוונטיים:

  1. הוגדל מערך ניטור איכות האוויר סביב מתחם קצא"א באשקלון, 12.06.2017
  2. השקעת עתק של 4,000,000 ₪ בשדרוג מערך ניטור אוויר בנאות חובב, 28.08.2016
  3. קשיים של ספק ניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה, 25.08.2016
  4. דרישות חדשות להסמכת חברות דיגום וניטור ארובות, 01.08.2016
  5. דיגום ארובות - הוראות דיווח חדשות, 24.07.2016
  6. דיגום וניטור אוויר | infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: