גבאי: "מיחזור ציוד אלקטרוני לא התקדם בארץ. עכשיו זה ישתנה"
השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הגיע לביקור במפעל למיחזור פסולת אלקטרונית המעסיק בעלי מוגבלויות. בעקבות הביקור גבאי מתחייב להקדיש תשומת לב לנושא
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 30/3/2016

בחודשים האחרונים, גורמים רבים מחו על חוסר ההסדרה של שוק הפסולת האלקטרונית הפוגע ביישום חוק פסולת אלקטרונית ומפעלי המיחזור, גם בכירי המשרד להגנת הסביבה הודו כי קיימת בעיה ואפילו בג"ץ נדרש לנושא. עד כה, היה נדמה שהנושא לא נמצא על סדר יומו של השר להגנת הסביבה, אבי גבאי. כעת, נראה שזה עומד להשתנות.

גבאי מבקר במפעל חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית

בשבוע שעבר הגיע השר גבאי לביקור במפעל "אקולוגיה לקהילה מוגנת" – מפעל לטיפול ומיחזור של פסולת אלקטרונית. במפעל מועסקים כ-60 עובדים בוגרים ובעלי מוגבלויות שונות העובדים בעבודת כפיים והתקנת תוכנות, כחלק מיישום חוק פסולת אלקטרונית. השר ערך סיור עם היזם העומד מאחורי המפעל החברתי, דני קוגן, ידין וקנין מנהל המפעל, נצנה שגיא מנהלת העמותה ואורחים נוספים, ושוחח עם העובדים במקום.

לאחר הביקור, אבי גבאי העלה פוסט: "אחד הביקורים המרגשים אי פעם. מפעל שעוסק בפירוק ומיחזור של ציוד אלקטרוני, כולל מחשבים. מיחזור ציוד אלקטרוני לא ממש התקדם בארץ וגם אני בעוונותיי לא הקדשתי זמן ואנרגיה לנושא. עכשיו כשהבנתי שככל שנמחזר יותר, יותר בעלי מוגבלות יעבדו בעבודה של ממש זה כמובן ישתנה. בינתיים ממליץ למי שזקוק למחשב לרכוש את ׳המחשב החברתי׳"

מה זה "מחשב חברתי" ?

חלק מהמחשבים המועברים למיחזור במפעל "אקולוגיה לקהילה מוגנת" מועברים למחלקה מיוחדת שהוקמה במפעל, בה מועסקים אנשים בעלי צרכים מיוחדים שהוכשרו כטכנאי מחשבים. אלה משתמשים בחלקים הפעילים של המחשבים שהועברו למיחזור על מנת לבנות מחשבים פעילים, אשר נמכרים במחיר נמוך לעמותות או אנשים שלא יכולים להרשות לעצמם לרכוש מחשב חדש. המחשבים נמכרים עם תעודת אחריות לחצי שנה, אותם ניתן להזמין באתר ecommunity.org.il

 דני קוגן, היזם החברתי מאחורי מפעל "אקולוגיה לקהילה מוגנת": "זו עבודה מדהימה, המבוצעת כולה על ידי אנשים בעלי צרכים מיוחדים שהוכשרו כטכנאים. המחשבים נמכרים במחירים נמוכים במיוחד ומתוך תפיסת עולם הדוגלת בצמצום הפערים בחברה בין בעלי המוגבלויות לאלו שנולדו ללא מוגבלות, ובין מי שידו משגת – לאלו שגורלם פחות שפר עליהם. בזכות המחשבים החברים כולנו מרוויחים פי שלוש: גם מקדמים את מיחזור הפסולת האלקטרונית בישראל, גם מקדמים את העסקתם של בעלי המוגבלויות וגם מסייעים למי שלא מסוגל לקנות מחשב חדש. אני מזמין כל חברה שמחזיקה אצלה פסולת אלקטרונית לפנות אלינו למטרות מיחזור, ולפוך נטל אקולוגי לרווח חברתי."

-----------------

קישורים רלוונטיים

  1. האם תאגיד המיחזור עמד ביעדי המיחזור השנה? 25.02.2016
  2. בעל מפעל או עסק – איך עליך לטפל בפסולת אלקטרונית?, 12.10.2015
  3. שורת תביעות ייצוגיות נגד משווקים שהפרו לכאורה את חוק הפסולת האלקטרונית, 23.08.2015
  4. סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה הציג את עמדתו לעניין יישום חוק פסולת אלקטרונית, 24.09.2015
  5. תאגיד אקומיוניטי מחזיר ליבואנים 770 אלף ₪, 01.06.2015
  6. השוואה בין התאגידים המורשים, אקומיוניטי ומ.א.י, 28.06.2015
  7. פסולת אלקטרונית | infospot

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>
תגיות: פסולת אלקטרונית , מיחזור , חוק מיחזור פסולת אלקטרונית , אבי גבאי , אקומיוניטי ,