זיהום אוויר

זיהום אוויר
זיהום אוויר נמצא בלב תחום איכות הסביבה, כנושא המשפיע באופן מהותי על בריאות הציבור. המשרד להגנת הסביבה הוא המשרד המרכזי לתחום זה ותפקידיו מתחילים בקביעת מדיניות, תקני פליטה וערכי סף לפליטה לאוויר, דרך הסדרה ופיקוח על פליטות מתחבורה, תעשיה, ייצור חשמל ושאר המגזרים, וכלה בניטור איכות האוויר.
  • מאת: מערכת infospot
  • עודכן בתאריך: 01/1/2023

זיהום אוויר הוא אחד מתחומי הליבה של תחום איכות הסביבה, המייצג את הקונפליקט עליו מבוסס תחום איכות הסביבה: מצד אחד הרצון באיכות חיים חומרית גבוהה יותר הגוררת צריכה מוגברת, ייצור מוגבר ולכן זיהום אוויר מוגבר ומאידך מודעות הולכת וגדלה להשפעות השליליות של זיהום האוויר והרצון לאוויר נקי. 

בשנתיים האחרונות, המשרד להגנת הסביבה הציב את המאמץ להפחתת זיהום האוויר בישראל בראש סדר העדיפויות שלו, היות וזיהום האוויר גורם לנזק הרב ביותר לבריאות הציבור מבין התחומים שבאחריות המשרד (כ - 2,000 מקרי מוות מוקדם בשנה). 

המשרד להגנת הסביבה הוא המשרד הממשלתי האחראי כמעט בלעדית על רגולציה בתחום זיהום האוויר. הרגולציה מתחילה עם קביעת מדיניות הכוללת חקיקה וערכי סף לאיכות אוויר. כמו כן, המשרד אחראי להסדרה של מקורות הפליטה העיקריים:

זיהום אוויר מתעשיה

זיהום אוויר מתחבורה

זיהום אוויר מייצור חשמל

בנוסף, בשנים האחרונות, הקונפליקט של זיהום האוויר במפרץ חיפה עלה לכותרות והמשרד להגנת הסביבה מיישם תוכנית לצמצום הפליטות באזור, שכוללת שימוש באמצעים בהם נעשה שימוש לראשונה בישראל.

נושאים בולטים בתחום של זיהום אוויר:

היתר פליטה לאוויר

זיהום אוויר מתחבורה

זיהום אוויר מצי רכב כבד

זיהום האוויר במפרץ חיפה

דיגום וניטור ארובות

ערכי איכות אוויר

פליטות גזי חממה ושינוי אקלים

גזי קירור, פרוטוקול מונטריאול והגנה על האוזון

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

 

 

זיהום אוויר

אנשי מפתח
ספריית מסמכים
מילון מונחים