המשרד להגנת הסביבה מותח ביקורת על תוכנית משרד האנרגיה המתבססת על גז טבעי
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "ישראל אוזקת את עצמה לשוק אנרגיה נחות. אסטרטגיית האנרגיה שלנו צריכה להיות אנרגיות מתחדשות, בעיקר שמש, ולא גז"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 28/11/2018

רק לפני כחודש בירך מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, את שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, על תוכניתו השאפתנית להצלת ישראל מאנרגיה מזהמת, וכעת הוא מותח ביקורת על התוכנית ובכך מיישר קו עם הארגונים הסביבתיים התומכים בהגדלה משמעותית של השימוש באנרגיות מתחדשות, במקום השימוש בגז טבעי, עליה מבוססת התוכנית.

בוועידת האנרגיה והעסקים, שהתקיימה השבוע, אמר דנציגר כי מהפכות הגמילה של ישראל מפחם וסולר הן מהפכות מצילות חיים. אבל, חייבים להתבסס על אנרגיות מתחדשות. "אי אפשר לדבר רק על גז שגם הוא דלק פוסילי. זה פתרון זמני לכמה עשרות שנים, לא יעד אסטרטגי. התשתיות המתוכננות היום וההשקעות המבוצעות אינן מתאימות, כי אינן תומכות באנרגיות מתחדשות ויהיו בכייה לדורות. אנחנו בונים תשתיות ארוכות שנים למשהו שהוא זמני, גז, ואוזקים את עצמנו לשוק אנרגיה נחות".


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. ישראל ללא דלקים מזהמים בשנת 2030. חזון אוטופי? 15.10.2018
  2. היסטוריה: יופסק השימוש בפחם לייצור חשמל בישראל, 6.09.2018
  3. 62  אוטובוסים חשמליים יעלו על הכבישים השנה, 23.02.2017
  4. שטייניץ חושף כיצד יוחלפו היחידות הפחמיות בחדרה, 18.12.2016
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

להסיר חסמים ולשלש את היעד לאנרגיות מתחדשות

דנציגר הוסיף כי יעד של 17% אנרגיה מתחדשת לשנת 2030 אינו מספיק. "חייבים להפסיק את האיוולת הזו. חייבים לתכנן היום רשת חכמה שיודעת לטפל באנרגיות מתחדשות  להרבה יותר מ -17%. אם משקיעים כל כך הרבה כסף  צריך לתכנן ליעדים של 40-50% ולא של 17%".

לדבריו, יש להסיר חסמים ביורוקרטים ורגולטורים כדי להגביר את השימוש באנרגיה סולארית. למשל היטל ההשבחה של רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), שהופך הקמת פאנלים סולאריים מעל בריכות דגים ללא כדאי. "זו דוגמה לחסם שמונע הקמת פאנלים. אנחנו חייבים לוודא שגגות וקירות יהיו השטח היחיד בישראל שעליו יהיו פאנלים סולאריים. השטחים הפתוחים מצטמצמים, הגגות בצמיחה ואין סיבה שעל כל בית שנבנה כיום לא יהיו פאנלים על הגג".

בהתייחסו להתייעלות האנרגטית אמר דנציגר: "אנחנו נמצאים היום באחוז נמוך מאוד של התייעלות אנרגטית, 2%. מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, דיבר בכנס על ערבויות ומענקים, אבל זה עדיין כלום. צריך לייצר תמריצים כלכליים חזקים, כדי שיהיה כדאי לחסוך. חייבים לראות איך אנחנו מנהלים את הביקושים שלנו. הוכחתם יכולות בגמילת המשק מפחם, הדבר הבא זה אנרגיות מתחדשות, אל תאכזבו אותנו".

מדיניות כלכלית ומוכוונת סביבתית

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי אמר בוועידה כי משרד האנרגיה מוביל מדיניות שנכונה כלכלית וגם מוכוונת סביבתית. "זה לא טריוויאלי בהיבט של בטחון אנרגטי ותמהיל דלקים. הבחירה היא להצטרף למדינות המובילות בעולם המערבי, שהציבו לעצמן יעדים דומים.

"התכנית באה לידי ביטוי בפעילות המשרד כבר השנה ועוד יותר בשנת 2019. המשרד משקיע משאבים גדולים לעידוד מעבר לכלי רכב חשמליים, לפריסה רחבה של עמדות טעינה, דחיפה לפיתוח מואץ של רשת חלוקת הגז הטבעי, פתיחת הליך שני למתן רישיונות לחיפוש גז טבעי ונפט על מנת ליצור יתירות גדולה יותר, פיתוח והגדלת ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות. מהלכים אלו מובילים להשקעה בהיקף של עשרות מיליארד ₪ במשק על ידי הסקטור העסקי, וכל זאת על מנת להפוך את משק האנרגיה ליעיל, בטוח ונקי יותר".

התייחסויות

מארגון גרינפיס נמסר: "ישראל אינה עושה די בנושא התייעלות אנרגטית. אחוזי הבנייה הירוקה במדינה זעומים, כרבע עד שליש ממה שבונים במדינות אחרות; שיעור הנסועה ברכבים פרטיים ממשיכה לטפס וכך גם צריכת הדלק שמזהמת את האוויר ופוגעת באקלים; חדירת האנרגיה הסולארית עלולה להגיע מהר מאוד למבוי סתום בגלל סוגיות של אגירה, קליטה ברשת ושילוב הסולארי במרחב הבנוי. אולם, בראש ובראשונה, הסכנה המשמעותית ביותר למאבק בשינוי אקלים עלולה להגיע דווקא ממקור האנרגיה הפוסילית הנקייה ביותר באופן יחסי: הגז. 

יש בישראל עשרות חברות סטארט אפ שעוסקות בטכנולוגיות שנועדו למגר את שינוי האקלים – אנרגיה מתחדשת, התייעלות אנרגטית, אגירה, תחבורה חכמה. השענות על הגז מעוורת את עיני מקבלי ההחלטות בישראל ומונעת מהם לעשות את ההשקעות בסדרי גודל הנכונים בטכנולוגיות שנועדו לסייע בהפחתת פליטות גזי חממה. זוהי איוולת בלתי אחראית משום שפריצות דרך טכנולוגיות מצד ישראל ימקמו חברות ישראליות בחזית המאבק הבינלאומי בשינוי אקלים ויגדילו את הסיכויים לייצב את אקלים כדור הארץ לרמה סבירה".

---------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מצגת – התוכנית להצלת ישראל מאנרגיה מזהמת, משרד האנרגיה [pdf]
להמשך קריאת הכתבה המלאה