פיילוט לייעול איסוף פסולת אלקטרונית
עיריית יוקנעם הציבה מתקן מיוחד עם פתחים חד כיווניים כך שלא ניתן לגנוב מתוכו פריטים בעלי ערך
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/10/2018

עיריית יוקנעם החלה לאחרונה ביישום פיילוט ייחודי לאיסוף פסולת אלקטרונית שמציע פתרון לאחת הבעיות המהותיות של ענף הפסולת האלקטרונית - גניבת הפסולת בעלת הערך ממרכזי האיסוף, על ידי גורמי פסולת פיראטיים.

הבעיה: גניבת פסולת אלקטרונית

חוק פסולת אלקטרונית קובע כי רשויות מקומיות ובעלי עסקים מחויבים להתקשר עם אחד משני תאגידי המיחזור המוכרים לאיסוף וטיפול בפסולת אלקטרונית, ולאפשר להם לפרוש תשתית אצירה ולאסוף את הפסולת האלקטרונית ללא תמורה, כדי שהם ידאגו למיחזורה בהתאם ליעדי המיחזור שנקבעו בחוק.

אלא שפסולת אלקטרונית מכילה חומרים בעלי ערך כלכלי כגון נחושת ומתכות שונות. כתוצאה מכך, נוצר מצב בו תאגידי המיחזור פורשים תשתית לאיסוף פסולת אלקטרונית מהתושבים ברשויות המקומיות, משקיעים יחד עם הרשות בהעלאת המודעות בקרב התושבים, אך גורמים פיראטיים מגיעים באישון לילה למרכזי האיסוף וגונבים את הרכיבים בעלי הערך הרב ביותר מתוך הפסולת האלקטרונית.

התוצאה היא שתאגידי המיחזור המוכרים נותרים עם כמות קטנה יותר של פסולת אלקטרונית שהיא גם בעלת הערך הכלכלי הנמוך ביותר כך שהם נאלצים להשקיע משאבים רבים יותר לצורך עמידה ביעדי המיחזור שהחוק דורש מהם.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. סיכום שנה בפסולת אלקטרונית: קושי ביישום החוק ברשויות המקומיות, 22.08.2018
  2. לקראת חידוש תקופת ההכרה: דרישות חדשות מגופי היישום, 14.08.2018
  3. פסולת אלקטרונית: המוקד עובר לרשויות המקומיות, 14.05.2018
  4. מידע נוסף על פסולת אלקטרונית | infospot

הפתרון: מחסן סגור עם פתחים חד כיווניים

כבר לפני 3 שנים השיקו באקומיוניטי (תאגיד המיחזור לפסולת אלקטרונית) פיילוט חדשני לאיסוף פסולת אלקטרונית באמצעות עגלה ניידת ייעודית אותה ניתן לשנע בין מספר מוקדים שונים ברשות המקומית ואשר מוצבת כיום בהוד השרון, כרמיאל, קריית אונו ובמועצות האזוריות עמק חפר, משגב וחבל מודיעין.

כעת, משיקים באקומיוניטי פתרון חדש שמיושם לראשונה בעיר יוקנעם וזאת בדרך פשוטה מאוד - מחסן עם פתחים חד כיווניים בהם ניתן להשליך את הפסולת האלקטרונית, אך לא ניתן לשלוף את הפסולת חזרה מהפתח.

המתקן החדש גם עומד בדרישות איכות הסביבה לאצירת פסולת אלקטרונית כגון מניעת כניסת גשם וחלחול תשטיפים לאדמה. המתקן מוצב במיקום מרכזי ביוקנעם ומתאפשרת נגישות מלאה לכל התושבים. ניתן להגיע עם הרכב עד למחסן, כך שאין צורך לסחוב את הפריטים מרחק רב לשם השלכתם. הפתחים הותאמו להשלכת מחשבים, מסכים, ציוד תקשורת, מכשירי חשמל ביתיים קטנים וכד'. כמו כן, הותאמו פתחים מיוחדים להשלכת סוללות ביתיות ונורות פלורסצנט. דבר הקמתו והצבתו של מחסן האיסוף החדש פורסם לתושבי יוקנעם באתר העיריה.


גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מ.א.י
(גוף יישום מוכר)
אמנון שחרור 072-3222996 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>