טיפול נכון באבנית – חיסכון שנתי של אלפי שקלים בצריכת חשמל
יישום של טכנולוגיה מוכחת למניעת נזקי אבנית יכולה להביא לחסכון משמעותי בצריכת חשמל של גופי חימום בבית, בעסק ובמפעל. החזר ההשקעה קצר. הפרטים לפניכם
  • מאת: שמעון רדליך, מנכ"ל חברת תמהיל
  • פורסם בתאריך: 09/12/2015

האבנית שכולנו מכירים מקומקום המים החמים ודוד השמש מובילה לבזבוזי אנרגיה עצומים בכל מגזרי המשק: הפרטי, המוסדי, התעשייתי, הממשלתי, החקלאי ובהיקף ארצי. בימים אלה בהם כולנו מחפשים פתרונות חכמים וזולים לחיסכון כספי והתייעלות אנרגטית, כדאי לדעת כי קיימת טכנולוגיה נוחה, זמינה וזולה לחיסכון באנרגיה באמצעות טיפול נכון באבנית בכל משק בית, עסק ומפעל. ניתן להתמודד עם נזקי האבנית בלי לפגוע בבריאות ובסביבה על ידי שינוי במבנה התגבשות האבנית.

נתונים מצטברים מוכיחים כי אבנית לא מטופלת גורמת לבזבוז אנרגיה בהיקף של יותר מטון  CO2 (גזי חממה) למשפחה ממוצעת כל שנה. הנתונים נסמכים גם על מדידות בעשרות  קיבוצים, מושבים, בתי אבות, מפעלים ואלפי בתים פרטיים שחוסכים הרבה כסף באמצעות הטיפול באבנית.

התקנת מערכת מרכזית לטיפול באבנית, מקטינה את ההוצאה ותורמת לשמירה על הצנרת והמערכות הצורכות מים כגון דודי חימום. הפעלת המערכת במשק מי השתייה לכלל צרכני המים, תעשייה ומוסדות יכולה לצמצם את צריכת האנרגיה והפחתה בפליטת גזי חממה, וכאשר הצנרת בקולטי השמש נקיים מבפנים ההתייעלות אנרגטית לה התחייבה מדינת ישראל תעלה.

  

חישוב חיסכון עבור משק בית     

הנחות יסוד: 

  • 1 קוט"ש = 0.5 ₪[1]
  • האבנית הנוצרת בעת חימום מים היא חומר מבודד, המעכב את תהליך חימום המים
  • 6 מ"מ של אבנית = %40 בזבוז אנרגיה[2]

החישוב: 

בממוצע, אדם משתמש בכ- 50 ליטר מים חמים ליום (פחות מ- 4 דקות במקלחת). לשם כך, עליית הטמפרטורה בדוד החימום ב- C 40º שוות ערך ל 2,000 קק"ל, ליום לאדם. כך, בעבור 4  נפשות בממוצע למשפחה נגיע ל- 8,000 קק"ל ליום. בהמרה לקוט"ש[3] מקבלים 9.3 קוט"ש למשפחה ליום. צריכת החשמל הנ"ל לשנה ב 40% חיסכון כתוצאה ממניעת נזקי אבנית, מוביל אותנו ל- 1,314 קוט"ש חיסכון בשנה. במחיר של 0.5 ₪ לקוט"ש מתקבל 657 ₪ חיסכון ישיר בעלויות חימום מים לרחצה בלבד. 

יש להוסיף לחישוב 3 גופי חימום ביתיים נוספים: מכונת הכביסה, מדיח הכלים והקומקום החשמלי. כך, עוד טרם תחשיבי הירידה בבלאי של האביזרים אנו מתייצבים על חסכון גבוה יותר. לכך יש להוסיף חיסכון משימוש בקולטי שמש - שללא טיפול באבנית נסתמים יותר מהר, כך שננצל אותם בתחשיב רק 9 חודשים בשנה, הרי שמכאן נבטל את החימום בדוד חשמלי ונצמצם אותו לכדי 3 חודשים מכסימום ואז בפועל החיסכון הוא לא רק ביעילות הדוד אלא מביטול השימוש בו רוב השנה.

במונחי חשמל וכסף =  9 קוט"ש  מוכפל ב  - 274 ימים מוכפל במחיר 0.5 ₪  ונקבל חיסכון של 1,233 ₪ . ועוד החיסכון בהתייעלות 3 חודשים והרי לכם מימון הציוד.

החיסכון הנ"ל שווה ערך להוזלת מחיר המים בכ- 4.9 ₪ לקוב!

טיפול נכון באבנית | חיסכון בפליטת גזי חממה ברמה הלאומית

בעידן הנוכחי חיסכון בחשמל ואנרגיה חשובים מאין כמותם גם מעבר לחסכון הכספי. ההשפעה של צריכת האנרגיה על זיהום האוויר ושינוי האקלים ניכרות. מהחישוב לעיל נובע כי באמצעות מניעת נזקי אבנית ב 1.7 מיליון בתי אב, מוסדות ציבור, תעשייה ומחנות צבא בישראל, ניתן לחסוך יותר מ-2 מיליון טון CO2 גזי חממה כל שנה. חשוב לציין שההוצאה על התקנת מערכות טיפול נכון באבנית מחזירה את עצמה במהרה כך שניתן לממן את עלות ההתקנה באמצעות החיסכון העתידי ובוודאי כאשר הצנרת הפנימית של קולטי השמש נקייה מבפנים.

טיפול נכון אבנית בתקן בנייה ירוקה 5281

היחידה למניעת נזקי אבנית המותאמת לדרישות התקן הבריאותי לאביזרים הבאים במגע עם מי שתייה (ת"י 5452), מזכה בניקוד בתקן לבנייה הירוקה 5281, שעבר ריוויזיה לאחרונה וכולל התייחסות למניעת נזקי אבנית.

בסקר שנערך לאחרונה ע"י המשרד להגנת הסביבה נבחנה בין היתר מידת התעניינות ונכונות הציבור להעדיף בנייה ירוקה. 84% ממשתתפי הסקר השיבו בחיוב לשאלה "במידה והיית מחליט לרכוש דירה או בית, האם היית מתעניין בבנייה  ירוקה?".  43% הצהירו על נכונותם לשלם יותר עבור דירה בבניין הבנוי בבנייה ירוקה. במקרה של טיפול נכון באבנית החיסכון מחזיר את ההשקעה במהירות ולאחר מכן ממשיך לייצר חיסכון, לכן כדאי לרוכשי דירות ב"בנייה הירוקה" לוודא שיש טיפול והתייחסות לאבנית בבניין.

ומשפט אחד לסיום לתאגידי וספקי המים: אתם שמספקים לנו מים קשים ובריאים – טפלו באבנית - שיהיו גם חסכוניים!

הכותב הוא שמעון רדליך:  מנכ"ל חברת תמהיל, כלכלן ויזם, יועץ מומחה בתחום האבנית - מים בריאות ואנרגיה


[1] מקור: חשבונות חברת חשמל. נמצא בעלייה בשנים האחרונות.

[2] מקור: נבחן ופורסם ע"י מכון הנפט הבריטי בשנות ה- 80. כמו כן בבדיקות בלתי תלויות  שנערכו בשנת 1999 בקיבוץ שפיים, במסגרת הניסוי בקיבוץ נבדקו גופי חימום מטופלי אבנית בהשוואה ללא מטופלים ונמצא שקצב מעבר החום יעיל ב  - 43%.

[3] חלוקה במקדם (860)