"צלול" למארגני האירוויזיון: לקיים אירוע ללא פלסטיק חד פעמי
העמותה מציעה לנצל את האירוע על מנת להתחבר לאסטרטגיית הפלסטיק של האיחוד האירופי. מה חשובים על זה בעירייתתל אביב ובתאגיד השידור הציבורי - 'כאן'?
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 30/12/2018

עמותת צלול פנתה לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, לעיריית תל אביב, ולמנכ"ל תאגיד השידור, אלדד קובלנץ, בהצעה לקיים את אירוע האירוויזיון 2019 בתל אביב ברוח התואמת את החזון של אירופה לצמצום ומניעת שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים המזהמים את הסביבה והים.

הזדמנות למקם את ישראל על המפה העולמית

במכתב ששלחה צלול גם לתאגיד השידור האירופי, נכתב: "אנו רואים בעובדת קיום האירוויזיון בתל אביב בשנת ה-70 של המדינה, הזדמנות נפלאה למקם את ישראל על המפה העולמית ולהצטרף למדינות רבות בעולם שכבר מובילות ופועלות בנושא זה".

צלול מציינת במכתב כי פלסטיק חד פעמי הפך למכה עולמית, הוא מזהם את הסביבה, הורג מאות אלפי בעלי חיים ברחבי העולם בכל שנה ופוגע גם בבריאות בני האדם. "מומחים קובעים כי עד שנת 2050 יהיה בימים ובאוקיינוסים יותר פלסטיק מאשר יצורים ימיים, וכבר היום מחקרים מעידים על הימצאות פלסטיק גם בגופם של בני האדם, כתוצאה מאכילת מלח ים ודגי ים".


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. מגמות הפסולת בעולם: האיסור הסיני, רובוטיקה וצואת סוסים, 1.11.2018
 2. הבנק העולמי: כמות הפסולת בעולם תגדל ב-70%, 11.10.2018
 3. אירופה נלחמת בפסולת פלסטיק. כיצד זה ישפיע על ישראל?, 6.08.2018
 4. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

כוסות רב פעמיות, ללא קשים ובלונים וחלוקת מזכרות סביבתיות

צלול מוסיפה כי הציעה למארגני האירוויזיון מספר רעיונות:

 • לא יימכרו בקבוקי שתיה מפלסטיק, אלא תתבצע מזיגה לכוסות רב פעמיות מעוצבות וממותגות "אירוויזיון 2019, תל אביב".
 • המזיגה לכוסות הרב פעמיות תהיה בתמורה לפיקדון שיוחזר לרוכש בתום השימוש אלא אם יחליט הרוכש לשמור את הכוס למזכרת.
 • לא יחולקו קשים ולא יחולקו בוחשנים (Stirrers).
 • מכירת מזון תתבצע בצלחות נייר/ קרטון מחומר העשוי מבמבוק / חומרים טבעיים מתכלים אחרים.
 • הימנעות משימוש בבלונים.
 • חלוקת מזכרות סביבתיות –  קשים רב פעמיים עם מברשת ניקוי או קשים מנייר, בקבוקי משקה אישיים ממתכת השומרים על קור וחום, שקיות רב פעמיות מבד המתקפלות לגודל של ארנק קטן, כוסות וספלים רב פעמיים.

החזון האירופי: נטול פלסטיק חד פעמי

בחודש מאי האחרון פרסם האיחוד האירופי הצעת חקיקה - SUP Proposal [Single used Plastic Items] המתייחסת ל-10 פריטי פסולת פלסטיק השכיחים בחופי הים התיכון שהשימוש בהם חד פעמי ומסתבר שהם האחראים ל-43% מהפסולת הימית ולכן מוצע לטפל בהם ישירות (ביניהם: כלים חד פעמיים, בלונים, מכלי שתייה, מקלוני אוזניים ועוד). הצעדים המוצעים כוללים בין השאר: איסור מכירת מוצרים מסוימים שיש להם תחליף, יעדי הפחתה למוצרים שאין להם תחליף, החלת אחריות יצרן מורחבת ועוד. הצעת החוק צפויה להיות מאושרת בחודשים הקרובים בפרלמנט האירופאי.

הצעת החוק למניעת שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמי, היא חלק מאסטרטגיה רחבה יותר של האיחוד האירופאי לטיפול בפסולת כחלק מהרצון לקדם מעבר לכלכלה מעגלית.

החזון האירופאי לא נשאר על הנייר ובמהלך 2018 אושרה דירקטיבת הפסולת המציבה יעדי מיחזור פסולת מאתגרים לכל מדינות האיחוד האירופאי ויחד איתה פורסמה האסטרטגיה האירופאית לטיפול בפלסטיק.

התייחסויות

תגובת עיריית תל אביב: "עיריית תל אביב-יפו מקדמת מספר רב של פעולות במטרה לקיים אירוויזיון "ירוק" ככל הניתן, כאשר בין היתר העירייה עובדת על מכרזי המזון והפסולת בעדיפות גבוהה. הניסיון יהיה לשאוף למינימום אשפה להטמנה ומינימום בזבוז מזון, תוך הכוונת הספקים להתארגן בהתאם. בנוסף, העירייה מעסיקה יועץ קיימות לנושא המכרזים אשר יעבוד עם ההפקה באופן צמוד. כמו כן תתקיים סדנת מומחים בינלאומית בשותפות ארגון מנהיגות ערי האקלים –C40  ובהשתתפות חברות בינלאומיות שמטרתה לדון באתגרים ולאתר פתרונות והמלצות לצמצום ההשלכות הסביבתיות. דרכי הפעולה שידונו יקבלו התייחסות באירוע האירוויזיון הקרוב, ואף ישמשו כמתווה באירועים עירוניים עתידיים."

תגובת תאגיד השידור הישראלי 'כאן': "הנושא נבדק בימים אלה ונדון בישיבה המשותפת של הפקת האירוויזיון, יחד עם ראשי האיגוד האירופי ועיריית ת"א. ההיבטים האקולוגים וההגנה על הסביבה יילקחו בחשבון במו"מ מול הזכיין שיבחר לתחום מכירת המזון באירוויזיון וכן מול חברת ההפקה שתיבחר בסיום הליך המכרז."

-----------

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה