חוק 'עוקף עיריית חיפה' ייכנס לחוק ההסדרים של תקציב 2019
ראש הממשלה, בנימין נתניהו: בשיקולים לאומיים תחליט הממשלה ולא ראשי הרשויות. "חוק NIMBY יאפשר לנו לטייב ולשפר את מערך התשתיות שלנו"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/1/2018

לפני כ-3 חודשים דיווחנו כי משרד ראש הממשלה הודיע על כוונתו להכניס תיקון לחוק רישוי עסקים, בעקבות המחלוקת עם עיריית חיפה אליו נקלעה פרשת יבוא האמוניה, ולכן הוא כונה חוק עוקף עיריית חיפה לפתרון בעיית האמוניה. והנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בשבוע שעבר בוועידת העסקים של "גלובס" כי הוא מתכנן להעביר את התיקון המוצע  בחוק ההסדרים של תקציב 2019.

לדברי נתניהו, שנתן לתיקון את השם 'חוק NIMBY', החוק יאפשר לממשלה להעביר תשתיות חיוניות ממקום למקום, מבלי שראשי הרשויות יוכלו להתנגד למהלך תוך התעלמות משיקולים לאומיים. "היה לנו מקרה כזה עם מפעל כימיקלים מסוים, שראש העיר התנגד לפתרון המוצע. אנחנו אומרים: לא, זו לא זכותו להתנגד. לא אתה תחליט. בשיקולים לאומיים אנחנו חייבים להחליט. חוק NIMBY יעביר את הסמכות מראשי הערים, בתשתיות מהסוג הזה, לממשלה. זה אומר שאנחנו יכולים מאוד לטייב ולשפר את מערך התשתיות שלנו. לזה מיועד החוק הזה".

ועדת מומחים לבחינת החלופה הבטיחותית

נזכיר כי לאחר סגירת מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים נבדקו 2 חלופות ליבוא אמוניה בטווח הקצר, באמצעות אוניה קטנה או באמצעות איזוטנקים. לאחר בחינת החלופות נבחרה החלופה הבטיחותית יותר – יבוא באמצעות אוניה קטנה. אלא שעיריית חיפה התנגדה לחלופה וטענה שחלופת האיזוטנקים בטיחותית יותר ואף הציעה להקים ועדת מומחים מיוחדת לבחינה נוספת של החלופות והצהירה כי בכוונתה לקבל את החלטת הוועדה.

אבל חודש לאחר שהוועדה החלה לפעול, החליטו עיריית חיפה ו'צלול' לפרוש ממנה, מאחר ולטענתם הוועדה אינה מקיימת את דיוניה לפי כתב המינוי שניתן לה ע"י ראש הממשלה. בכך נסתם הגולל על מציאת פתרון להמשך פעילותו של מפעל חיפה כימיקלים, למרות שהקבינט המדיני החליט לקבל את עמדת הוועדה לפיה החלופה של יבוא אמוניה באוניה קטנה עדיפה מבחינה ביטחונית. עיריית חיפה לא מעניקה רישיון עסק למפעל ולכן הוא נותר סגור.

חוק רישוי עסקים

כיום, הסמכות לרישוי עסקים, ובכלל זה תשתיות לאומיות ומפעלים אסטרטגיים, נתונה בידי הרשויות המקומיות, בהן ממוקמים המתקנים.

בדיון שהתקיים בזמנו אצל מנכ"ל משרד רה"מ, אלי גרונר, בהשתתפות מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט ונציגי משרד האוצר, הוחלט לתקן את חוק רישוי עסקים בכל הנוגע לרישוי תשתיות לאומיות ומפעלים לאומיים שבקיומם ישנו אינטרס לאומי רחב.

מדובר בתשתיות ובמפעלים, שרישיונם חיוני למשק, החלים עליהם שיקולים לאומיים רחבים מאלו המקומיים, ולפיכך מצריכים ראייה כוללת מצד הממשלה. על פי תיקון החוק המוצע, במקרים מתאימים, הנוגעים למפעל טעון רישוי שיוכרז ככזה על ידי הממשלה, תוכל הממשלה להעביר לידיה את הסמכות למתן רישיון עסק.

---------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הקבינט הביטחוני: החלופה של יבוא אמוניה באונייה עדיפה ביטחונית 19.12.2017
  2. עיריית חיפה ועמותת צלול פרשו מהוועדה לבחינת חלופות ליבוא אמוניה, 30.11.2017
  3. צוות מומחים נוסף מונה לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה, 26.10.2017
  4. חוק עוקף מיכל אמוניה: הסמכות לרישוי מפעלים בעלי חשיבות לאומית תעבור לידי הממשלה, 19.10.2017
  5. "אם עיריית חיפה הייתה יודעת שניתן לקבל החלטה בלעדיה היא הייתה כבר מגיעה להסכמה", 14.09.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot