הבכירים מדברים על שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון
מקבלי החלטות בתחום שיקום הקרקעות המזוהמות ענו על שאלות בוערות: מה מתוכנן? מה מעכב? מתי מתחילים?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 25/11/2015

לאחרונה התקיימה ועידת TheMarker ו-Veolia לסביבה ועסקים, במהלכה דנו בסוגיית שיקום הקרקעות המזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות – נושא אותו סיקרנו בהרחבה בשבועות האחרונים. הבכירים שלקחו חלק בדיון, שפכו אור על הנושא. תמצית הדברים לפניכם.

איזה מתחם ישוקם ראשון?

לדברי עדיאל שמרון, ממלא מקום מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), החברה לשירותי איכ"ס, שנבחרה לנהל את פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון, תוכל להתחיל לפעול בעניין תוך מספר שבועות או חודשים בודדים. לדבריו המקום הראשון בו תתחיל העבודה יהיה דווקא במתחם אפולוניה – נוף ים. שם המפעל כבר פונה והתוכנית נמצאת בותמ"ל. בנוסף לכך, גם תע"ש השרון, בו יש זיהום מים, נמצא בתהליכים מתקדמים.

שולי נזר, סמנכ"ל תעשיות במשרד להגנת הסביבה, ציינה כי לדעתה השיקום של אפולוניה יחל ב 2016, ואילו ד"ר גלעד גולוב, מנכ"ל החברה לשירותי איכ"ס העריך כי השיקום של מתחם אפולוניה יימשך כשנה עד שנה וחצי וכי השיקום של תע"ש רמת השרון יחולק לחלקים, כאשר שיקום כל חלק יימשך כשנה וחצי עד שנתיים.

עוד הסביר מר שמרון, כי מה שעיכב עד היום את השיקום, היה בעיקר וויכוחים עם משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות לעניין תקציב השיקום, כיוון שרמ"י התנגדה לקבלת קרקע מזוהמת. כעת, משנקבע הסדר שלפיו הטיהור יבוצע על ידי החברה לשירותי איכות סביבה, ונפתרה סוגיית המימון – נפתרה הבעיה והקרקעות ישוקמו.

עלויות שיקום הקרקעות המזוהמות

שולי נזר, סמנכ"ל תעשיות במשרד להגנת הסביבה, ציינה כי דו"ח שהוכן על ידי חברת אל.די.די עבור המשרד לפני כשנה, אמד את היקפי עלויות השיקום של כל הקרקעות המזוהמות בישראל בכ- 9 מיליארד ש"ח. מתוך סכום זה, שיקום קרקעות משרד הביטחון וצה"ל יעלו כ- 2.5 מיליארד ₪, כאשר עלות הטיפול ב- 11 המתחמים האמורים להיות מטופלים על ידי החברה לשירותי איכות סביבה – מוערכת בכמיליארד ₪.

נזר הוסיפה כי במשרד להגנת הסביבה חושבים כיום שזו הערכת חסר ולאחר שיבצעו סקרי קרקע יהיו אומדנים טובים יותר.

המשרד להגנ"ס מסביר את הבחירה בחברה לשירותי איכ"ס

כפי שדיווחנו בעבר, קבינט הדיור אישר לאחרונה את הצעתם של חברי מפלגת כולנו, השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ושר האוצר, משה כחלון, כי החברה הממשלתית "החברה לשירותי איכות הסביבה" תהיה זרוע ביצוע ממשלתית לעניין שיקום קרקעות המדינה. שולי נזר הסבירה, כי המשרד להגנ"ס החליט להיכנס לתפקיד ביצועי, בשונה מפעילותו בדרך כלל כגוף מפקח וזאת בכדי לזרז את תהליך שיקום הקרקעות.

מר שמרון התייחס לנושא וציין כי משום שזרוע הביצוע היא חברה ממשלתית, התהליך יהיה יותר יעיל ומהיר.

-----

קישורים רלוונטיים

  1. מי ישקם את הקרקעות המזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות?, 09.11.2015
  2. שיקום קרקעות מזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות | חלק ב', 09.11.2015
  3. הנחיות חדשות לשיקום קרקעות מזוהמת, 19.10.2015
  4. 9 מיליארד ₪ - עלות שיקום הקרקעות המזוהמות בישראל, 14.09.2014
  5.  זיהום קרקע | infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום קרקע , החברה לשירותי איכות הסביבה , תע"ש השרון ,