מהשבוע חידוש רישיונם של רכבי דיזל מזהמים יותנה בהתקנת מסנן
כמה משאיות ואוטובוסים ישנים נמסרו לגריטה בחודש האחרון ובכמה כלי רכב הותקנו מסננים, ולמה נוצר חוסר במסננים?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 25/10/2018

לקראת ה-1 בנובמבר שיחול בימים הקרובים, וכניסתן לתוקף של התקנות החדשות לצמצום זיהום אוויר מרכבי דיזל, המשרד להגנת הסביבה מדווח כי ייצא בגל פרסום והסברה נוסף תחת הכותרת: "דיזל ישן מקצר חיים", במטרה להזכיר לבעלי רכבי הדיזל על כניסת התקנות החדשות.

בהתאם לתקנות, כלי הרכב דורגו לפי רמת זיהום האוויר הנגרם מהם. רישיונות הרכב החדשים המונפקים בימים האחרונים כבר כוללים דירוג זה, וכלי רכב מזהמים יסומנו במדבקה בעת הליך הרישוי השנתי (ה"טסט").


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. לקראת המגבלות על רכבי דיזל מזהמים ב-1 לנובמבר, 7.08.2018
  2. תקנות חדשות: רכבי דיזל ישנים יחויבו להתקין מסנן, 15.03.2018
  3. קמפיין הסברה: "חשיפה לרכב דיזל ישן מקצרת את החיים", 12.03.2018
  4. האם המדינה מסבסדת גופים ממשלתיים על חשבון האזרח? 18.02.2018
  5. זיהום אוויר מתחבורה | Infospot

150 משאיות ואוטובוסים מזהמים נמסרו לגריטה

הקבוצה המזהמת ביותר, הכוללת 13,000 אוטובוסים, מיניבוסים ומשאיות כבדות המונעות בדיזל, הוגדרה בתקנות "רכב כבד ישן". כלי רכב אלו יוכלו לחדש את רישיונם רק אם יתקינו מסנן. המשרד מציע לבעלי רכב אלו סבסוד של עד 100% מעלות התקנת המסנן או מענק גריטה של עד 21,000 ₪ לרכב, כתלות בשנת הייצור ובסוג הרכב

המשרד מציין, כי בחודש האחרון נמסרו לגריטה כ-150 משאיות ואוטובוסים מזהמים ישנים. במהלך הגריטה המנוע המזהם מושמד ומועבר לשימוש בברזל ממוחזר, וחלקי הרכב האחרים נשלחים לשימוש חוזר או למיחזור חומרי הגלם.

הקבוצה השנייה כוללת כ-100 אלף רכבי דיזל מזהמים קלים יותר, כגון משאית מתחת ל-12 טונות, טנדרים, וואנים ורכבי שטח. כלי רכב אלו הוגדרו ברישיונם "רכב מזהם" ויסומנו במדבקה ב"טסט השנתי" ולא יוכלו להיכנס ל'אזורי אוויר נקי', כמו בחיפה.

בעלי רכב מזהם יכולים להתקין מסנן ובכך לשנות את דרגת זיהום האוויר ל"מופחת זיהום". גם כלי רכב אלו זכאים לסבסוד חלקי (עד 50%) להתקנת מסנן. שאר כלי הרכב דורגו ברמת זיהום "רגיל", "מופחת זיהום" או "נקי".

מחסור עולמי במסננים

המשרד מוסיף, כי עד כה הותקנו מסננים על יותר מ-500 אוטובוסים ומשאיות ישנים. לדברי המשרד, בעקבות עלייה בביקוש העולמי למסננים קיים מחסור במסנני חלקיקים לרכבי דיזל מזהמים גם בישראל והמשרד בשיתוף משרד התחבורה מחפשים פתרונות למחסור. החלטה בנושא תתקבל בימים הקרובים ותפורסם בהתאם.

לדברי המשרד, מספר המוסכים בהם ניתן להתקין מסננים מסובסדים הורחב ובשבועות הקרובים השירות יורחב אף יותר. המשרד מוסיף כי מאחר ותהליך ההזמנה וההתקנה של המסנן ממושך, מכיוון שיש להתאימו לרכב ובמקרים רבים להזמינו מחו"ל, על בעלי הרכבים להיערך לכך מבעוד מועד.