מסחר בפסולת תעשייתית

מסחר בפסולת תעשייתית - סימביוזה תעשייתית
יש לך פסולת תעשייתית? רוצה לחסוך בהוצאות פינוי וטיפול בפסולת? רוצה שמישהו יקנה ממך את הפסולת התעשייתית? המדינה השיקה מסלול חדש שמעודד מסחר בפסולת תעשייתית. הנה הפרטים
  • מאת: מערכת infospot
  • עודכן בתאריך: 01/1/2020

סימביוזה תעשייתית, או בפשטות - מסחר בפסולת תעשייתית, מתארת מצב בו תוצרי לוואי מתהליכי ייצור או פסולת תעשייתית של מפעל אחד משמשת כחומר הגלם של מפעל אחר.

התוכנית הממשלתית לעידוד מסחר בפסולת תעשייתית

במהלך שנת 2019 הושקה תוכנית לאומית ביוזמת משרד הכלכלה לעידוד מסחר בפסולת תעשייתית ותוצרי לוואי של תהליכי ייצור בין בתי עסק, מפעלים וארגונים. זאת במטרה לחסוך למפעלים יצרני הפסולת עלויות טיפול, שינוע והטמנה של פסולת תעשייתית ומהצד השני להוזיל את עלות חומר הגלם למפעלים אחרים שיעשו שימוש בפסולת כחומר גלם וירכשו אותה במחיר מוזל בהשוואה לחומר גלם בתולי.

במסגרת התוכנית, נבחרו 4 זכיינים, אשר אמורים להקים ולהפעיל פלטפורמה באמצעותה יתבצעו עסקאות של מסחר בפסולת תעשייתית. הזכיינים השונים חולקו באופן גיאוגרפי כך שהם רשאים לקלוט פסולת רק מיצרני פסולת באזור הגיאוגרפי שהוגדר להם. אך הם רשאים למצוא קונים לפסולת, מכל אזור ללא הגבלה.

לאחר השנה הראשונה, בהתאם לתוצאות, משרד הכלכלה צפוי לבחור את הזכיין המצליח ביותר, ולתמוך בפלטפורמה שלו, למספר שנים נוספות, ברמה הלאומית.

את הפרויקט מוביל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה, בראשותו של עוז כ"ץ.

סימביוזה תעשייתית: חיקוי של הטבע

סימביוזה תעשייתית מנסה לחקות את המנגנונים של עולם הטבע המתבססים על סימביוזה בין האורגניזמים השונים כך שהפסולת של אורגניזם אחד הוא משאב שימושי עבור אורגניזם אחר. הסימביוזה התעשייתית שואפת למצב הדומה לעולם הטבע בו נעשה שימוש חוזר ב 100% מהחומרים וה'פסולות'.

בדומה לעולם הטבע, גם סימביוזה תעשייתית מתקיימת משחר ההיסטוריה האנושית באופן טבעי במקומות בהם היא כלכלית וכדאית. שימוש בפרש בעלי חיים או פסולת אורגנית ליצירת קומפוסט חקלאי היא דוגמא אחת מני רבות. 

דוגמאות לסימביוזה תעשייתית בישראל

בישראל יש דוגמאות רבות לסימביוזה תעשייתית, הנה כמה מהן:

  • אפר פחם שהוא תוצר לוואי של שימוש בפחם להפקת חשמל בתחנות הכוח של חברת החשמל, משמש כחומר גלם לייצור מלט במפעלי נשר.
  • מפעל ה RDF של חברת ורידיס בחיריה, הופך פסולת עירונית לדלק 'ירוק' המשמש כתחליף לדלק פוסילי במפעל ייצור המלט של נשר.
  • במועצה התעשייתית נאות חובב, בה ממוקמים מפעלים רבים, יש רשת שיתופי פעולה של סימביוזה תעשייתית, הן בחומרי גלם והן במים, קיטור, אנרגיה ועוד.
  • מיחזור או השבה של ממסים ושל שמנים מינרלים ושמנים אורגניים מתבצע כבר שנים רבות בענפי התעשייה הרלוונטית בישראל.

חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה  מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור  שמעון 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי  הילה לישע 072-3972028 talork@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>

 

סימביוזה תעשייתית

אנשי מפתח
ספריית מסמכים
מילון מונחים