האיחוד האירופי פועל לצמצום השפעת התרופות על הסביבה
מסמך עקרונות "הגישה האסטרטגית לתרופות בסביבה" שהאיחוד האירופי אימץ כולל 6 תחומי פעולה במחזור החיים של התרופות, החל בתכנון וייצור ועד לניהול פסולת, בהם ניתן לצמצום את השפעת התרופות על הסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 14/3/2019

האיחוד האירופי אימץ  מסמך עקרונות חדש "הגישה האסטרטגית לתרופות בסביבה" הכולל 6 תחומי פעולה לאורך מחזור החיים של התרופות, החל בתכנון וייצור ועד לניהול פסולת פרמצבטית, בהם ניתן לצמצם את השפעת התרופות על הסביבה. 6 התחומים כוללים: פעולות להגברת המודעות ולקידום שימוש זהיר בתרופות, שיפור ההכשרה והערכת סיכונים, איסוף נתוני ניטור, עידוד "עיצוב ירוק", הפחתת פליטות מייצור, הפחתת הפסולת ושיפור הטיפול בשפכים.

הבעיה: שאריות תרופות נכנסות למערכת האקולוגית

שאריות תרופות שמקורן בפסולת עירונית ביתית או הפרשות האדם מגיעות למי התהום ולנחלים, מצטברות בדגים וחיות בר, מסכנות אותם ואת בריאות במגוון דרכים, החל מפגישה במזון מהחי והצומח וכלה בחיזוק העמידות של וירוסים לאנטיביוטיקה. התרופות משפיעות על יכולתם של הדגים והחיות להתרבות, מסכנות את המשך הישרדותן בשל ההשפעות הרעילות של התרופות. בנוסף, תרופות המגיעות לקרקע ולמים עלולות לגרום לבעיה חמורה של עמידות אנטיביוטית.

התכנית החדשה  מדגישה את הצורך בגישה המתחשבת בקשרי הגומלין בין בריאות האדם לבין המערכת האקולוגית של בעלי החיים והסביבה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. טיפול חדש מסיר 95% משאריות תרופות בשפכים, 16.12.2018
  2. מחקר: מיקרומזהמים מהווים סמן לדליפות שפכים, 3.06.2018
  3. נחנך פרויקט המעכלים האנאירוביים בשפד"ן, 27.03.2018
  4. אושרו שינויים בכללי שפכי מפעלים המוזרמים לביוב, 14.05.2017
  5. למידע נוסף על שפכים תעשייתיים | infospot

מקדמים מודעות ומחויבות כלל-אירופית

בשנים האחרונות גדלה המודעות לסיכונים של התרופות על הסביבה, אך עד כה הידע והפעילות לצמצום הסיכונים עדיין מוגבלים לחלקים מצומצמים של האיחוד האירופי וביוזמה מקומית. מסמך העקרונות החדש "הגישה האסטרטגית לתרופות בסביבה" נועד למשוך תשומת לב לסיכונים אלו לכלל מדינות האיחוד.

בשנת 2013 אימץ האיחוד האירופי חקיקה המחייבת לפתח גישה אסטרטגית לתרופות בסביבה, לרבות הצעות לצעדים כדי לטפל בהשפעות האפשריות. הגישה האסטרטגית פותחה תוך התחשבות במידע שנאסף באמצעות שני מחקרים מדעיים, וכן מידע שנאסף ממדינות החברות באיחוד האירופי, בעלי עניין אחרים וממקורות מחקר. המחקר השני כלל ניתוח של תוצאות התייעצויות ציבוריות וממוקדות על אופציות להכללה אפשרית בגישה.

-------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מסמך העקרונות החדש: "הגישה האסטרטגית לתרופות בסביבה", האיחוד האירופאי [pdf]
להמשך קריאת הכתבה המלאה