אישור מנהל רוחבי לטיפול בסוללות ל'טביב'
המשרד להגנ"ס העניק אישור מנהל רוחבי לטיפול בסוללות כולל סוללות ליתיום לחברת טביב
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 15/3/2018

לאחרונה ניתן אישור מנהל רוחבי לטיפול בסוללות משומשות, כולל סוללות ליתיום, לחברת טביב - החברה הארצית לטיפול ופינוי פסולת רעילה. לצורך הכנה לייצוא. משמעות המהלך היא הפחתה משמעותית של הנטל הבירוקרטי על בעלי הפסולת המאפשר את העברת הסוללות למפעלי מיחזור באירופה ובעולם וזאת על פני הפתרון היחידי שיש בישראל – הטמנה במטמנת הפסולת המסוכנת הממשלתית ב"נאות חובב". 

אישור המנהל הרוחבי שהונפק, מחליף למעשה את אישורי המנהל הפרטניים לכל מחזיק בפסולת (לפיהם נדרש אישור מהמשרד להגנת הסביבה עבור כל יצרן בנפרד), כפי שהיו נהוגים עד כה והיוו נטל בירוקרטי.

נזכיר, כי לפני כחצי שנה קיבלה חברת טביב 2 אישורי מנהל רוחביים לשני זרמים של פסולת מסוכנת. האחד – טיפול בנורות פלורוסנטיות, השני - טיפול בתרסיסים (ארוסולים). בנוסף, מתקן "אקוכם" קיבל אישור מנהל רוחבי חדש לטיפול בפסולת שמנים המכילים דלק או שמן מינראלי, ובמקביל אישור המנהל הרוחבי הקיים לקליטת אריזות שהכילו חומרים מסוכנים הוארך בשנה נוספת. אקוכם הוא מתקן מורשה לקליטה וטיפול בבפסולת אריזות מזוהמות ובשפכים תעשייתיים הנמצא בבעלות מלאה של טביב - החברה הארצית לטיפול ופינוי פסולת רעילה.

מדוע סוללות נחשבות לפסולת מסוכנת?

בסוללות יש מגוון חומרים מסוכנים כגון כספית, ניקל, קדמיום, עופרת, אבץ, מנגן, ליתיום ולכן הן נחשבות לפסולת מסוכנת. השלכה של סוללה לפח רגיל, יגרום לכך שהיא תגיע להטמנה, שם ישתחררו החומרים הרעילים מהסוללה והם עלולים לחלחל למי התהום ולגרום לזיהום קרקע ומי תהום. למרות שמדובר במוצר ביתי שכיח, המודעות לנזק הסביבתי שנגרם מסוללות לא מספיק גבוה ורק שיעור קטן מהן מגיע לאתרי טיפול מוסדרים, דוגמת זה של טביב.

אישור רוחבי לטיפול בסוללות

זרם הפסולת וסוג הטיפול המאושרים באישור המנהל הרוחבי החדש של טביב לטיפול בסוללות הם:

 1. ‏זרם הפסולת:
 • סוללות ליתיום יון Ion-Lithium
 • סוללות ליתיום יון ראשוניות
 • סוללות ניקל Ni-MH
 • סוללות ניקל קדמיום Cd-‏   Ni
 • סוללות מסוג ALKALINE

     2. סוג ‏הטיפול ‏– הכנה לייצוא לצורך מיחזור R12

תזכורת | מה זה אישור מנהל רוחבי

המשרד להגנת הסביבה מעניק בשנתיים וחצי האחרונות, אישורי מנהל רוחביים לטיפול בפסולת מסוכנת לגופים נוספים מלבד לחברה לשירותי איכות הסביבה ברמת חובב, לה אישור מנהל רוחבי המעוגן בחקיקה.

החלטה על כך התקבלה כחלק מרפורמה שמבצע המשרד במדיניות פסולת מסוכנת, ומטרתה בין השאר לעודד יישום של טיפולים סביבתיים יותר לפסולת מסוכנת, כגון מיחזור, העדיפים על השריפה או ההטמנה המבוצעות ברמת חובב במסגרת החברה לשירותי איכות הסביבה ואקוסול.

----------

אישורי מנהל רוחבי של 'טביב':

 1. אישור מנהל רוחבי לסוללות, [pdf]
 2. אישור מנהל רוחבי לאקוכם – שמנים ממפרידי דלק [pdf]
 3. אישור מנהל רוחבי לאקוכם – אריזות שהכילו חומ"ס [pdf]
 4. אישור מנהל רוחבי לפלורוסנטים [pdf]
 5. אישור מנהל רוחבי לתרסיסים [pdf]
 6. אישור מנהל רוחבי ליצרני פסולת קטנים עד 50 טון [pdf]

--------------

כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. 3 אישורי מנהל רוחביים חדשים ל'טביב', 23.102017
 2. רשימת מתקנים עם אישור מנהל רוחבי לטיפול בפסולת מסוכנת | infospot
 3. הוארך אישור המנהל הרוחבי של אקוכם, 30.10.2016
 4. הרפורמה בפסולת מסוכנת, 25.05.2015
 5. פסולת מסוכנת | infospot

------------

חברות לטיפול בפסולת מסוכנת: