השפעת הקדמת הבחירות על המשרד להגנת הסביבה
2 חוקים הספיקו לעבור בזריזות את אישור הכנסת רגע לפני פיזורה, אך הצעת חוק פסולת בניין שהייתה אמורה להסדיר את הבעיות הקשות בענף, לא הספיקה לעבור ותאלץ להמתין לממשלה ולכנסת הבאים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/12/2018

הקדמת הבחירות גורמת לחוסר וודאות ועיכובים בפעילות משרדי הממשלה והכנסת, תוך הקפאת תוכניות והצעות חוק עליהם עמלו במשך שנים, בנוסף לחילופי הדרג הבכיר הצפויים, שר ומנכ"ל. וכך גם במשרד להגנת הסביבה.

חילופי בכירים במשרד להגנת הסביבה

הסנונית הראשונה שבישרה על פתיחת 'עונת המלפפונים' במשרד להגנת הסביבה, היא כמובן התפטרותו של מנכ"ל המשרד, ישראל דנציגר, שהודיע ביום ראשון על התפטרותו לאחר כשלוש שנים בתפקיד. אמנם דנציגר לא ציין את הסיבה להתפטרותו אך העיתוי של הודעתו, מספר ימים לאחר פיזור הכנסת, מעלה את הסבירות שהוא מתכנן לעבור לפוליטיקה. כיסאו של דנציגר לא נשאר מיותם זמן רב, לא חלפה יממה  והשר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, מינה את גיא סמט למנכ"ל זמני במקומו. סמט שמשמש כסמנכ"ל שלטון מקומי במשרד להגנ"ס יעשה את שני התפקידים במקביל.

לאחר הבחירות צפוי להתחלף גם השר העומד בראש המשרד, כפי שקורה במרבית המשרדים הממשלתיים. זאב אלקין כנראה יפנה את מקומו לאחר שנתיים וחצי בלבד בתפקיד. לאחר בחירת שר ומנכ"ל חדש, יבחנו מחדש המהלכים שהוביל וניסה לקדם אלקין יחד עם המנכ"ל דנציגר, כמו אסטרטגיית הפסולת החדשה, צמצום זיהום אוויר מתחבורה, חוק פסולת בניין, פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה, תמיכה בצמיחת הייצוא של ענף הקלינטק המקומי ועוד. במידה וגיא סמט יישאר בתפקיד המנכ"ל תחת השר הבא, יש להניח שמרבית התוכניות ימשיכו כסדרן.

חוק פסולת בניין ימתין לכנסת הבאה

ממש ברגע האחרון לפני פיזור הכנסת אושר החוק לצמצום מספר תאגידי המים. ואושרה הצעת החוק שתאפשר לארגונים סביבתיים לתבוע חברות על פגיעה בטבע.

חוק נוסף שנגרר כבר הרבה שנים וגם בקדנציה הזו, למרות שאלקין דחף לקידומו ועבר בקריאה ראשונה, לא הצליחו לסיים את הכנתו הוא חוק פסולת בניין שיחכה לקדנציה הבאה. החוק שנועד להסדיר את הבעיות הקשות בענף פסולת הבניין שגורמות להשלכת פסולת בניין בשטחים ציבוריים יצטרך להמתין לכינון הממשלה והכנסת הבאים לאחר הבחירות באפריל. יו"ר ועדת הפנים והגנ"ס בכנסת, ח"כ יואב קיש, שניסה לקדם את הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית, הסביר: "אני מצטער שלא הספקנו להעביר את החוק הממשלתי בעניין פינוי אשפה (פסולת בניין), שהגיע מאוחר מדי לוועדה, ובגלל שיש לו השלכות משמעותיות על אלפי אנשים, לא נכון להעבירו ב'בליץ'."


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מתפטר, 30.12.2018
  2. גיא סמט מונה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, 31.12.2018
  3. אלקין מתחיל למנות אנשים משלו במשרד להגנ"ס, 28.08.2016
  4. זאב אלקין הוא השר להגנת הסביבה. ירון מזוז ימונה לסגן השר, 31.07.2016
  5. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה התפטר, מי יחליף אותו? 28.07.2015