יהב מציע כי צוות מומחים בלתי תלוי יבחר את החלופה ליבוא אמוניה
ראש עיריית חיפה והארגונים הסביבתיים הציעו לנתניהו למנות צוות מומחים בלתי תלוי לבחירת החלופה הבטוחה
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 26/9/2017

בניסיון לפתור את הפלונטר שנוצר בנושא החלופה המועדפת ליבוא אמוניה לתעשיית הדשנים בטווח הקצר (שנתיים-שלוש), מציע ראש עיריית חיפה, יונה יהב, למנות צוות מומחים שיבחן שוב את החלופות הקיימות ויבחר מתוכן את החלופה הבטוחה ביותר.

הרקע להצעה של עיריית חיפה

נזכיר, כי הממשלה כבר בחנה את החלופות הקיימות ובחרה חלופה מועדפת המבוססת על ניתוח שביצע המשרד להגנ"ס ובאישור הגופים הביטחוניים הרלוונטיים. החלופה המועדפת (מבחינה בטיחותית) היא יבוא אמוניה באמצעות אוניה בנפח מוקטן (ביחס למה שהיה נהוג עד כה) שתזרים את האמוניה ישירות למפעל שלא דרך מיכל האמוניה.

אלא שעיריית חיפה והארגונים הירוקים ובראשם 'צלול' טוענים, כי חלופת יבוא אמוניה באיזוטנקים (מכולות ייעודיות להובלת חומרים מסוכנים, נוזלים וגזים) בטיחותית יותר, ולכן עיריית חיפה לא נתנה עד כה לחיפה כימיקלים את ההיתרים והרישיונות להשתמש בצינור הזרמת האמוניה למפעל.

יהב מציע כי צוות בלתי תלוי יחליט על החלופה המועדפת

בחודשים האחרונים נערכו מספר דיונים, בהם הוצגו לעיריית חיפה הניתוחים שביצעו המומחים מטעם המשרד להגנ"ס והמנחה הלאומי לבחינת החלופות ליבוא אמוניה. חשוב לציין, כי ההחלטה שקיבלה המדינה על בסיס המשרד להגנ"ס היא החלטה המבוססת על צוות מומחים בלתי תלוי לכאורה. אלא שכאמור עיריית חיפה כנראה לא מקבלת את חלק מהניתוחים האלה, משום שאמש נודע לנו, כי העירייה יחד עם הארגונים הסביבתיים פנו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והציעו למנות צוות נוסף של מומחים בלתי תלויים, שיבחן לעומק את כל החלופות הקיימות ויבחר את החלופה הבטוחה והמהירה ביותר שתבטיח את ביטחונם של תושבי האזור.

יהב ציין, כי הוא מתחייב לקבל, לאחר הסכמה על שיטת הבדיקה, את מסקנות צוות המומחים, שיתקבלו ברוב קולות. אלא שיהב ו'צלול' דאגו להציב בצוות המומחים הבלתי תלוי, לפחות 2 מומחים מטעמם ומנגד רק מומחה אחד מטעם המשרד להגנ"ס. במידה והמומחים של חיפה ו'צלול' ימשיכו בקו שלהם עד כה - העדפת חלופת האיזוטנקים, הדרך היחידה לבחור חלופה אחרת ברוב קולות – תהיה החלטה פה אחד של כל שאר חברי הצוות כאשר מספיק מתנגד אחד לפסילת החלופות האחרות.

הצוות המוצע יכלול את המומחים:

 1. אלוף במיל' ידידיה יערי, מנכ"ל רפא"ל לשעבר, יו"ר הצוות
 2. נציג מקצועי מאג"ת מנת"מ – צה"ל
 3. נציג מקצועי ממחצ"ב – רפא"ל
 4. מומחה מטעם עיריית חיפה – פרופ' עמוס נוטע
 5. מומחה מטעם עמותת "צלול" – אל"מ במיל' יורם אילן
 6. מומחה מטעם המשרד להגנת הסביבה - ד"ר אלי שטרן

נוסח הפנייה של יונה יהב לראש הממשלה [pdf]

--------------

קישורים רלוונטיים:

 1. היסטוריה: מיכל האמוניה ריק, 19.09.2017
 2. "אם עיריית חיפה הייתה יודעת שניתן לקבל החלטה בלעדיה היא הייתה כבר מגיעה להסכמה", 14.09.2017
 3. בג"ץ דוחה שוב את מועד ריקונו הסופי של מיכל האמוניה, 30.07.2017
 4. מלחמה עד טיפת האמוניה האחרונה, 27.07.2017
 5. מחלוקת קשה בין המדענים משני צידי המתרס בפרשת האמוניה, 19.07.2017
 6. פרשת הצוללות מתערבבת עם פרשת האמוניה, 20.07.2017
 7. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
 8. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot