אכיפה סביבתית במפרץ חיפה: קנסות של מיליון וחצי ₪ למפעלים
קנס של 900,000 ₪ לשמן תעשיות בגין אי עמידה בתנאי היתר פליטה לאוויר | קנס של 500,000 ₪ למפעל ביטום בגין טיפול לקוי בחומרים מסוכנים | שימוע למפעל נוסף בגין זיהום אוויר ועוד...
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/4/2016

המשרד להגנת הסביבה ממשיך להקשיח את האכיפה על מפעלים במפרץ חיפה. לאחרונה נודע לנו כי בשבועות האחרונים, המשרד הודיע למפעל "שמן תעשיות שמנים" על כוונה להטיל עליו קנס של כ- 900,000 ₪. בנוסף, המשרד קנס  את מפעל "ביטום" ביותר מ- 500,000 ₪.  המשרד להגנ"ס גם מציין כי מחוז חיפה ערך שימוע למפעל "מקור הפורמייקה" בגין זיהום אוויר.

המקרים לעיל, מגיעים שבועיים בלבד לאחר הדיווח שלנו על צו מנהלי שניתן לבז"ן בגין גידול בפליטות של כרמל אולפינים ובהמשך לרצף של צעדי אכיפה שהמשרד מפעיל כנגד מפעלים במפרץ חיפה.

קנס של 900,000 ₪ לשמן תעשיות

כאמור, הודעה נשלחה למפעל שמן, בו המשרד להגנ"ס מודיע כי הוא מתכוון להטיל על המפעל קנס של כ – 900,000 ₪. לדברי המשרד, הקנס הוא בגין אי עמידה בתנאים של היתר הפליטה לאוויר במקרה בו הייתה הפעלה של מתקני ייצור בעת תקלה ממושכת במתקן טיפול בגזי הפליטה ואי דיווח על תקלות אלו.

לפני כשנה וחצי, דיווחנו על כתב אישום שהגיש המשרד להגנ"ס נגד מפעל שמן בגין מפגעי ריח והפרה לכאורה של תנאי רישיון העסק.

במפעל שמן עוסקים בייצור שמנים צמחיים למאכל (שמן סויה, חמניות, זית, קנולה ועוד) וכוספא (תוצר לוואי של ייצור שמן) למזון לבעלי חיים. המפעל הינו מהוותיקים במפרץ חיפה ופעילות ייצור השמן במקום החלה בשנת 1906. החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

קנס של 500,000 ₪ לביטום

המשרד להגנת הסביבה הטיל קנס של יותר מ- 500,000 ₪ על מפעל ביטום, מכיוון שלדבריו המפעל לקה באחסון וטיפול בחומרים מסוכנים, אשר הובילו לאירוע דליקה שחרג מגבולות המפעל.

הכוונה כנראה לאירוע שריפה מחודש מרץ 2013, בו נשרפה גם חבית טולואן [Toluene]. לא היו נפגעים למעט עובד אחד שקיבל כוויה קלה ו- 4 רכבים שחנו בסמוך לבניין נשרפו.

שימוע למפעל מקור הפורמייקה

מפעל נוסף שהמשרד מדווח על צעדי אכיפה כנגדו הוא "מקור הפורמייקה". לדברי המשרד, המפעל פלט עשן שחור וריכוזים של מזהמי אוויר גבוהים מהערכים המותרים ולא עמד ב"נוהל דיגום ארובה". לדברי המשרד, בעקבות השימוע, נדרש המפעל להפסיק מיידית את פליטת העשן השחור וליישם תוכנת להפחתת פליטות עד ספטמבר הקרוב ולהגיש וליישם תוכנית להתאמת כל ארובות המפעל לדרישות "נוהל דיגום ארובה".

נזכיר כי לפני כשנה בוצע עדכון של נוהל דיגום ארובה ובהתאם החלה אכיפתו בשטח. נודע לנו כי נפסלו מספר תוכניות דיגום שהוגשו על ידי מפעלים לקראת הדיגום התקופתי השנתי והוחזרו לעריכה מחדש. למרות העלויות הכרוכות בכך, מפעלים רבים החלו בהתאמת הארובות, בדגש על משטחי הדיגום שלהם, בהתאם לדרישות התקן.

בחברת איירלאב, המתמחה בדיגום ארובות אומרים כי ברוב המקרים ניתן לבצע את ההתאמות עם תכנון הנדסי מינימלי או חשיבה יצירתית עד לקבלת התוצאה הרצויה.

סיכום והתייחסויות

לדברי המשרד, האכיפה הסביבתית הנ"ל היא חלק מהתוכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: "שנת 2016 היא שנת מפנה בצמצום זיהום האוויר ושיפור איכות החיים של תושבי מפרץ חיפה. אנו נוודא כי המגמה שבה התחלנו להפיכת חיפה לאזור נקי מזיהום תתעצם בכל החזיתות, בתעשייה ובתחבורה גם יחד. בכדי לממש את היעדים השאפתניים שהצבנו לעצמנו יש לפנינו עוד עבודה רבה אך אנו נחושים לבצעה למען בריאות תושבי מפרץ חיפה"

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. שימוע למנכ"ל בז"ן, 23.02.2016
  2. האמנם ראשי התינוקות בחיפה קטנים ב 20-30%? 08.02.2016
  3. 700,000 ₪ קנס והרשעת בכירים בבז"ן בשל זיהום נחל, 19.10.2015
  4. המשרד להגנ"ס: במפרץ חיפה לא יתווספו פליטות מזהמים אורגניים נדיפים מהתעשייה, 18.08.2015
  5. המשרד להגנ"ס מחמיר אכיפה סביבתית על מפעלים: 3 כתבי אישום נוספים, 12.07.2015

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: אכיפה סביבתית , מפרץ חיפה ,