חברת חשמל תפחית את השימוש בפחם ב-30% במקום ב-20%
על פי ההחלטה החדשה אחת מיחידות 1-4 בתחנת הכוח בחדרה תושבת בסתיו. עד סוף השנה למעלה מ-70% מייצור החשמל יתבסס על גז טבעי ואנרגיות מתחדשות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/1/2018

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ממשיך לקדם מדיניות 'אנטי פחמית'. המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי שטייניץ החליט שחברת החשמל תפחית את השימוש בפחם לייצור חשמל ב-30% באופן מיידי. זאת במקום ב-20% על פי ההנחיה שיצאה אך בשנת 2017. במסגרת החלטה זו, תושבת באופן יזום אחת מהיחידות הייצור הפחמיות 1-4 בחדרה בסתיו. יחידות אלה מיועדות להשבתה בשנת 2022.

לדברי המשרד להגנ"ס, החלטה זו, שנעשתה בשיתוף עם השר להגנ"ס, זאב אלקין, תוביל להפחתה ניכרת נוספת בזיהום אוויר מתחנות הכוח הפחמיות, וצפויה להגדיל את הביקושים לגז טבעי במשק.

השבתה יזומה של יחידה פחמית

המשרד מוסיף, כי לשם הפחתת פליטת מזהמים, ולאחר שנבחנו רמות הרזרבה הקיימות, הוחלט לאמץ את הצעת חברת החשמל לפיה ניתן להשבית באופן יזום יחידה פחמית בסתיו. כמו כן, לאור פריסת רשת הולכת הגז הטבעי ניתן להסתמך יותר על אמינות הגז הטבעי ולצמצם את השימוש בפחם בשגרה.

צעדים אלו יביאו לכך שבסוף השנה למעלה מ-70% מייצור החשמל יתבסס על גז טבעי ואנרגיות מתחדשות. זאת, בניגוד לשנת 2015, אז עמד ייצור החשמל מפחם על יותר מ-50%.

התייחסויות

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "אני גאה להוביל מדיניות ששמה דגש על בריאות האזרחים ועל הפחתת זיהום האוויר, תוך שמירה על הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל לטובת כלל הציבור. ההפחתה בשימוש בפחם היא הגבוהה בתולדות המדינה, ותיושם באופן מיידי במקביל לפעילות הסולקנים. הנחייה זו תאפשר שינוי משמעותי בייצור החשמל תוך הקטנת זיהום האוויר והגדלת הביקושים לגז טבעי. הודעתי כי עד שנת 2030 נפסיק את השימוש בדלק ובפחם, וזהו צעד נוסף ומשמעותי ליישום חזון זה".

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: ״אני שמח מאוד שבשנה וחצי האחרונות אנחנו מצליחים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם משרד האנרגיה למען מטרה משותפת של צמצום דרמטי בשימוש בפחם ליצירת החשמל. צמצום דרמטי זה, שנראה רק לפני כמה שנים דמיוני, מוריד משמעותית את זיהום האוויר באזורים הסמוכים לתחנות הכוח ומצמצם פליטת גזי חממה - בהתאם להתחייבות מדינת ישראל בהסכם האקלים. החזון המשותף שלי ושל השר שטייניץ, של חשמל ללא פחם, נראה היום קרוב מתמיד!״

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל: "החלטת השרים משתלבת היטב עם הרפורמה במשק החשמל, שמשמעותה הרחבה דרמטית בשימוש בגז לייצור חשמל. חברת החשמל מיישמת את מדיניות הדירקטוריון לאחריות תאגידית-חברתית אותה מובילה החברה בשנים האחרונות. אני שמח שההמלצה אומצה תוך שמירה על בטחון אנרגטי".

----------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. המשרד להגנ"ס הופך את חוות הדעת ונותן אור ירוק לאחסון קונדנסט, 28.11.2017
  2. שטייניץ ממשיך לקדם מדיניות 'אנטי-פחמית' להעדפת ייצור חשמל בגז, 14.11.2017
  3. שטייניץ שינה דעתו: תחנות כוח פרטיות יחליפו את הפחמיות, 29.05.2017
  4. המשרד להגנ"ס אישר דחייה נוספת בהתקנת הסולקנים באשקלון, 03.10.2017
  5. מידע נוסיף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: