פרויקט הרכב החשמלי השיתופי נחנך בחיפה בעלות של 20 מיליון ₪
100 רכבים חשמליים זמינים 24/7, 300 חניות ו-1.2 ₪ לדקה. הפרויקט ממומן ע"י המשרד להגנ"ס, קק"ל, עיריית חיפה ואיגוד ערים ויופעל ע"י חברת CAR2GO. בקרוב גם בקריות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/11/2017

פרויקט הרכב החשמלי השיתופי נחנך בחיפה. המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי החל מהיום יחלו לפעול 40 בעיר רכבים חשמליים מסוג רנו זואי, במסגרת פרויקט תחבורה שיתופית בעיר, הכולל רכב חשמלי זמין 24/7 לנסיעה בעיר עם חניות שמורות. המיזם עתיד להתרחב גם לאזור הקריות. עד ינואר 2018 יופעלו 100 רכבים כאלה.

התמחור שנקבע לשירות הוא בין עלות נסיעה באוטובוס לבין עלות לנסיעה במונית ויעמוד על 1.2 ₪ לדקה במסלול עם חודשיים התנסות ללא דמי מנוי, המהווה 35%-50% פחות מנסיעה במונית. לטובת הפרויקט הוסבו כ-300 חניות ברחבי העיר והוצבו 30 עמדות טעינה כפולות. היקף הפרויקט נאמד בלמעלה מ-20 מיליון ₪ וממומן ע"י המשרד להגנ"ס, קק"ל, עיריית חיפה ואיגוד ערים, ויופעל על ידי חברת CAR2GO מקבוצת שגריר.

היתרון – תשלום עבור זמן הנסיעה בלבד

פרויקט התחבורה השיתופית בעיר חיפה נועד לסייע בצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה ובעיות התחבורה בעיר. החל מהיום יפעלו 40 רכבים, בתחילת דצמבר יפעלו 40 רכבים נוספים ואליהם יתווספו עוד 20 רכבים בתחילת ינואר 2018.

פרויקט הרכב החשמלי השיתופי מיועד בעיקר לנסיעות קצרות ובינוניות בתוך העיר. היתרון במודל שהתשלום הוא עבור זמן הנסיעה בלבד מבלי להתחייב לפרק זמן ממושך. מפרויקטים דומים בעולם עולה, כי כל רכב שיתופי מביא להורדה של 4-14 רכבים פרטים מהכביש.

איך זה עובד?

הרכבים השיתופיים פזורים בעמדות חניה ייעודיות ברחבי העיר. נרשמים לשירות באתר אינטרנט ייעודי ומקבלים כרטיס חכם אישי ותדרוך לגבי השימוש בשירות. בסיום ההרשמה ניתן לבצע הזמנה באמצעות אפליקציה ייעודית או דרך המוקד הטלפוני, 24/7. לאחר ביצוע ההזמנה, מגיעים אל הרכב, מצמידים את הכרטיס החכם על השמשה, או שפותחים את הרכב באמצעות המכשיר הנייד, בודקים שהרכב תקין, מתניעים ונוסעים. בתום השימוש, משיבים את הרכב לחנייה ייעודית ברחבי העיר. בתום השימוש לוחצים על כפתור סיום הזמנה והמערכת מחייבת אוטומטית את כרטיס האשראי בהתאם למשך זמן הנסיעה.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "אנחנו מכריזים היום על מהפכה בתחום הרכב החשמלי. חיפה היא החלוצה הראשונה אך בקרוב כל הקריות יצטרפו ויהפכו את איזור המפרץ למתחם אחד של פרויקט הרכב החשמלי השיתופי. מדובר בפרויקט בעל חשיבות עצומה שיסייע גם לתושבי העיר וגם למבקרים בה מבחינת חניה, יפחית את השימוש ברכב פרטי ויסייע בהפחתת זיהום האוויר מתחבורה שאנו עמלים עליו בנוסף לתכנית הלאומית שהקצנו לה 260 מיליון ₪. אני מברך את חיפה שהצטרפה ראשונה ומקווה כי הבשורה במפרץ תגיע לערים נוספות בארץ."

יו״ר קק״ל, דניאל עטר: "הקרן הקיימת לישראל היא הגוף הירוק הגדול והמוביל במדינה. לצד מחויבותנו לקידום מדיניות חברתית – ערכית ברחבי ישראל, וטיפוח המרחב הירוק, אנו רואים חשיבות גדולה בשיפור מרקם ואיכות החיים של התושבים בישראל.

פרויקט הרכב החשמלי מצטרף לשורה ארוכה של פרויקטים שאנו מובילים בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה שנועד לשפר את איכות הסביבה ואיכות החיים של התושבים בישראל."

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "חיפה עוברת מהפכה סביבתית והיא מתרחשת כאן ועכשיו. אנחנו נלחמים בנחישות וללא פשרות בצמצום והפחתת כל המזהמים במפרץ חיפה. ויחד אנחנו מובילים פרויקטים סביבתיים כמו הרכב השיתופי החשמלי הראשון בישראל שיוביל להפחתת זיהום האוויר בעיר ולהורדת מספר הרכבים הפרטיים מהכבישים. הפרויקט יסייע במיוחד למי שאין באפשרותו להחזיק כלכלית רכב פרטי ומהווה חלק מהוזלת עלויות המחיה לזוגות צעירים, לסטודנטים וכל תושב ותושבת בעיר. אני מברך את המשרד להגנת הסביבה, קק"ל ואיגוד ערים מפרץ חיפה על שותפותם וחלקם במימון פרויקט חשוב וחלוצי זה".

גיל לייזר מנכ"ל חברת CAR2GO מקבוצת שגריר: "אנו בעיצומה של מהפכה תחבורתית שצפויה לצמצם באופן משמעותי את בעיות החניה וזיהום האוויר בעיר. במיזם החדשני, הושקעו מאות שעות מחקר ופיתוח על מנת לייצר חווית משתמש אולטימטיבית, יעילה ופשוטה, אשר תהווה תחליף נוח וחסכוני לנסיעה ברכב פרטי ולנסיעה במונית. מדובר במהפכה תפיסתית שתייתר בעתיד בשילוב אמצעי תחבורה אלטרנטיביים נוספים את הצורך ברכב הפרטי ותחסוך עלויות שימוש רבות. מיזם שיתוף רכבים כבר אומץ בעולם והצליח לייצר שינוי מהותי. מעל ל-5 מיליון משתמשים כבר בשירות ברחבי העולם. התוצאות מדברות בעד עצמן, פחות זיהום אוויר, פחות בעיות חניה וחיסכון משמעותי בכסף".

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. תוכנית "אזור אוויר נקי" של חיפה תורחב לקריות אך עיכוב בפרישת רשת גז טבעי פוגעת ביעדי ההפחתה, 22.06.2017
  2. עיריית חיפה אישרה חוק עזר עירוני להגבלת תנועת רכבי דיזל, 09.01.2017
  3. 5,000 רכבים כבדים נוספים יחויבו לעמוד בהוראות למניעה והגבלת פליטות, 06.03.2017
  4. נלחמים בזיהום אוויר: מענק ממשלתי של 20,000 ₪ לרכישת מונית היברידית, 18.12.2016
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה infospot
  6. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: