בז"ן תקים תחנת כוח חדשה המונעת בגז טבעי
התחנה תחליף תחנה ישנה הפועלת על פחם, תשפר את הנצילות האנרגטית ותפחית את רמת הפליטות לסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/1/2018

בז"ן מדווחת, כי משרד האנרגיה העניק לה רישיון מותנה להקמת תחנת כוח חדשה שתאפשר לה לייצר 135 מגוואט חשמל לצריכה עצמית. מדובר בתחנת קוגנרציה לייצור קיטור וחשמל, המונעת בגז טבעי, שתפחית את רמת הפליטות לסביבה ותגביר את היעילות האנרגטית באופן משמעותי. התחנה החדשה, שתוקם באמצעות טכנולוגיות חדישות תחליף תחנת כוח קיימת במתחם, שפועלת משנת 1984.

לפי הדיווח, בזן מתכוונת להגדיל בעתיד את היקף ייצור החשמל בתחנה החדשה ל-340 מגוואט, ביעילות גבוהה של כ-75% (יחסית ל-37% בתחנות פחמיות ו-56% בתחנות אחרות הפועלות על גז טבעי במחזור משולב – מחז"ם) תוך חסכון משמעותי באנרגיה. בשלב זה, הוגבל היקף ייצור החשמל ל-135 מגוואט בשל מגבלות של רשת ההולכה של החשמל. הפעלת התחנה בהיקף מלא תתאפשר רק לאחר השלמת פרויקטים לשיפור רשת הולכת החשמל על ידי חברת חשמל העתידים להסתיים לא לפני שנת 2024.

על פי תנאי הרישיון שקיבלה ממשרד האנרגיה, על בז"ן להשלים את הקמת תחנת הכח (בהיקף של 135 MW) בתוך כחמש שנים – שנת 2023.

כיצד תשפיע תחנת הכוח החדשה על איכות האוויר בחיפה?

לפי הודעת בז"ן, בתחנה החדשה יותקנו אמצעים חדישים להפחתת פליטות של כל סוגי המזהמים, ובזכות השבתת המתקנים הישנים לייצור חשמל וקיטור, לא תגדל פליטת מזהמים במתחם בז"ן בעקבות הפעלת תחנת הכוח החדשה גם בגודלה הסופי.

נזכיר, כי על פי המדיניות החדשה של משרד האנרגיה, לאחר שנת 2022, ייצור חשמל מפחם יהיה בעדיפות נמוכה מייצור חשמל בגז. לכן, כל מגהווט שייוצר על ידי בזן בתחנה החדשה, יחליף בתקופת ביקוש השיא לחשמל, ייצור חשמל מפחם מזהם בתחנות הכח הפחמיות של חברת חשמל בחדרה ואשקלון.

---------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. שטייניץ ממשיך לקדם מדיניות 'אנטי-פחמית', 14.11.2017
  2. צו מינהלי, חקירה פלילית וסגירת מתקנים. האם בז"ן יצליחו לעמוד בערך הסף החדש לבנזן?, 15.10.2017
  3. מידע נוסף על איכות סביבה במפרץ חיפה | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: