עובדת לשעבר במשרד להגנ"ס: "ההתרשמות שלי מהאגף הזה במשרד היא לקויה, רקובה ואף כושלת"
בדיון שנערך בוועדת השקיפות בכנסת העידה עובדת לשעבר באגף אכיפה במשרד להגנת הסביבה שפוטרה, לדבריה, בגלל ששאלה יותר מדי. הנה הדברים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/11/2016

ועדת השקיפות של הכנסת, בראשות ח"כ סתיו שפיר, ערכה היום דיון ביוזמתה של ח"כ יעל כהן פארן בנושא חוסר שקיפות של הליכי שימוע של המשרד להגנת הסביבה כנגד מפעלים מזהמים.

במהלך הדיון עלתה לדבר עובדת לשעבר של אגף אכיפה במשרד להגנת הסביבה, שכיום פעילה ב"מגמה ירוקה", אשר העידה על התנהלות לקויה במשרד, והעלתה חשד לניסיונות השתקה ופיטורים שלא בצדק. העובדת לשעבר אמרה "בתואר הראשון עבדתי במשרד להגנת הסביבה באגף אכיפה. במשך כמעט שנה. עד שפוטרתי. למה? כי שאלתי יותר מדיי."

העובדת הוסיפה כי ראתה איך הליכי אכיפה מנהליים שאמורים להמשך 5 חודשים, נמרחים על פני שנים והסבירה כי הליך האכיפה כנגד עסק מתחיל בסדרה של מכתבי התראה ולאחר מכן הזמנה לשימוע שלדבריה מהווה נזיפה. "זה לא כלי מאיים ולא מרתיע! זה לא מה שיגרום למפגע לחזור על המפגע בשנית." העידה העובדת. לדבריה, בפועל היו מעט מאוד מקרים בהם ראתה עסק שמסדיר את המפגע במסגרת הזמנים שנקבעה בשימוע. וכי המדיניות שהיא ראתה הייתה לדבריה: "כזו שמתירה הארכות מופרזות וסלחנות בלתי הגיונית, כאשר מדובר, בהשלכות חמורות על הסביבה ובריאות הציבור. בנוסף, המשרד מצטייר בעיניי המפגעים כגוף חסר יכולת הרתעה".

העובדת סיכמה את הדברים כשאמרה: "אני רוצה לסכם בכך שההתרשמות שלי מההתנהלות באגף הזה במשרד היא לקויה, רקובה  ואף כושלת."

חברת הכנסת יעל כהן פארן פנתה בשאילתה ישירה לשר להגנת הסביבה על מנת לקבל את תגובתו לאמירות שהועלו בוועדה.

התייחסויות

לא התקבלה תגובת המשרד להגנת הסביבה עד רגע זה. נעדכן כאן לכשתתקבל.

תגובת עמותת אזרחים למען הסביבה: "עדותה של העובדת מוכיחה מילה במילה את מה שאנחנו טוענים כבר שנים, ואת מה שחלק מעובדי המשרד כיום אומרים שלא לציטוט ובשיחות פנימיות. אין פלא שהמשרד לא חושף את השימועים ואת ההליכים שהוא מנהל, כי המשמעות היא לחשוף את מערומיו ולהודות במחדלים שלו."

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. בכיר במשרד להגנ"ס תובע באופן אישי מנהלת עמותה סביבתית, 05.09.2016
  2. יועץ של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה עובר למגזר הפרטי, 15.09.2016
  3. ראיון עם עורך הדין הסביבתי הבכיר שחצה את הקווים, 07.02.2016
  4. ראש אגף במשרד להגנת הסביבה מסיימת את תפקידה, 06.04.2016
  5. 3  חילופי בכירים במשרד להגנת הסביבה, 30.03.2016