האם אלקין עוזב את המשרד להגנת הסביבה?
החלטתו של אלקין לבחון התמודדות לראשות עיריית ירושלים עלולה להכניס את המשרד להגנת הסביבה לתקופה של אי וודאות. כיצד ישפיע המהלך על המשרד שסובל מחילופים תכופים?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/5/2018

זה לא סוד שהשר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, שוקל לרוץ בבחירות לראשות עיריית ירושלים. בימים הקרובים אמורה להתקבל ההחלטה הסופית בנושא, שקשורה ככל הנראה לשיקולים פוליטיים של תמיכת רה"מ ותנועת הליכוד במועמד זה או אחר.

הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו רק ב-30 באוקטובר 2018 ובמהלך הקמפיין אלקין אינו מחויב מבחינה חוקית לעזוב את 2 תפקידיו כשר להגנ"ס ושר לענייני ירושלים, אלא רק אם ייבחר. במצב רגיל, אם לא יתמודד בירושלים, אלקין אמור להישאר בתפקידו עד תום הקדנציה של הכנסת והממשלה הנוכחיים, עוד כשנה וחצי, אלא אם הבחירות הארציות, שאמורות להתקיים בנובמבר 2019, יוקדמו.

תקופה של אי וודאות במשרד להגנת הסביבה

עצם ההחלטה של אלקין להתמודד, אם תתקבל, עלולה להכניס את המשרד לתקופת אי וודאות עד להיבחרו של שר חדש, וגם יכולה להגביל את פעילותו של אלקין כשר להגנ"ס כבר עתה, משום שתשומת לבו תושקע בבחירות בירושלים ומשום שלא ירצה לקדם תהליכים ולקבל החלטות חשובות שלא יוכל להשלימם או שיחייבו את הבאים אחריו.

כך שאם אלקין אכן יחליט ללכת לבחירות בירושלים, בחצי השנה הקרובה צפוי המשרד להגנ"ס להיכנס לתקופת ביניים במהלכה יתקשה המשרד, שיתפקד ללא שר מחויב לתפקיד, לקדם מהלכים בין-משרדיים, תקציביים מול האוצר, ונושאים שמצריכים תמיכה פוליטית בוועדות הכנסת, במליאה או מצד רה"מ.

כמובן שיש אפשרות שאלקין יחליט להתפטר מתפקידו כשר להגנ"ס מרגע שיודיע רשמית על החלטתו לרוץ בבחירות, מכל הסיבות שציינו לעיל. במקרה כזה צפוי להתמנות שר אחר במקומו.

חוסר יציבות: 3 שרים בקדנציה אחת

במידה ואלקין יחליט לרוץ בבחירות בירושלים ואכן ייבחר, שר חדש שימונה במקומו יכהן בתפקידו רק כשנה – פרק זמן קצר בו קשה ללמוד את התפקיד ולקדם מהלכים. נזכיר שאלקין שנכנס לתפקידו לפני פחות משנתיים הוא כבר השר להגנ"ס השני בקדנציה הנוכחית היות והוא החליף את אבי גבאי שכיהן במשך שנה כשר להגנ"ס לפני שהתפטר. כלומר 3 שרים בקדנציה אחת, כאשר גם הקדנציות הקודמות של השרים במשרד היו קצרות.

--------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. זאב אלקין הוא השר להגנת הסביבה, 31.07.2016
  2. כחלון מוסר את המשרד להגנת הסביבה לליכוד?, 15.07.2016
  3. כמה זמן צפוי כחלון להחזיק בתיק הגנת הסביבה?, 05.06.2016
  4. אבי גבאי מתפטר , 27.05.2016