פורסם המכרז הראשון להקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת
המתקן מיועד לקום במתחם השומרוני הטוב ליד מעלה אדומים בעלות משוערת של כמיליארד ₪
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/10/2019

הוועדה הבין-משרדית למתקני טיפול בפסולת, בראשותו של נחמיה קינד, סגן בכיר לחשב כללי, בה שותפים משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה, פרסמה היום את הליך המיון המקדים (Pre-Qualification) למכרז בינלאומי לתכנון, מימון, הקמה ותפעול של המתקן הראשון בישראל להשבת האנרגיה מפסולת בשיטת PPP - בשטח העיר מעלה אדומים.

מתקן ההשבה הראשון – במעלה אדומים

בשטח פארק המיחזור "השומרוני הטוב" ובשיתוף פעולה עם עיריית מעלה אדומים, יוקם המתקן, שצפוי לשמש כמתקן המרכזי לטיפול בפסולת של מטרופולין ירושלים והאזור. באתר יוקמו מתקן מיון פסולת חדשני ומתקן השבת אנרגיה מהמתקדמים בעולם, שבו תנוצל האנרגיה שבפסולת לייצור חשמל בתנאים סביבתיים מחמירים.

המתקן, שהפעלתו צפויה בעוד כ-6 שנים, יחליף את הקמתה של מטמנה שכבר אושרה באתר המיחזור ה"שומרוני הטוב", ובכך יימנעו מפגעים סביבתיים משמעותיים. פרויקט זה יעשה בשיתוף עם חברות בינלאומיות, מהמובילות בתחום השבת אנרגיה, בעלות הקמה כוללת של כמיליארד ₪.


כתבות רלוונטיות:

  1. המדינה תשלם לעיריית מעלה אדומים 68 מיליון ₪, 19.08.2019
  2. 9 מתקני השבה עד 2040, 29.07.2019
  3.  מיליון ₪ ליזמים שיאשרו תוכנית להקמת מתקן השבה, 23.04.2019
  4. פורסמו 2 מכרזים להקמת מתקן להשבת אנרגיה מפסולת, 15.04.2019
  5. אסטרטגיית הפסולת החדשה יוצאת לדרך, 03.05.2018
  6. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

מתקן השבה ראשון

זהו מתקן ההשבה הראשון מבין מספר מתקנים דומים אותם מקדמת הוועדה הבין-משרדית, על-מנת לייצר חלופה סביבתית להטמנת פסולת בישראל. המתקנים צפויים לקום בשנים הקרובות בפריסה ארצית ובכך תצטרף ישראל למדינות אירופה המטפלות בפסולת שלהן בצורה סביבתית ומתקדמת.

מתקנים אלה הם חלק מהתוכנית האסטרטגית של המשרד להגנת הסביבה לשנת 2030, שתביא להורדת שיעור ההטמנה בישראל מכ-80% היום לכ-26%.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "עם כניסתי לתפקיד השר להגנת הסביבה, זיהיתי את הפיגור שבו אנו נמצאים בתחום הטיפול בפסולת וקידמתי אסטרטגיית טיפול בפסולת שמטרתה הפחתת הטמנת הפסולת בצורה דרסטית על-ידי הגדלת המיחזור והקמת מתקנים להשבת אנרגיה מפסולת. אני מברך את משרד האוצר על הירתמותו לקידום פרויקט תשתית זה, בדומה לקידום פרויקטים תשתיתיים לאומיים כמו מתקני ההתפלה, ואני בטוח שבתוך עשור מדינת ישראל תשנה את פניה גם בנושא זה"

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט: "שלב זה של יציאה למכרז מציין את תחילת תום עידן הטמנת הפסולת במדינת ישראל. המתקן שיקום הוא אחד מתוך סדרת מתקנים שעתידים לקום ברחבי הארץ. ראוי שבכל מטרופולין בארץ יהיה מתקן דומה לטיפול בפסולת ביתית – בדרום, בחיפה, בתל אביב ובגוש דן. המתקן מצטרף למאות מתקנים דומים בערים מובילות באירופה, ויוקם בסטנדרט סביבתי זהה ומחמיר"

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "מתקן זה הינו חלק משורה של פרוייקטי תשתית שהממשלה מקדמת בימים אלו כחלק מתכנית "תשתיות 2030" בכלל התחומים - תחבורה, מים, אנרגיה וגם איכות הסביבה.  מדובר במתקן הראשון בישראל שיהפוך פסולת לאנרגיה בהיקף משמעותי, והוא צפוי ליצור סטנדרט חדש ולקרב את ישראל לרמה העולמית בתחום הטיפול בפסולת"


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>