עלייה של 20% במכירת שקיות חד פעמיות ברבעון השני
האם מדובר במגמת תיקון לרבעון הקודם אז הושק חוק השקיות בליווי קמפיין פרסומי וחלוקת סלים רב פעמיים? או שמדובר בהבדלים חשבונאיים/עונתיים שיתקזזו בהמשך? בינתיים קופת קרן הניקיון ממשיכה לתפוח עם 8,000,000 ₪ נוספים
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 01/10/2017

חוק השקיות שנכנס לתוקף ב-1 בינואר ממשיך להוביל לירידה מרשימה בצריכת שקיות ביחס לשנה הקודמת, כך עולה מפרסום נתוני הרבעון השני 2017. אך חלה עלייה של כ- 20% במכירת שקיות חד פעמיות ביחס לרבעון הראשון ליישום החוק.

לפי הנתונים שפרסם המשרד להגנת הסביבה עולה, כי ברבעון השני של 2017 נמכרו כ-95 מיליון שקיות על-ידי הקמעונאים הגדולים, לעומת כ-450 מיליון שקיות ברבעון המקביל של 2016, כלומר ירידה של כ-80% - המהווים למעלה מ-1,800 טון פלסטיק שנחסכו.

מתוך 21 קמעונאים גדולים החייבים בהוראות החוק, מסרו 19 קמעונאים את הנתונים על-פי חוק. מדובר בשיפור באחוז הדיווח לעומת הרבעון הראשון של 2017, אז 7 קמעונאים לא יישמו את החוק, בין היתר בעקבות צעדי האכיפה בהם החל המשרד ברבעון הקודם.

2 קמעונאים לא יישמו את החוק

לגבי 2 קמעונאים שטרם דיווחו ושילמו היטל כחוק, מדווח המשרד כי בוצעה הערכה למספר השקיות שמכרו, ולכן נתוני הרבעון השני של השנה צפויים להשתנות. בסיום הרבעון השלישי, המשרד יעדכן את היקף השקיות לרבעון השני ויפרסם אותו.

המשרד מודיע, כי ימצה את הדין בכל האמצעים העומדים לרשותו לגבי קמעונאים גדולים שלא דווחו על פי החוק או באופן חסר, ולכן לא הפקידו היטל לקרן לשמירת הניקיון.

עלייה של 20% לעומת הרבעון הקודם

בתוך כך, המשרד מדווח כי ביצע עדכון של מספרי הרבעון הראשון, תוך הטמעת דיווחי 7 קמעונאים שלא העבירו נתונים במועד. מהנתונים החדשים עולה, כי ברבעון הראשון של 2017 נמכרו כ-78 מיליון שקיות על ידי הקמעונאים הגדולים.

כלומר, אם משווים את נתוני הרבעון השני של השנה לרבעון הראשון, חלה עלייה של 20% במספר השקיות שנמכרו ע"י הקמעונאים, מספר שעשוי לגדול לאחר העדכון של 2 הקמעונאים הגדולים שטרם מסרו דיווח.

לא ברור האם מדובר במגמת תיקון לרבעון הראשון ליישום החוק, אז הושק חוק השקיות בליווי קמפיין פרסומי רחב וחלוקת סלים רב פעמיים, או שמדובר בהבדלים חשבונאיים/עונתיים שיתקזזו בהמשך. נמשיך לעקוב.

קופת הקרן ממשיכה לתפוח

חוק השקיות קובע, כי רשתות שיווק גדולות ימכרו שקיות נשיאה חד פעמיות במחיר של לפחות 8.5 אג' לשקית בתוספת מע"מ. הכסף שנגבה מהצרכנים עבור השקיות מועבר מרשתות השיווק לקרן לשמירת הניקיון המנוהלת על ידי המשרד להגנת הסביבה.

בחישוב פשוט, 95 מיליון השקיות שנמכרו ברבעון השני של השנה, העשירו את קופת קרן הניקיון ביותר מ-8 מיליון ₪, זאת כאשר יש עדיין 2 קמעונאיים שטרם דיווחו, כלומר הסכום עשוי לגדול. ברבעון הראשון נמכרו 78 מיליון שקיות – שתרמו 6.6 מיליון ₪ לקופת הקרן. כלומר עד כה זרמו לקרן 14.6 מיליון ₪. בחישוב שנתי כ-30 מיליון ₪.

הכסף מחוק השקיות ינוהל בחשבון נפרד בקרן הניקיון וישמש לעידוד צמצום השימוש בשקיות וצמצום ההשפעות הסביבתיות השליליות הנגרמות מהשימוש בהן. בנוסף, חוק השקיות קובע כי אם בשנה מסוימת נותרו כספים בחשבון הנפרד (של חוק השקיות) ניתן להשתמש בכסף לקידום מטרות חוק אוויר נקי, שהן הרבה יותר רחבות.

נזכיר, כי רק לפני חצי שנה דיווחנו כי המשרד להגנ"ס הלווה לעצמו 260,000,000 ₪ מכספי קרן הניקיון לטובת תוכניות לצמצום זיהום אוויר, שמתווספים ל-200,000,000 ₪ נוספים שקרן הניקיון הלוותה לתקציב המדינה לפני שנתיים.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "הירידה הדרמטית שראינו ברבעון הראשון לכניסת החוק לא הייתה חד-פעמית. האפקט של המהלכים שביצענו - ובהם חלוקת סלים רב-פעמיים לציבור וקמפיין הסברה בדבר נזקי שקיות הפלסטיק - ממשיך גם חודשים אחרי. הציבור מפגין שיקול דעת, וצורך שקיות חד פעמיות באופן מושכל. נמשיך לפעול בנחישות וביצירתיות למען טובת הציבור והגנה על הסביבה".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "זו עוד פעולה מוצלחת מאוד של המשרד להגנת הסביבה, שמביאה לצמצום פסולת השקיות ולהפחתה של זיהומים וסיכונים לציבור מפסולת. זוהי חלק ממגמה הולכת ומתעצמת במשרד להתמקד במניעה במקור והפחתת עומסים סביבתיים, ולא רק הפחתה של זיהומים וסיכונים לאחר שנוצרו. בבחינת סוף מעשה במחשבה תחילה".

-----------------

מסמכים רלוונטיים:

 1. רשימת 21 קמעונאים גדולים, הרשות להגבלים עסקיים [pdf]
 2. חובת הדיווח של קמעונאים גדולים, המשרד להגנ"ס [pdf]
 3. נוסח חוק השקיות, המשרד להגנ"ס [pdf]

---------

קישורים רלוונטיים:

 1. הצלחה לחוק השקיות. אבל לאן הולך הכסף?, 28.05.2017
 2. עוד נקודה לגבאי, חוק השקיות אושר בכנסת, 04.04.2016
 3. אבי גבאי מחזיר את חוק השקיות, 27.07.2015
 4. שינויים בהצעת החוק למיגור שקיות, 09.09.2014
 5. הצעת החוק למיגור שקיות פלסטיק עברה בכנסת בקריאה ראשונה, 05.11.2014
 6. פסולת | infospot