שלילת היתר רעלים למפעל עקב טיפול לקוי בדליפת חומרים מסוכנים
המשרד להגנ"ס החליט לשלול את היתר הרעלים של מפעל "שרפי כרמל" מעתלית בעקבות אי דיווח וטיפול הולם בדליפת חומר מסוכן שהתרחשה בשטחו לפני כשבועיים. המשרד הורה למפעל לפנות את החומרים המסוכנים תוך שבוע ימים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/7/2014

לפני כשבועיים התקבלו דיווחים על ריחות כימיים בישוב עתלית. בעקבות כך יצאו כוחות חירום למפעל "שרפי כרמל", הגורם החשוד בריחות, ולאחר מספר שעות אותרה בו דליפת חומר מסוכן, בנזיל כלוריד[1], שהינו חומר נדיף, שנשפך מחבית ויצר את המפגע. הטיפול באירוע נמשך כמה ימים שלאחריהם זומן גיל דנקנר, מבעלי המפעל, לשימוע במשרד להגנ"ס, בעקבותיו הוחלט לשלול את היתר הרעלים של המפעל באופן זמני.

האירוע החל ביום רביעי  11/6/14 בעקבות דיווחים שהתקבלו מתושבי עתלית לפיהם קיימים מפגעי ריח הגורמים לסחרחורות, בחילות וצריבות בעיניים, וככל הנראה מקורם במפעל "שרפי כרמל". כוחות חירום שהגיעו למקום ערכו סיור ולא מצאו דבר. בשל הימשכות התלונות ערכו מנהל הייצור ומנהל נוסף במפעל סיור במהלכו נתקלו בחביות בנזיל כלוריד עומדות שלא בתוך מאצרה אך לא קישרו זאת לדיווחים. לאחר זמן מה בסיור חוזר, איתר מנהל המשמרת שפך בנזיל כלוריד על הקרקע בסמוך לחביות, כשאחת מהן סדוקה בחלקה העליון. הוא דיווח על כך לגורמים הרלוונטיים, ועל-פי הוראה שקיבל, פיזר על השפך חומר סופג כשהוא אינו ממוגן כראוי. כוחות החירום ששבו בינתיים למקום פינו את שכבת הקרקע העליונה המזוהמת לרמת חובב, אך רק לאחר מספר ימים פסקו לגמרי תלונות התושבים, כאשר נחפרו שכבת הקרקע בעומק הספיגה (כ - 2 מטר) וסילקו את שאריות החומר מהמקום.
 

אילוסטרציה; למצולם אין כל קשר לכתבה

טענת המשרד להגנ"ס היא כי גם בבדיקה שנערכה לאחר האירוע נמצאו ליקויים חמורים במפעל הנוגעים לאופן אחסון החומרים המסוכנים, וכן להיעדר אמצעי כיבוי אש מתאימים באזור החומרים המסוכנים. לטענת המשרד ליקויים אלה מצטרפים לשורת הכשלים שהתרחשו באירוע עצמו, ביניהם: אי דיווח על האירוע והתפתחויותיו בזמן אמת, חוסר ידע של העובדים העוסקים בחומ"ס בתיפעול אירועים וחוסר השגחה על באי ויוצאי אזור החומ"ס, לטענת המשרד כשלים אלה מצביעים על התנהלות לא מיומנת אשר יוצרת חשש לגבי יכולת המפעל לטפל באירועים מסוג זה בעתיד.

בתגובה לטענות, תיארו נציגי המפעל את הצעדים שמתכוונת לנקוט החברה על מנת להבטיח צמצום הפגיעה באוכלוסיה וטיפול הולם באירועים בעתיד. בין היתר ציינו כי החברה מתכננת להעביר את החומ"ס משטחה ולהרחיקם מאזורים ציבוריים. עוד הוסיפו כי האירוע התרחש בעקבות מלגזן, עובד החברה, אשר פגע בחבית הבנזיל כלוריד ולא דיווח על הפגיעה לממוניו. נציגי החברה ציינו כי העובד עבר הכשרה במהלך השנה האחרונה וכי הכיר את כללי הדיווח.

מאז שהחל האירוע עקבו אחריו כלי תקשורת רבים, בין היתר בשל קולות המחאה של תושבי עתלית הנאבקים כבר שנים רבות למען סגירת המפעל. לדבריהם, הימצאות המפעל בסמוך לבתי מגורים ולתחנת הרכבת לא אחראית ומסכנת את בריאותם.

בעקבות השימוע שנערך, החליט המשרד להגנ"ס לשלול את היתר הרעלים של המפעל והורה לפנות את כל החומרים המסוכנים במקום תוך שבוע. נשאלת השאלה, האם בעת קבלת היתר הרעלים, לפני חצי שנה, אופן אחסון החומ"ס ורמת ההכשרה של העובדים הייתה שונה מביום התלקחות האירוע? והאם מדובר בהתנהלות חריגה ביחס למפעלים אחרים.

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. התראה והזמנה לשימוע ל"שרפי כרמל"  [pdf]
  2. סיכום השימוע שנערך לבעלי מפעל "שרפי כרמל" [pdf]
  3. היתר רעלים – עמוד ראשיinfospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>