דיגומי פתע בארובות מפעלים: המשרד להגנ"ס מגדיל את התקציב פי 5
כחלק מתהליך יישום ואכיפה מוגבר של חוק אוויר נקי ואולי גם בעקבות ביקורת חיצונית ממשלתית וציבורית, רמת האכיפה ותקציב דיגומי הפתע בארובות מפעלים צפוי לעלות משמעותית השנה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/7/2015

בדיון שהתקיים לאחרונה במסגרת יום איכות הסביבה בכנסת, עלתה ביקורת כלפי המשרד להגנת הסביבה, כאשר יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) טענה כי "המשרד להגנת הסביבה כשל במניעת זיהום האוויר". אלהרר הוסיפה כי "חייבים להתייחס ברצינות לדגימות-הפתע. האכיפה חייבת להיות משמעותית יותר וחריפה יותר".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דויד לפלר, תלה את מיעוט דיגומי הפתע בארובות מפעלים בירידה החדה בתקציב כשציין כי: "הירידה החדה בתקציב גרמה לירידה בדגימות הפתע. הגשנו תכנית לאומית מקיפה לצמצום הזיהום, בהיקף של 690 מיליון ₪ - אך קיבלנו 190 מיליון ₪ בלבד".

שולי נזר, סמנכ"לית המשרד להגנ"ס הסבירה כי פיקוח על פליטות המפעלים נעשה קודם כל באמצעות הטלת חובה על מפעלים לדגום ולנטר את עצמם באופן שוטף, באמצעות מעבדות מוסמכות ובפיקוח המשרד להגנ"ס. הוראות הדיגום ניתנות בהיתרים ורשיונות העסק. בנוסף לבידוק העצמי של המפעלים, המשרד להגנ"ס מבצע דיגומי פתע בארובות, בהתאם לתקציב לעניין זה. שולי נזר הוסיפה כי בניגוד לטענות, בוצעו מאות דגימות פתע בשלוש השנים האחרונות. ב-2014 בוצעו 257 דיגומי פתע במפעלים בעלות של 671 אלף ש"ח וב-2015 המשרד להגנ"ס העלה את תקציב דיגומי הפתע פי 5 לכ- 3 מיליון ש"ח.

נתונים שנתיים על דיגומי פתע בארובות מפעלים


* תחזית כמות דיגומי פתע לשנת 2015 על בסיס תקציב מוצהר
** ניתן להגדיל את התמונה על ידי לחיצה

מהנתונים אנו למדים שבמידה והעלות הממוצעת לדגימת פתע לא תשתנה, ואם המשרד להגנ"ס באמת ישתמש בכ – 3 מיליון ₪ לביצוע דיגומי פתע, יתבצעו כ- 1,149 בדיקות כאלה במהלך 2015, כמעט פי – 5 מבשנת 2014.

בישראל יש כ- 550 מפעלים עם "פליטות מזהמי אוויר מוקדיות", קרי מפעלים בהם כ- 2,600 ארובות. חשוב לציין כי ספירת הדיגומים נספרת על פי מספר הארובות שנדגמו. כך, במקרה בו במפעל יש 3 ארובות, והן נדגמו בביקור אחד – הן נספרות כ- 3 דיגומי פתע. כך, בשנת 2012, למשל, בוצעו 490 בדיקות, אך הן בוצעו ב- 49 מפעלים בלבד, על 77 מתקנים סה"כ.

רק לפני חודשיים דיווחנו על דיגום פתע בארובות של מפעל דור כימיקלים במפרץ חיפה שהגיע לכדי צו מנהלי לסגירת מתקנים ועיצום כספי של 1.8 מיליון ₪.

-------

קישורים רלוונטיים

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

תגיות: דיגום פתע , זיהום אוויר , פליטות , אכיפה סביבתית ,