קו ייצור נסגר במפעל ליד עתלית בעקבות החמרת הדרישות סביבתיות
המפעל נדרש להתקין אמצעים יקרים להפחתת פליטות לאוויר עקב חריגות באיכות אוויר עליהם הצביעו הרגולטורים, אך בחר לסגור את קו הייצור בעתלית בשל חוסר כדאיות כלכלית להתקנת המערכת להפחתת הפליטות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/11/2018

אחד מקווי הייצור של דבק במפעל 'שרפי כרמל' בעתלית נסגר לאחרונה על רקע דרישות המשרד להגנ"ס להפחתת פליטות מזהמים לאוויר. הדרישות הסביבתיות המחמירות של המשרד להגנ"ס הגיעו בעקבות פיקוח וניטור סביבתי מוגבר של איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל ומחוז חיפה של המשרד להגנ"ס ובכך מגיע לסיומו הליך ארוך שהוביל האיגוד להפסקה של המפגע הסביבתי.

מפעל שרפי כרמל המייצר דבקים ושרפים החל את פעילותו בסמוך לעתלית בשנות ה-60. בתהליך דומה לזה המתרחש במקומות אחרים בארץ ובעולם, המפעל שבמשך עשרות שנים סיפק פרנסה לתושבי האזור ותרם את חלקו לפיתוח הכלכלי של האזור והמדינה, הפך בשנים האחרונות, בעיני התושבים, למפגע סביבתי שיש לסגור ולהרחיק, בין השאר בעקבות התקרבות בתי המגורים לשטח המפעל והעלייה בידע ובמודעות לנושאי איכות הסביבה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. איך פגיעה של מלגזן בחבית חומר מסוכן משביתה מפעל, 16.05.2016
  2. ביהמ"ש: צו הפינוי לרעלים במפעל שרפי כרמל ייכנס מחר לתוקף, 09.07.2016
  3. שלילת היתר רעלים למפעל עקב טיפול לקוי בדליפת חומ"ס, 01.07.2014

המפעל נסגר לחצי שנה בעקבות אירוע חומ"ס

נקודת המפנה ביחס של הרגולטורים למפעל הוא אירוע חומרים מסוכנים שהתרחש ביוני 2014 ובו מלגזן פגע בחבית של בנזיל כלוריד וגרם לשפך של חומר זה במפעל. תושבי עתלית דיווחו על ריח חריף, צריבות בעיניים ובדרכי הנשימה ובעקבות האירוע נשלל היתר הרעלים ורישיון העסק של המפעל ופעילותו נעצרה עד לתיקון הליקויים.

בסוף נובמבר 2014 חידש המפעל את פעילותו לאחר שעמד בדרישות הסביבתיות שכללו בין היתר הקמת מערכת ניטור רציף בארובות לבדיקת איכות האוויר, שמחוברת למחשבים של איגוד הערים שרון כרמל.

דרישות סביבתיות מחמירות בעקבות חריגות איכות אוויר

איגוד הערים הגביר את פעילות הפיקוח שלו לאחר האירוע וממעקב וניתוח של נתוני הניטור הרציף ומתוצאות של ביקורות סדירות ובדיקות פתע שביצע, התגלו חריגות באיכות האוויר. בעקבות החריגות, המפעל נדרש על ידי המשרד להגנת הסביבה לפעולות להפחתת פליטות המזהמים לאוויר.

המפעל ביצע מספר פעולות במטרה להפחית את הפליטות לאוויר אך בסופו של דבר לא השלים את התקנת כל המתקנים הנדרשים לצורך עמידה בערכי איכות האוויר בשל העלויות הגבוהות ובחר לסגור את קו הייצור המדובר במפעל בעתלית.

התייחסויות:

תגובת מפעל שרפי כרמל: "שרפי כרמל הינה דוגמא להשפעה שלילית של התקרבות אורבנית לאזורי תעשייה. דרישות הרגולציה המחמירות לא הותירו אפשרות להמשך עשייה והובילו לסגירת הפעילות הטעונה בהיתר רעלים. למפעל שרפי כרמל בעתלית לא נותרה ברירה אלא לסגור את קו הייצור בשל אי כדאיות כלכלית להקים מערכת לטיפול במזהמים בעלויות גבוהות מנשוא מהסיבות הבאות: היעדר אפשרות להתרחב ולהתפתח, היעדר אפשרות להשקיע בשיפורים מתחייבים, היעדר תשתיות מספקות באזור התעשייה, גישה תחבורתית לקויה למפעל וקרבה בעייתית למגורים ושימושים רגישים (תחנת רכבת).

פעילות מפעלי תעשייה בישראל אינה פשוטה כלל ועיקר וזאת לאור ריבוי חסמים, היתרים ודרישות בנושאי הגנת הסביבה, כיבוי אש ופקע"ר שכל אחד מהם עשוי לעלות להם ביוקר בסופו של יום".

המשרד להגנת הסביבה: "בעבר המפעל נבנה באזור מרוחק מהאוכלוסייה. כיום המצב השתנה, המפעל מוקף באזורי מגורים שמושפעים ישירות מהפליטות של המפעל, במיוחד שמדובר בפליטה של החומר פורמלדהיד שהוא חומר מסרטן וודאי לבני אדם. מאחר ותפקיד המשרד להגנת הסביבה לשמור על הציבור ועל הסביבה, המשרד חייב את המפעל לעמוד בדרישות סבירות לסוג תעשייה זו ומקובלות בארץ ובעולם. מפעל שרפי כרמל נדרש לעמוד בערכי פליטה מקובלים בארץ ובעולם. יצויין כי המפעל לא סגר את מתקן השרפים במפעל שרפי כרמל בעתלית אלא העביר אותו למפעל דור כימיקלים במפרץ חיפה בכוונה לטפל בפליטות של השרפים במתקן ה- Cto החדש, וזאת משיקולים כלכליים של המפעל".

יו"ר איגוד ערים שרון כרמל, יעקב אדרי: "הפסקת הייצור המזהם במפעל הינו הישג סביבתי אשר מפחית באופן מיידי את הזיהום הסביבתי ותורם בכך  לאיכות חיי התושבים. האיגוד יוסיף להוביל את מכלול ההיבטים הסביבתיים באזור למען שיפור מתמיד של איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים".

מנכ"ל האיגוד, ניר סהר: "תוצאות הביקורת והניטור הרציף של האיגוד הובילו להמלצה ולהחלטה על הפסקת הייצור במפעל אשר גרם לזיהום ופגיעה בבריאות ובאיכות חיי תושבי עתלית וזיהום סביבתי ניכר. תפקידנו המקצועי כגוף מוביל ומשמעותי בתחום איכות הסביבה הוא למנוע ממפעלים מעין זה לזהם ולפגוע בתושבים ובסביבה".