ביהמ"ש העליון מאשר מילוי חד פעמי של מכל האמוניה בחיפה
ביהמ"ש העליון יתיר כניסת אנייה או שתיים אך מתנה זאת בהסדרת היערכות המשק לכך שהמכל ירוקן סופית במהלך חודש יוני. המשרד להגנ"ס ננזף
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 18/4/2017

בדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון בבית המשפט העליון ועסק בבקשת 'חיפה כימיקלים' לקבלת היתר להכנסת אניית אמוניה לצורך מילוי מכל האמוניה, הוחלט כי יינתן היתר חד פעמי להזמין אנייה אחת או שתיים ליבוא אמוניה לצורך מילוי המכל בחיפה, בתנאי שהכמות המיובאת לא תעלה על 11,000 טון ובכפוף לשורה של תנאים ואישור נוסף של ביהמ"ש העליון, שיתכנס שוב לקראת סוף החודש.

תמצית התנאים שצריכים להתקיים לצורך אישור כניסת אניית אמוניה ומיולי המכל בחיפה:

 1. חלופות טווח קצר לצרכני האמוניה: השר להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, יחליט עד ה-24 באפריל על חלופת "האיזוטנקים" והנדרש למימושה כדי לתת מענה לצרכי המשק ללא תעשיית הדשנים. כמו כן השר יודיע עד אותו מועד לגבי האפשרות של יבוא מיידי של חומצה חנקתית כחלופה זמנית עבור תעשיית הדשנים.
 2. ריקון המכל בחיפה: חיפה כימיקלים תפרט עד ה-24 באפריל את הדרכים לריקונו המלא והבטוח של מכל האמוניה.
 3. תוכנית להערכות המשק: המדינה תציג תכנית שגובשה להיערכות המשק, בהנחה שלא יינתן אישור נוסף להגעת אניית אמוניה ומילוי המכל לאחר ה-1 ביוני, וכי מכל האמוניה ירוקן לחלוטין במהלך חודש יוני.
 4. תגובות נוספות של הצדדים יתקבלו עד ה-27 באפריל. לאחר מכן תצא החלטה בנוגע להכנסת אניה או אוניות אמוניה לנמל ומילוי חד פעמי של מיכל האמוניה.

ביהמ"ש נזף במשרד להגנת הסביבה שלא פיקח כראוי על מימוש החלטות הממשלה מ- 2013 בדבר הקמת מפעל חלופי או ריקון המכל עד ה-1 במרץ 2017, וכי השלימו לכאורה עם מה שנראה כמעמד מונופוליסטי של חיפה כימיקלים.

התייחסויות

תגובת צלול: "בית המשפט העליון שם סוף לסחטנות של חיפה כימיקלים וחשף את הזלזול וחוסר הרצינות שלה ושל המדינה בניהול מערך האמוניה במשק. עמותת צלול מצפה, כי במידה ויהיו עיכובים נוספים בתהליך ריקון המיכל מעבר ה-1 ביוני, בית המשפט יטיל עונשים כבדים על כל חריגה ועיכוב".

תגובת עיריית חיפה: ״המאבק לא תם. נמשיך להילחם גם במי שאמור להגן על הסביבה ובמקום זאת שומר על בעלי ההון. אנחנו קוראים לממשלה להתעשת ולהתגייס מיידית לסילוק הפצצה המתקתקת הזו ממפרץ חיפה״.

-----------------

קישורים רלוונטיים:

 1. החלטת בית המשפט העליון, [pdf]
 2. ביהמ"ש העליון: לא תיכנס אניית אמוניה עד קבלת חוות דעת של המדינה, 06.04.2017
 3. פינג פונג: ביהמ"ש העליון מעכב את פסק דין המחוזי לריקון מכל האמוניה, 30.03.2017
 4. ממשיכים לשאוב: במכל האמוניה נותרו 416 טון, 27.03.2017
 5. מיכל האמוניה | אסון קטסטרופלי או סיכון סביר? 01.02.2017
 6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospo