הסכם פשרה בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד רשת "אבי סופר" בגין פינוי פסולת אלקטרונית
על פי כתב התביעה החברה הפרה את הוראות החוק וחייבה את לקוחותיה בתשלום בגין פינוי המוצר הישן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/11/2017

לאחרונה פורסם הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד רשת מוצרי החשמל "אבי סופר בע"מ" בגין אי יישום חוק פסולת אלקטרונית תחת כובעה כמשווקת ציוד אלקטרוני.

החוק המחייב יבואנים ויצרנים של ציוד אלקטרוני לאסוף ולטפל בפסולת אלקטרונית ומגדיר חובות החזרת מוצר, שילוט ועוד גם בפני משווקים של ציוד אלקטרוני. בשנה הראשונה לכניסת החוק לתוקף היינו עדים לגל של תביעות ייצוגיות נגד משווקים ויבואנים שהפרו לכאורה את חוק הפסולת האלקטרונית.

סיפור המקרה | חייבה בתשלום עבור פינוי המוצר הישן

בתביעה הייצוגית שהוגשה לפני כשנתיים נגד רשת 'אבי סופר' נטען ע"י התובעת, עו"ד במקצועה, כי רכשה מקרר חדש בחנות של הרשת וביקשה לפנות את המקרר הישן המצוי ברשותה. לטענתה, איש המכירות של הרשת הודיע לה כי פינוי המקרר הישן במועד אספקת המקרר החדש כרוך בתוספת תשלום של 150 ₪. עוד נטען כי לא הוצג באותה עת שילוט המפרט את האפשרות להחזיר פסולת אלקטרונית ללא תשלום, כמחויב בחוק.

לכן טענה התובעת, כי הרשת מחייבת את לקוחותיה שרכשו ציוד חשמלי חדש בתשלום בגין פינוי המוצר הישן, וכי לא הביאה לידיעת לקוחותיה את האפשרות לפנות פסולת ציוד חשמלי ללא חיוב בהתאם לחוק.

מנגד, הרשת טענה כי היא החלה ליישם את הוראות החוק בסמוך לחודש מרץ 2014 וכי התקשרה עם גוף יישום מוכר. בנוסף טענה, כי היא מפרסמת באופן בולט בכל סניפיה ובאתר האינטרנט שלה את זכויות לקוחותיה ע"פ החוק. כמו כן טענה הרשת כי המובילים מטעמה פועלים ע"פ הנחיות תאגיד המיחזור והמשרד להגנת הסביבה ומפנים ללא תשלום מבתי הלקוחות מוצרי חשמל ישנים.

הצדדים הסכימו לחסוך בהוצאותיהם המשפטיות והזמן השיפוטי והגיעו להסדר פשרה לסיום ההליך במסגרת מו"מ שנוהל ביניהם. על פי הסדר הפשרה יקבלו לקוחות עתידיים של החברה הנחה של 10% בדמי ההובלה כאשר ינצלו את זכותם לפי החוק לפינוי פסולת אלקטרונית, וזאת עד לניצול סכום כולל של 230 אלף ₪ .

החובות של משווק ציוד אלקטרוני

משווק של ציוד אלקטרוני, מוגדר בחוק כ"מי שמוכר ציוד וסוללות וכן מי שמספק ציוד וסוללות להפצה, לצריכה או לשימוש בישראל, במסגרת עסקו". משווק ציוד אלקטרוני מחויב לקבל מלקוחות ציוד אלקטרוני ישן במעמד קנייה של ציוד חדש, להתקין מיכלי החזרה של פסולת אלקטרונית, להציב שילוט רלוונטי ועוד. בנוסף, משווק של ציוד אלקטרוני מחויב להתקשר עם אחד משני גופי היישום המוכרים (אקומיוניטי או מ.א.י) לטובת פינוי הפסולת האלקטרונית שנאספה אצלו.

העונש המרבי למשווק או עסק המחזיק בציוד אלקטרוני ולא מתקשר עם גוף יישום מוכר על פי הוראות החוק, הוא עד 6 חודשי מאסר וקנס של 150,000 ₪.

---------

קישורים רלוונטיים:

  1. הוכרעה תביעה ייצוגית בגין פסולת אלקטרונית, 02.06.2016
  2. פסולת אלקטרונית: הוכרע הבג"ץ נגד המשרד להגנת הסביבה, 19.01.2016
  3. תביעה ייצוגית נוספת בגין הפרת חוק פסולת אלקטרונית, 27.12.2015
  4. זה מתחיל: בדיקת פתע לאכיפת חוק מיחזור פסולת אלקטרונית, 28.10.2015
  5. שורת תביעות ייצוגיות נגד משווקים שהפרו לכאורה את חוק הפסולת האלקטרונית, 23.08.2015
  6. חוק פסולת אלקטרונית תוקן: 6 חודשי מאסר לבעלי עסקים שלא יפנו פסולת אלקטרונית כחוק, 06.08.2015
  7. פסולת אלקטרונית | infospot

---------------

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מ.א.י
(גוף יישום מוכר)
אמנון שחרור 072-3222996 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>